Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Osmdesátník Cohen - hudební mág, který neumí stárnout

Kultura

  12:00
Nostalgický klid balad charismatického Leonarda Cohena připomíná zenovou zkušenost tohoto muže, byť snad nejkrásnější song, průzračnou Suzanne, napsal už v mládí. Vyhlášený milovník žen, který žil pět let v klášteře, se odjakživa pohyboval na půl cesty mezi posvátným a světským. Kanadského básníka, písničkáře a zenového mnicha, který v neděli 21. září oslaví 80. narozeniny, si mohli třikrát naživo vychutnat také čeští fanoušci v Praze.

V Praze vystoupil Leonard Cohen. Kanadský básník a písničkář se do metropole vrátil po čtyřech letech v rámci svého turné Old Ideas World Tour. foto: MAFRA - Michal Šula

Hallelujah, Sisters of Mercy, Famous Blue Raincoat, Bird on a Wire či I'm Your Man. To jsou Cohenovy nejslavnější songy, se kterými sklízeli ovace i jiní, například skupina R.E.M. nebo zpěváci John Cale, Nick Cave či Elton John. Celkem bylo zaznamenáno na 2000 jiných ztvárnění jeho nahrávek. Již přes půlstoletí mizí tento drobný muž s výrazným nosem z dohledu a zase se objevuje v triumfálních návratech. Jeho alba ze 60. let 20. století jsou stejně slavná jako ta z osmdesátých, kdy se z praktikujícího žida stal nadšený student zenu.

Leonard Cohen

Leonard Cohen se narodil 21. září 1934 v hluboce konzervativní židovské rodině v Montrealu. Jeho dědeček přicestoval do města z rabínské univerzity v Litvě. Leonard vystudoval univerzitu a hebrejskou školu. Ve dvaadvaceti debutoval sbírkou veršů Let Us Compare Mythologies a časem přidal dalších deset sbírek. Pak napsal báseň o tanečnici, jíž se nemohl dotknout jinak než myšlenkou, neboť byla ženou jeho přítele. Jmenovala se Suzanne. Udělal z ní píseň a tou otevřel své první album Songs of Leonard Cohen (1967).

Kanadský James Joyce

Hrát na kytaru se naučil od potulného písničkáře a na recitálech se začal sám doprovázet. Odjel do Řecka na ostrov Hydra a tam potkal zásadní inspiraci - blonďatou Norku Marianne. Žili spolu s přestávkami sedm let a o jejich rozchodu vypráví další slavný hit So Long, Marianne. Na ostrově napsal i dva romány - oba velice osobní, těžko stravitelné a neslýchaně otevřené. Div že je nespálili jako pornografii. Po druhém díle Nádherní poražení (1966, česky 1997) jej kritika nazvala kanadským Jamesem Joycem.

"Napůl vlk a napůl anděl" byl po návratu z ostrova Hydra představen Bobu Dylanovi, Andymu Warholovi a hlavně krásné Nico, do které se zamiloval a napsal o ní píseň Joan of Arc. Navzdory mnoha láskám se nikdy neoženil, syna Adama a dceru Lorcu má s bývalou přítelkyní Suzanne.

Kultovní postavu, ale spíš v Evropě než v Americe, z něj učinilo již zmíněné první album. Mezi další slavné desky patří Songs from a Room (1969), Songs of Love and Hate (1971), Various Positions (1984), I'm Your Man (1988).

Útěky před depresí

Navzdory úspěchu často utíkal před depresí, která ho neustále trýznila, měnil světadíly, ženy, drogy a druhy whisky. Bydlel na farmě v Tennessee, New Yorku, Paříži, Los Angeles a jeho životem se mihly stovky žen. Odpovědi na mnohé otázky nalezl až ve studiu zenu. Od roku 1994 pět let meditoval v zen-buddhistickém klášteře vysoko v horách jižní Kalifornie (Česká televize uvedla v roce 2003 umělcův dokumentární portrét natočený na jaře 1996).

Nedlouho poté začal zase zpívat. Po albu Essential z října 2002 následovalo v roce 2004 Dear Heather, na kterém někdejší trýznivost a vášeň nahradilo smíření. V roce 2006 vydal sbírku básní, aforismů a obrázků Kniha toužení (česky vyšla loni) a v témže roce byl uveden do americké rock-and-rollové síně slávy. A když se v roce 2008 na turné po 15 letech znovu postavil na pódium, sklízel všude nadšené ovace. Fanoušky na celém světě uchvátil koncerty, které trvaly i tři a půl hodiny. I jeho pražský debut v témže roce se zařadil mezi hudební události roku.

Po úspěchu turné vydal Cohen desku Old Ideas s desítkou písní o lásce, sexualitě, ztrátě a smrti. Své zatím nejnovější album s názvem Popular Problems zpěvák vydává v září při příležitosti svých osmdesátin.

Autor: