Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

OSN: Hladomor se rozšíří do dalších oblastí

Svět

  14:08
MOGADIŠO - Situace v Somálsku stiženém hladomorem se stále zhoršuje. Podle pátečního sdělení OSN citovaného agenturou AFP, se hladomor, který zasáhl několik regionů na jihu Somálska, pravděpodobně rozšíří do dalších oblastí.

Hladovějící dítě v Somálsku foto: ČTK

Na severu země bojují somálské jednotky s islamistickým hnutím Šabáb. Za poslední dva dny tu zemřelo nejméně 27 lidí.

O HLADOMORU:

O hladomoru začala OSN hovořit počátkem srpna i v uprchlickém táboře Afgoye na severu metropole Mogadišu, kde se nachází 400.000 utečenců, samotném hlavním městě a částech regionu Middle Shabelle, Balaad a Adale. Jako první byly zasaženy Bakool a Lower Shabelle. O hladomoru hovoří Spojené národy tehdy, když 20 procent lidí trpí vážným nedostatkem potravin, 30 procent je výrazně podvyživeno a počet úmrtí za den dosáhne dvou osob na 10 000 lidí. Asi 12,4 milionu lidí žijících v oblasti Afrického rohu zasáhlo nejhorší sucho za posledních 60 let. Povstalecké hnutí Šabáb napojené na teroristickou sít Al-Káida, které kontroluje velkou část Somálska, nadále brání distribuci pomoci zejména na nejvíce postiženém jihu.

Podle prohlášení ministerstva obrany se podařilo útok Šabábu u města Galkayo odrazit. Ministerstvo přitom obvinilo místní úřady z podpory Šabábu, neboť údajně ozbrojence ukrývají.

Násilnosti se objevují den před zahájením konference, která by měla stanovit postup vedoucí ke konání voleb. Jak připomíná Reuters, jedná se o první jednání po čtyřech letech.

Analýza provedená oddělením pro humanitární záležitosti sekretariátu OSN (OCHA) konstatuje, že se hladomor může rozšířit do všech jižních regionů země. Nově k nejhůře stiženým regionům přibyly Lower Juba a Middle Juba.

Podle informací OCHA mají pracovníci Světového programu pro výživu OSN pouze částečný přístup do centrálního Somálska a téměř žádný na jihu.

Ostatní organizace, například Lékaři bez hranic, hlásí podobné problémy.

Jak uvádějí Lékaři bez hranic, kteří v zemi pracují již dvacet let, situace je velmi nestabilní a v hlavním městě Mogadišo je při práci omezují i bezpečnostní problémy.

V pátek byl v Mogadišu zabit jeden malajský kameraman a jeden novinář byl zraněn, když se připletli do střelby mezi jednotkami Africké unie působícími v Somálsku (AMISOM) a násilníky.

Čtěte více:

Somálsko sužuje občanská válka od pádu autokratického režimu prezidenta Mohameda Siada Barreho v roce 1991 a také opakované přírodní katastrofy.

Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, kontrolují část území včetně poloviny hlavního města Mogadišo i přesto, že se zde nachází mírová mise Africké unie AMISOM podporující přechodnou vládu.

Autor: