Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

OSN jedná o Sýrii. Je chyba, že nespolupracujeme s Asadem, řekl Putin

USA

  19:46aktualizováno  20:29
NEW YORK - V New Yorku v pondělí začala všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN. Vystoupil na ní již generální tajemník OSN Pan Ki-mun, americký prezident Barack Obama nebo ruský prezident Vladimir Putin. Hlavním tématem řečnících státníků je zatím více než čtyři roky trvající občanská válka v Sýrii.

Vladimir Putin na pondělní všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN. foto: APČTK

Obama uvedl, že Spojené státy jsou připraveny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu se všemi zeměmi, tedy i s Ruskem a s Íránem.

Na rozpravu přichází kubánský prezident Raul Castro.
Obama vystoupil jako čtvrtý v pořadí.

Pan Ki-mun vůbec poprvé vyzval k tomu, aby se situací v Sýrii zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC). Během svého projevu uvedl, že „oběťmi barelových bomb a terorismu se i nadále stávají nevinní Syřané“ a že tyto „brutální zločiny nesmějí zůstat bez potrestání“. Barelové bomby jsou sudy naplněné trinitrotoluenem (TNT), naftou a kusy oceli. Tyto bomby dokážou zničit rozsáhlejší oblast než běžné silné výbušniny. Kvůli nízké přesnosti jsou však velkým nebezpečím pro civilisty.

Pan Ki-mun řekl, že klíčem k nalezení politického řešení pro Sýrii je těchto pět zemí: Rusko, USA, Saúdská Arábie, Turecko a Írán. Vyjádřil se rovněž k vymýcení chudoby. „Náš cíl je jasný. Naše mise je možná. Náš cíl je na dohled, je jím vymýcení extrémní chudoby do roku 2030 a to, aby všichni mohli žít důstojně a v míru,“ dodal.

USA bude spolupracovat s jakoukoliv zemí

Generální tajemník OSN během své řeči hovořil také o boji s klimatickými změnami i o současné migrační krizi. Všechny země by toho podle něj měly dělat víc, aby se krizi podařilo vyřešit. „Lidé jsou v pohybu jako nikdy předtím. Tento pohyb vyvolal silné vášně. Všechny země toho musí udělat víc, aby dostály své odpovědnosti. Musíme zakročit proti obchodníkům s lidmi,“ řekl Pan Ki-mun.

Americký prezident, který vystoupil jako čtvrtý v pořadí, prohlásil, že Spojené státy jsou ochotny spolupracovat na vyřešení syrského konfliktu s jakoukoliv zemí a vyzval k větší spolupráci mezi zeměmi. „Jestliže spolu efektivně nebudeme spolupracovat, budeme muset čelit následkům. Spojené státy nedokážou vyřešit světové problémy samy,“ řekl.

Obama se setká v pondělí s Putinem. Budou mluvit o Sýrii a možná i o Ukrajině

Jak nicméně dodal, aby bylo dosaženo konce války, znamená to, že syrský prezident Bašár Asad nesmí zůstat ve svém úřadu. Asad podle něj na poklidné protesty reagoval represemi a zabíjením a není schopen zemi dovést k míru.

„Asadův režim je příčinou nynějšího konfliktu v Sýrii a nemůže být součástí řešení tamní situace,“ shodl se s Obamou francouzský prezident Hollande. „Režim shazuje bomby na nevinné civilisty. Jsou tu rovněž teroristické skupiny, které masakrují lidi a ničí památky, ale za vznikem této situace stál režim,“ dodal Holande s tím, že je potřeba vytvořit širokou koalici zemí, které budou bojovat proti terorismu a které se pokusí zastavit násilí v Sýrii. „Nemůžete ale dát dohromady oběti a ty, kteří za to mohou. Asad je příčinou tohoto konfliktu. Nemůže být součástí řešení,“ dodal.

Vladimir Putin naopak ve svém projevu řekl, že nespolupracovat se syrskou vládou prezidenta Bašára Asada v boji proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát (IS) je obrovskou chybou. Kritizoval vyzbrojování podle něj takzvané umírněné opozice, kterou podporuje Západ, nicméně jejíž členové se prý připojují k islamistům. „Měli bychom konečně uznat, že Asadovy ozbrojené složky a (kurdské) milice jsou těmi jedinými, kdo skutečně bojuje proti Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím v Sýrii,“ prohlásil.

Írán chce pomoct Sýrii i Jemenu

Putin vyzval k tomu, aby vznikla širší koalice bojující proti terorismu. Klíčovou roli by v ní podle něj měly hrát muslimské státy. V této souvislosti vyzval i muslimské duchovní vůdce, aby využili svého vlivu a pokusili se odradit obyvatele od snahy připojovat se k islamistům.

Končí nejtragičtější pouť do Mekky za posledních 25 let. Má 769 obětí

Íránský prezident Rúhání v sídle OSN prohlásil, že Írán je připraven podílet se na vymýcení terorismu a znovuzavedení demokracie v Sýrii a Jemenu. Největší hrozbou podle něj je, že se „z teroristických organizací stanou teroristické státy“. Podle Rúháního je Teherán připraven podporovat znovuzavedení demokracie v Sýrii a Jemenu. Blízký východ a sever Afriky „se staly jedním z nejbouřlivějších regionů“ na světě, prohlásil Rúhání. „Jsme připraveni pomáhat při vymýcení terorismu,“ dodal.

Hned na úvod své řeči se íránský prezident opřel do Saúdské Arábie a kritizoval její úřady, že nezabránily neštěstí z minulého týdne, při němž v Mekce v tlačenici zahynuly stovky účastníků muslimské velké pouti. Bylo mezi nimi i nejméně 140 Íránců. Podle Rúháního je třeba, aby byla katastrofa nezávisle vyšetřena. Rovněž by měla být zavedena opatření, která by zabránila tomu, aby k podobnému neštěstí došlo v budoucnosti.

Zeman vystoupí v úterý

Konfliktu v Sýrii se týkalo i vystoupení jordánského krále Abdalláha II. „Syrští uprchlíci nyní představují 20 procent obyvatelstva mé země. Již od začátku konfliktu neseme obrovské břemeno,“ prohlásil král. Podle něj je nyní na čase, aby se mezinárodní společenství spojilo a pomohlo zemím jako je Jordánsko a Libanon, které čelí největšímu náporu běženců ze Sýrie.

Ve Spojených státech je i český prezident Miloše Zeman, kterého čeká vystoupení na Valném shromáždění OSN během úterní rozpravy. Před začátkem pondělní debaty se Zeman krátce pozdravil s některými ze svých zahraničních protějšků, například s nizozemským králem Willemem-Alexanderem či rakouským prezidentem Heinzem Fischerem. Rukou si potřásl i s Pan Ki-munem. V lavici vyhrazené pro Českou republiku sedí prezident s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem.

Obama slíbil mírovým misím OSN dvojnásobný počet vojáků USA:

  • Barack Obama na summitu o mírových misích OSN, který se koná na okraj Valného shromáždění OSN, přislíbil zdvojnásobit počet amerických vojáků, kteří budou pro takové operace k dispozici.
  • "Dnes jsme se sešli, abychom reformovali mírové operace," řekl Obama. Upozornil, že několik málo zemí nese za operace odpovědnost a v této souvislosti přislíbil, že i Spojené státy se hlásí ke svému podílu.
  • Obama zdůraznil, že spolu s reformou mírových misí se musí změnit i přístup k ochraně civilistů. Zlepšit a zefektivnit se podle něj musí také ochrana účastníků mírových misí.
  • Summitu v New Yorku se za Českou republiku účastnil premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.
Autor: