Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Halík poslal Nečasovi 300 podpisů pro Evropu: Přestaňte lavírovat

Česko

  17:46aktualizováno  19:23
PRAHA - UVNITŘ SEZNAM SIGNATÁŘŮ Přes tři stovky osobností českého veřejného života vyzvaly premiéra Petra Nečase: Přestaňte lavírovat a podepište evropskou smlouvu o rozpočtové unii. V petici Ano pro Evropu, kterou podepsal mimo jiné politolog Jiří Pehe, kněz a filozof Tomáš Halík či Zdeněk Svěrák, upozorňují, že Nečasův postoj může Česko uvrhnout až do geopolitického vakua.

Tomáš Halík foto: Tomáš KristLidové noviny

Lidé, kteří se pod výzvu podepsali, si myslí, že odmítnutím smlouvy se Česká republika zcela zbytečně sama vyřazuje z hlavního proudu evropské integrace. Český postoj podle nich nepřináší zemi nic pozitivního a vážně poškozuje její vážnost i důvěryhodnost.

Mluvčí vlády Jan Osúch serveru Lidovky.cz uvedl, že se premiér Petr Nečas k výzvě vyjádří v úterý.

Signatáře výzvy pobuřuje, že historická rozhodnutí České republiky na mezinárodní scéně se opakovaně stávají rukojmími domácích politických pletich a sporů. Premiérovo lavírování okolo smlouvy je podle nich zřejmě daleko více ovlivněno situací uvnitř jeho strany než politicky zodpovědným rozhodováním.

"Jsme přesvědčeni, že odmítnutím smlouvy se Česká republika zcela zbytečně sama vyřazuje z hlavního proudu evropské integrace. Tento krok může v konečných důsledcích vést až k tomu, že se opět jednou ocitneme v geopolitickém vakuum," varuje petice.

"Češi ve své historii na takovou politickou malost už několikrát zásadně doplatili," stojí také ve výzvě.

Osobnosti, které podepsaly výzvu

Dokument podepsali mimo jiné předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, někdejší ministři zahraničí Josef Zieleniec a Cyril Svoboda či kardinál Miloslav Vlk. Mezi signatáři je třeba i předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová, filozof Ladislav Hejdánek, ředitel Centra pro teoretická studia Karlovy univerzity Ivan M. Havel a spisovatelé Jiří Stránský a Eva Kantůrková.

Česká republika se zatím nepřipojila ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti, která má přispět k řešení současné dluhové krize především v zemích eurozóny posílením fiskální disciplíny a koordinace hospodářských politik členských států EU. Kromě ČR a Velké Británie deklarovaly ostatní členské země unie svou podporu dokumentu.

Premiér Nečas ve sněmovně poslancům vysvětloval, že podpis fiskální úmluvy na posledním summitu v Bruselu nevyloučil, pouze se k němu kvůli mandátu od vlády nezavázal. Jeho postoj kritizuje nejen opozice, ale i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

ČTĚTE TAKÉ:

Definitivní rozhodnutí musí padnout do počátku března, kdy se koná další vrcholná schůzka.

"Demonstrace neochoty k solidaritě se zbytkem EU pochopitelně vyvolává otázku, zda naše vláda tím neustupuje těm politickým kruhům, kterým jde v posledku o určitý druh politického záškodnictví vůči celému evropskému projektu," stojí mimo jiné v prohlášení. Proti smlouvě se dlouhodobě vyslovuje prezident Václav Klaus.

Text výzvy

Nevylučujme se z Evropy!

Výzva vládě a premiérovi ke změně stanoviska k evropské smlouvě o rozpočtové unii

Důrazně vyzýváme vládu České republiky ke změně rozhodnutí nepřipojit se k evropské smlouvě o rozpočtové disciplíně.

Jsme přesvědčeni, že odmítnutím smlouvy se Česká republika zcela zbytečně sama vyřazuje z hlavního proudu evropské integrace. Tento krok může v konečných důsledcích vést až k tomu, že se opět jednou ocitneme v geopolitickém vakuu – a jak víme z historie, toto vakuum často bez váhání zaplňují mocnosti, které nejsou nakloněny svobodě a demokracii.

Odmítnutí smlouvy je krokem nejen politicky neprozíravým, nýbrž i zbytečným: tato smlouva by Českou republiku v podstatě k ničemu nezavazovala až do chvíle, než případně přijme společnou evropskou měnu. Také proto taková demonstrace neochoty k solidaritě se zbytkem EU pochopitelně vyvolává otázku, zda naše vláda tím neustupuje těm politickým kruhům, kterým jde v posledku o určitý druh politického záškodnictví vůči celému evropskému projektu.

Smlouva zavádějící opatření pro dodržování přísné rozpočtové kázně vlád členských zemí eurozóny je přece v souladu s tím, oč údajně usilují současné české vládní strany. Není pak její odmítnutí na evropské úrovni absurdní? Není nakonec hlavním a jediným důvodem odmítnutí této smlouvy českou vládou to, že je to smlouva „evropská“? Toto české „ne“ smlouvě nic pozitivního naší zemi nepřináší, naopak vážně poškozuje vážnost a důvěryhodnost naší republiky.

Pobuřuje nás také, že historická rozhodnutí České republiky na mezinárodní scéně se opakovaně stávají rukojmími domácích politických pletich a sporů. Premiérovo lavírování okolo smlouvy je zřejmě daleko více ovlivněno situací uvnitř jeho strany, jejíž jedna část názorově následuje prezidenta Václava Klause, než skutečně racionálním a politicky zodpovědným rozhodováním.

Češi ve své historii na takovou politickou malost už několikrát zásadně doplatili. I proto vyzýváme premiéra, aby našel odvahu nadřadit skutečné zájmy svého státu úzkým stranickým a osobním vazbám.

V Praze 4. února 2012

Tomáš Halík, Monika MacDonagh-Pajerová, Jiří Pehe

Autoři: ,

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...