Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Osobnosti truchlí za Havla: Pro tuto zemi udělal strašně moc

Česko

  13:47aktualizováno  17:45
PRAHA - Václav Havel se stal symbolem novodobého českého státu, uvedl prezident Václav Klaus v souvislosti s úmrtím svého předchůdce. Na Pražský hrad, kde budou od pondělí vystaveny kondolenční listiny, pozval na odpoledne další ústavní činitele kvůli společné přípravě dalších kroků.

Čestné občanství Prahy 6 převzal exprezident Václav Havel foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Klaus uvedl, že vůči svému předchůdci choval respekt již od 60. let, kdy ho poznal. Připomněl, že Havel ho přizval do rodícího se Občanského fóra. Stýkání se i občasné polemiky v době, kdy byl Klaus premiérem, označil prezident za plodné.

Zpráva o Havlově úmrtí byla podle Klause "něčím, co jsme si neodvažovali připustit", přestože měl Havel vážné zdravotní potíže a statečně se s nimi vyrovnával.

Zrušené akce na Hradě

Na Hradě odpoledne zavlály černé vlajky, a to jak na střeše vedle prezidentské standarty, tak na nádvoří vedle státní vlajky.

V jednom z křídel Hradu za prosklenými dveřmi prezidentská kancelář zřídila pietní místo s Havlovým portrétem s černou stuhou a květinami v barvě trikolory a svící, u nějž stojí vojáci Hradní stráže se symbolickou černou smuteční páskou na uniformách.

Z pietních důvodů budou zrušeny nejbližší kulturní akce na Pražském hradě. Černý prapor vlaje například i na arcibiskupském paláci.

Sami lidé už začali nosit k Hradu svíčky a květiny, které pokládali k plotu na straně u Hradčanského náměstí. "Bylo to první, co nás napadlo, když jsme se to dozvěděli. Václav Havel byl významná osobnost," řekl zpravodaji mladý pár, který donesl jednu ze svící.

Čeští politici označují úmrtí Václava Havla za obrovskou škodu a ztrátu pro celou zemi. Ve svých komentářích připomínají Havlovu odvahu za totalitního režimu, jeho význam pro společenské změny po roce 1989 a někteří prvního českého prezidenta srovnávají s prvním československým prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem.

Co říkají o Havlovi české osobnosti:

  • Petr Nečas, předseda vlády:

"Havel byl symbolem toho, co se tady stalo v roce 1989. Udělal pro tuto zemi strašně moc. Jeho odchodu je obrovská škoda, měl a mohl co říci k politice i společenskému životu."

  • Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny:

"Václav Havel je symbolem návratu svobody a demokracie do naší země. v historii naší země patří Václav Havel do řady vynikajících osobností, které v osudových dobách vždy stály za svým národem."

  • Milan Štěch, předseda Senátu:

"Svým specifickým způsobem navázal asi nejvíce ze všech politiků na prezidenta Masaryka. Jestliže o Masarykovi platí, že se zasloužil o stát, Havel se zasloužil o návrat demokracie do Československa."

  • Přemysl Sobotka, senátor ODS a jeden z politiků, o kterém se mluví, jako o možném budoucím českém prezidentovi:

"Je to obrovská ztráta nejen mne, drtivou většinu politiků, ale i pro mnoho Čechů, Slováků, ale i pro mnoho světových osbností. Já jen pevně doufám, že s odchodem Václava Havla neodejde étos sametové revoluce a že se nám tu neobjeví posílená role komunistů. Bylo by mi to velmi líto a byla by to neúcta vůči Václavu Havlovi i k ostatním, kteří proti totalitní moci aktivně bojovali."

  • Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD:

"Dal ideu a obsah našemu státu v těch počátcích po revoluci a dlouho jsme z toho žili. Teď na to zůstáváme bez něho, sami."

  • Radek John, předseda VV:

"Havel byl jedním z těch mála šťastných Čechů, kterým nikdo nemůže upřít obrovskou osobní zásluhu na tom, že Česká republika je dnes svobodný, demokratický a suverénní stát. Havel podle něj zůstane inspirativní osobností a jedním z nejvýznamnějších Čechů."

  • Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21:

"Havlův přínos pro ČR srovnatelný snad jen s přínosem Tomáše G. Masaryka. Oba tito význační muži našich dějin se významným způsobem zasloužili o existenci, fungování a důstojnou reprezentaci naší republiky. Na to bychom nikdy neměli zapomenout."

  • Jan Fischer, bývalý premiér:

"Jeho odchodem ztrácíme státníka světového významu, humanistu, který vnesl do politiky nový rozměr. A také pokoru a slušnost."

  • Vojtěch Filip, předseda KSČM:

"Jde o osobnost, která byla značně kontroverzní. Na jednu stranu humanista, ale žel rozpor mezi jeho slovy a činy skončil až už toho neslavného výroku 'humanitární bombardování'."

  • Milan Uhde, nynější předseda Rady České televize, spisovatel, dramatik, bývalý disident a Havlův blízký přítel:

"Havel je ztělesnitel jedné obrovské poválečné epochy a to nejen české, ale československé a dokonce evropské. Druhá světová válka, která znamenala porážku nacismu a fašismu, zanechala také jasné následky a rozdělila svět. Havel se zasloužil o to, aby byl svět opět jen jeden. Aby nebyl rozdělován žádnými přehradami , železnými oponami a podobnými nešvary. Neznám jiného ztělesnitele než Václava Havla, byl jsem  hrdý na to, že jsme se od roku 1956 přátelili a stýkali. Kromě toho, že to byl výborný dramatik, tak to byl člověk, který vždycky byl na důležiítém místě, protože vždy rozpoznával, kde je jádro věci. Je to nesmírná ztráta, a já vždy věřil, že se něm naplní to, že když někdo umírá několikrát, tak vá velmi dlouhý život. Život skončil a já jsem tím nesmírně zasažený."

  • Jan Ruml, bývalý ministr vnitra:

"Je to pro mě osobní ztráta, protože jsem měl tu čest být jeho kamarádem. Je to velký smutek a ztráta pro celý národ, pro společnost a pro celý svět. On představoval jakýsi kompas toho, jak se chovat. Nevím jestli jsme na tu smrt vůbec připraveni, skončila totiž jedna významná etapa v této zemi a otázka je, kam budeme směřovat dál. Nezbývá nám teď nic jiného, než si říct, že budeme ten jeho odkaz nejenom strážit, ale i v něm pokračovat."

  • Anna Šabatová, česká disidentka a bývalá zástupkyně ombudsmana:

"Odešla osobnost, která v posledních desetiletích nejvíce přispěla k formování veřejného prostoru. Pro mě osobně odešel člověk, který byl velmi důležitý pro můj život, zejména pak v sedmdesátých a osmdesátých letech."

  • Vicepremiérka Karolína Peake (VV):

Karolína Peake podotkla, že zpráva o Havlově smrti je naprostým šokem i přes to, že na exprezidentovi bylo v posledních měsících vidět, že se mu nedaří dobře. "Je to konec jedné éry, konec života osobnosti, která pro naši zem tolik znamenala a udělala," uvedla Peake v prohlášení pro média.

  • Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

"Informace o úmrtí Václava Havla mne zaskočila, osobně hluboce zasáhla a naplnila velkým smutkem. Václav Havel byl pro mne osobně od okamžiku, kdy jsem se začal zajímat o veřejné dění, symbolem zásadovosti, slušnosti a občanské statečnosti. Pro všechny, kdo se nechtěli smířit s normalizací a totalitním režimem tehdejšího Československa, ztělesňoval spisovatel a disident V. Havel morální autoritu a příklad tolik potřebného občanského odporu, ke kterému ale tehdy většina z nás neměla dostatek odvahy či rozhodnosti."

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg: "Havel byl nejslavnějším Čechem, uznávaným v celém světě, ctěným v zahraničí víc než doma. Snad si jej nyní lidé vezmou za příklad."

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD): "Je to velmi smutný konec adventu". Podle něj se zlatá neděle změnila na černou."

Miloš Zeman zdůraznil, že Václava Havla si vždy vážil, ač se v názorech často lišili. Havel podle něj do posledního zbytku naplnil svůj život.

Arcibiskup Dominik Duka: "Zemřel muž, kterému náš národ vděčí za návrat suverenity a svobody v naší vlasti. Zemřel člověk, který žil pro tuto zemi a její demokratický rozvoj. Rovněž tak vděčíme jeho postoji za to, že nikdo nemusí mít pocit, že za návrat svobody a demokracie zaplatil tento národ násilím, proléváním krve a nastolením pomsty. Zemřel ten, který věděl, co je ztráta svobody, popírání důstojnosti člověka, co je útlak a vězení. Jsem přesvědčen, že všichni, napříč celou společností bez ohledu na politické, či náboženské přesvědčení jsme povinni mu vzdát čest a dík."

Někdejší disident a mluvčí Charty 77 Alexandr Vondra, současný ministr obrany: "Odešel člověk, kterého jsem měl moc rád. Odvážný a zároveň skromný a otevřený muž. Před více než 20 lety dal lidem v této zemi víru a naději, že má smysl měnit věci k lepšímu. To bylo nesmírně důležité ve společnosti, kde téměř nikdo nevěřil nikomu ani ničemu." 

Někdejší poslankyně Hana Marvanová: "Václav Havel byl symbolem cesty ke svobodě, byl tím, kdo dokázal statečně za lidská práva bojovat za cenu osobních obětí."

Exministr a hudebník Michael Kocáb označil Havla za velikou osobnost evropského i světového významu, jejímž odchodem vzniklo "veliké vakuum v duchovní oblasti".

Karel Hvížďala, autor Dálkového výslechu, připomněl Havlovu schopnost sebeironie. "Pouštěl se do bojů, o kterých si všichni mysleli, že jsou prohrané." Podotkl, že nebylo náhodné Havlovo nedávné setkání s dalajlamou. Havel si ho vlastně pozval na "poslední pomazání", protože mu byl jako duchovní vůdce asi nejblíže, dodal Hvížďala.

Havlův bývalý prezidentský mluvčí Ladislav Špaček: "Havel nikdy v Česku nepožíval takové autority a vážnosti, jaké se dočkal ve světě. Měli jsme dva velké prezidenty, Masaryka a Havla, oba zůstanou nezapomenutelnými. Exprezident byl typ, u kterého duše ovládala tělo. Kdykoli se cítil duševně dobře, tak i tělo, jako by bylo povzbuzeno," uvedl.

Mluvčí Junáku Anna Lukešová uvedla v zaslaném vyjádření: "Pane prezidente, děkujeme za vaši službu společnosti, udělal jste náš svět lepším.

Martin Věchet, disident a pořadatel známého hudebního festivalu v Trutnově:  "I když patřil k 'předním' disidentům, nikdy se nezříkal pozvání na venkovské koncerty a kulturní setkání a vyjadřoval nám svoji podporu."

Starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS), který Havlovi vloni k výročí 750. let od první písemné zmínky o městě udělil čestné občanství: "Odchází v něm člověk s velkým Č. Stál u zrodu našeho nového demokratického státu, to vidím jako jeho největší přínos."

František Janouch, zakladatel a předseda Nadace Charty 77: "Byl i velmi moudrý rádce. Nejlepším, kterého bych si mohl přát."

  • Šimon Pánek, jeden ze studentských vůdců a šéf humanitární organizace Člověk v tísni: "Jméno Havla je světlem pro spoustu lidí, kteří žijí v nedemokratických místech, že i oni se dožijí svobody a demokracie."
Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...