Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ostrava - Praha letadlem. To jsme měli jezdit na koni? vysmáli se exposlanci

Česko

  15:00
PRAHA - Poslanecká sněmovna po pěti letech odtajnila seznam poslanců, kteří v roce 2009 létali z Ostravy do Prahy na parlamentní jednání. Pasažéři, jejichž jména má server Lidovky.cz k dispozici, ale ani zpětně nechtějí uznat, že šlo o plýtvání penězi. Mohli jsme jet na kole nebo jít rovnou pěšky, aby to bylo levnější, vysmáli se dotazům.

Exposlanci Miroslav Opálka, Karel Sehoř a Rudolf Kufa foto: Lidovky.cz

Jen v roce 2009 zaplatila sněmovna za letenky tehdejších poslanců, kteří si dopřáli luxusu na cestě mezi Ostravou a Prahou, 1,5 milionu korun. O rok dříve dokonce o tři sta tisíc více. Navzdory tomu, že by se Pendolinem na jednání na pražské Malé Straně dostali za stejnou dobu a zdarma, využili v roce 2009 letecké dopravy 109krát. 

Lež kancléře sněmovny přikryla poslance, kteří létali z Ostravy do Prahy

Kancelář sněmovny takřka pět let odmítala odtajnit seznam pasažérů. Teprve před týdnem - po 4,5 roku trvajícím soudním sporu - získal server Lidovky.cz jejich soupis, na kterém se objevila jména jak současných poslanců za KSČM, tak členů kolegia Národního kontrolního úřadu i předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. 

Že by šlo o plýtvání penězi, ale všichni oslovení odmítají. „Co k tomu mám říct? Mohl jsem jezdit na kole, to by bylo levnější,“ odpověděl na dotaz Karel Sehoř z úřadu, který má za úkol kontrolovat hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. Jiní zas nepovažují za důležité, aby se k věci vyjádřili, když už ve sněmovně nepůsobí. „Byl to Winston Churchill, který tvrdil, že den staré zprávy už jsou staré. Nevím, co bych na to odpověděl. Asi nic,“ uvedl další z členů kolegia NKÚ Rudolf Kufa. Libor Nowak zase neskrýval pobavení. Než odpověděl na otázky, se dlouze smál.

Otázky pro pasažéry na lince Ostrava-Praha:

1.Vadí Vám, že je nyní jasné, že jste tehdy létal? Byl jste tenkrát proti, aby sněmovna vaše jméno zveřejnila?

2. Zpětně viděno, bylo to z vaší strany zbytečné plýtvání?

3. Myslíte, že Vás to může nějak zpětně poškodit?

ANKETA MEZI LÉTAJÍCÍMI POLITIKY:

Miroslav Opálka, poslanec KSČM

1. „Tak především to dopadlo na mé voliče, protože v pondělí odpoledne už jim nejsem k dispozici a jedu vlakem do Prahy. Proč by mi to mělo vadit? Byla to v rámci vzdálenosti diskriminace ve vyrovnání podmínek pro práci jednotlivých poslanců. To je všechno, co k tomu můžu říct.“

2. „To není o penězích, ale o tom, aby poslanci měli stejné podmínky pro práci ve svém regionu a setkávání se se svými voliči.“

3. „Jestli je v 21. století letadlo přepych, pak zrušme leteckou dopravu.“

Karel Sehoř, exposlanec za ODS a člen kolegia NKÚ

1. „Vždycky to bylo veřejné, na tom přeci nebylo nic tajného. Co já vím, tak se o tom psalo v novinách už tak dvanáctkrát až patnáctkrát. Co na to říkám? Nic tajného na tom nebylo. Létal jsem, ano létal. Nevadí mi, že je to zveřejněné. Nikdy jsem se tím netajil. Když se mě někdo zeptal, tak jsem vždy odpověděl, že jsem létal.“

2. „Nikdy mi to nepřišlo jako plýtvání penězi, protože to bychom se potom mohli bavit i o jiných věcech, které měli poslanci k dispozici. Letadlem jsem byl za dvě a půl hodiny od domu ve sněmovně a vlakem to trvalo takových pět hodin. Dražší to jistě bylo, ale zas to bylo rychlejší. Co k tomu mám říct. Mohl jsem jezdit na kole, to by bylo levnější.“

3. „Myslím, že ne.“

Jaromír Chalupa, bývalý poslanec za ČSSD

„Už dávno nejsem poslanec. Nechci se k tomu vyjadřovat, bylo to řešeno už x krát. Nevím, proč se mě na to ptáte. Mně se to už dávno netýká. Spíše by se k tomu měli vyjádřit ti, kteří jsou dodnes aktivní. Pro mě už to dávno aktuální není. Pokud je to pro Vás důležité, kontaktujte mě písemně.“

Kateřina Konečná, europoslankyně za KSČM

1. „Ono to jindy ani nešlo, když jednání začínalo v devět ráno a do noci jsme měli akci v Ostravě. V té době nebyl ani Student Agency ani Leo Express, který jezdí ve čtyři ráno. Pendolinem se z Ostravy prostě nedostanu, protože bydlím 60 kilometrů od Ostravy, takže proto jsme letadlo v takových případech využívali.“

2. „Tehdy na to byl nárok. Kdyby na to nárok nebyl, tak by se to muselo řešit jinak. A já si popravdě moc nedovedu představit jak. Zvláště v zimním období. Jinak jsem schopná vstát ve tři ráno, ve čtyři sednout do auta a v osm být v Praze. Možná je trochu troufalé počítat se čtyřmi hodinami na D1. Ale jak říkám, tehdy nebyla nabídka Českých drah taková, abychom byli schopni stíhat ranní jednání. Využívalo se toho, protože v devadesáti procentech šlo o ranní jednání. Ale v létě jsem jezdila převážně autem.“

3. „Nikdy jsem netajila, že létám letadlem. Říkala jsem to i svým voličům. Neskrývala jsem se ani před novináři, ani před voliči. Když jsem měla oprávněný důvod a tu možnost, tak jsem létala. Když jsem mohla, jezdila jsem jinak. Uvědomovala jsem si ty náklady, ale sněmovna to měla ve svém nařízení. Kdyby to tehdy v roce 2005 někdo zrušil, tak bychom to museli řešit jinak. Vím, že teď bych měla jiné možnosti, tehdy jsem je neměla.“

Libor Nowak, exposlanec za ODS, zastupitel Moravskoslezského kraje

1. „Už jsem v této věci byli kdysi oslovení a žádal jsem sněmovnu, aby se vyjádřila.“

2. „Ne.“

3. „To je otázka k smíchu. Já nikam nekandiduji, to je jedna věc. A potom, chcete říct, že jsem dělal něco v rozporu se zákonem? Když potřebujete něco časově stíhat, nějaká další jednání, tak to uděláte jak? Zrušme letiště, nikdo nemusí létat. Vezmeme si kolo a koně. Nebo odrážedlo, to by bylo ještě lepší a levnější. Já jsem jednal v souladu se zákonem, využíval jsem možnosti, kterou jsem v dané chvíli potřeboval.“ 

Rudolf Kufa, exposlanec za ČSSD, člen kolegia NKÚ

1.„Pokud mám odpovědět na otázku vadí-nevadí, nevadí.“

2. "Nevím, jestli to má po odtajnění po šesti letech a poté, co ve sněmovně nepůsobím, smysl. Byl to Winston Churchill, který tvrdil, že den staré zprávy už jsou staré. Nevím, co bych na to odpověděl. Asi nic.“

3. „Rozhodně ne. To všechno bylo podle zákona.“

Kteří poslanci před pěti lety létali do sněmovny za státní peníze

Kateřina Konečná (KSČM), europoslankyně

Miroslav Krajíček (ODS)

Petr Rafaj (ČSSD), předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže

Petr Wolf (ČSSD), na útěku před zákonem

Jaromír Chalupa (ČSSD)

Hana Šedivá (ČSSD), soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6

Libor Nowak (ODS), zastupitel Moravskoslezského kraje

Radim Chytka (ODS), jednatel Ostravského informačního servisu 

Milada Halíková (KSČM), poslankyně

Miroslav Opálka (KSČM), poslanec

Dagmar Molendová (ODS), primářka onkologie Fakultní nemocnice Ostrava 

Břetislav Petr (ČSSD), zastupitel Havířova

Rudolf Kufa (ČSSD), člen kolegia NKÚ

Karel Sehoř (ODS), člen kolegia NKÚ

Pavel Hrnčíř (ODS), člen kolegia NKÚ

Autor: