Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Otázky a odpovědi. Co je třeba vědět o situaci v Sýrii?

USA

  17:00
WASHINGTON - Spojené státy a jejich spojenci se připravují na sérii omezených vojenských úderů proti Sýrii v odvetě za to, že syrský prezident Bašár Asad údajně použil chemické zbraně proti civilistům. List The Washington Post v článku připravil nejzákladnější odpovědi na nejzákladnější otázky.

Syrská opozice počítá mrtvé po chemickém útoku. foto: Reuters

PROČ LIDÉ V SÝRII UMÍRAJÍ?

Zabíjení začalo v dubnu 2011, kdy se tu zvedly mírové protesty inspirované předchozími revolucemi v Egyptě a Tunisku proti diktatuře vládnoucí zemi. Vláda se ale odmítla nechat svrhnout. Nejdřív bezpečnostní síly tiše zabíjely aktivisty. Pak začaly unášet, znásilňovat, mučit a zabíjet aktivisty i jejich příbuzné včetně spousty dětí. Pak vládní vojáci začali do protestujících střílet, a nakonec jim to civilisté začali oplácet. Od té doby boje eskalovaly až k občanské válce.

Ozbrojení civilisté se zorganizovali do povstaleckých skupin. Armáda se rozmístila po celé zemi, ostřelovala a bombardovala města a předměstí, snažila se terorem přimět lidi, aby se podřídili. K povstalcům se připojili dobrovolníci z dalších zemí, buď proto, že chtějí pro Sýrii svobodu a demokracii, anebo proto, že jsou džihádisté nenávidějící syrskou sekulární vládu. Povstalcům se nějakou dobu dařilo vítězit, nyní se zdá, že má zas víc navrch Asad a jeho síly. Konec není na dohled.

PROTESTY BYLY NA SPOUSTĚ MÍST. PROČ PRÁVĚ V SÝRII SE TO TAK ZVRTLO?

Na tuto složitou otázku jednoduchá a jednoznačná odpověď neexistuje. Všeobecně řečeno existují dvě hlavní teorie. Obě staví na myšlence, že Sýrie byla sudem prachu čekajícím na výbuch po celá desetiletí a explozi spustily protesty v roce 2011 a především pak nesmírně tvrdá reakce vlády na ně.

Předměstí Damašku: děti zasažené středečním chemickým útokem

První teorii je možné říkat třeba "sektářské vyvažování sil". Sýrie má uměle vytvořené hranice, které svedly dohromady směsici různých náboženských a etnických skupin. Evropské koloniální mocnosti, které syrské hranice vytvořily, rovněž měly tendenci prosazovat některou z menšin, aby vládla, což ještě zhoršovalo existující sektářské napětí. Proto to, co právě zažíváme v Sýrii, říká tato teorie, je nevyhnutelným převyvážením moci podle etnických a náboženských linií.

Většina Syřanů jsou sunnitští Arabové, ale zemi vládnou členové menšinové sekty známé jako alávité (jsou to etničtí Arabové, ale vyznávají menší odnož islámu). Alávitská vláda vládne prostřednictvím represivní diktatury a dává alávitům speciální privilegia, kvůli čemuž je sunnité a další skupiny všeobecně nenávidí - a alávité se naopak bojí, že je hromadně povraždí, pokud Asad válku prohraje.

Druhá velká teorie, proč je to všechno v Sýrii tak zlé, je o něco jednodušší: Asadův režim, který začal jeho otec Háfiz vojenským převratem v roce 1970, nebyl dlouhodobě udržitelný, a teď jen zoufale drásá všechno kolem sebe, jak se nevyhnutelně řítí dolů.

DOBRÉ VZTAHY SE SÝRIÍ MÁ POŘÁD RUSKO A TAKY ÍRÁN. OČ JIM JDE?

Rusko je nejvýznamnějším syrským spojencem. Moskva blokuje v Radě bezpečnosti OSN cokoli, co by mohlo ublížit Asadovi, což je důvod, proč USA budou muset OSN obejít, pokud budou chtít jakkoli zakročit. Rusko posílá do Sýrie spoustu zbraní, díky čemuž je pro Asadovy síly snazší zabíjet civilisty, a pro vnější svět bude mnohem těžší jakýkoli zákrok.

ČTĚTE TAKÉ

Čtyři hlavní důvody, proč Rusko chce Asada chránit, jsou:

  • Rusko má v Sýrii námořní základnu, která je strategicky významná a je poslední ruskou zahraniční vojenskou základnou mimo bývalý Sovětský svaz.
  • Rusko v sobě pořád má trochu mentality z dob studené války, stejně jako pocit národní nejistoty, což ho nutí starat se o udržení jednoho ze svých posledních vojenských spojenectví.
  • Rusko nenávidí myšlenku "mezinárodní intervence" vůči zemím, jako je Sýrie, protože ji vnímá jako západní imperialismus ve stylu studené války a v konečném důsledku i hrozbu pro Rusko.
  • Sýrie nakupuje spoustu ruského vojenského zboží a Rusko ty peníze potřebuje.

Íránské důvody pro podporu Asada jsou přímočařejší. Írán vnímá Izrael a USA jako zásadní hrozbu a využívá Sýrii, aby chránil sám sebe; přes Sýrii přepravuje zbraně skupině Hizballáh v Libanonu a Hamasu v pásmu Gazy. Írán se už nyní cítí izolovaný a nejistý; obává se, že pokud Asad padne, ztratí tím velkého spojence a bude velmi zranitelný.

PROČ TO USA JEŠTĚ NENAPRAVILY?

Protože nemohou. Všechny vojenské varianty jsou špatné. A politickému řešení, o které vláda prezidenta Baracka Obamy usilovala - aby Asadův režim a povstalecké síly uzavřely mírovou dohodu - zdá se nefandí ani jedna strana. A navíc v Sýrii neexistuje životaschopné, sjednocené povstalecké hnutí schopné vyjednávat.

PROČ TOLIK POVYKU A VOLÁNÍ PO ÚTOKU KVŮLI CHEMICKÉMU ÚDERU S 1400 OBĚŤMI, KDYŽ UŽ V SÝRII ZEMŘELO 100 TISÍC LIDÍ?

Leckdo si myslí, že vyčleňování této jednotlivé události je nahodilé a umělé. Ale je to, přinejmenším teoreticky, pro USA dobrá a zřídkavá příležitost, jak se pokusit tuhle válku učinit aspoň o trochu míň příšernou - a třeba I budoucí války. V roce 1925 se svět v Ženevě dohodl zakázat Ženevskou konvencí chemické zbraně, protože ty jsou velmi zákeřné a jejich síla hrůzostrašná.

ČTĚTE TAKÉ

CO BUDE DÁL?

Z krátkodobého hlediska je možné, že USA a někteří spojenci provedou nějaké omezené, krátké údery proti Sýrii. Ať tak nebo tak, z dlouhodobého hlediska se zdá být jisté, že zabíjení bude pokračovat patrně celé roky. Na straně povstalců není žádná známka zájmu o podpis mírové dohody, i kdyby o ni stála vláda. Na dohled není vítězství ani pro jednu stranu. Uprchlíci budou dál proudit do sousedních zemí, vytvářet nestabilitu a novou humanitární krizi.

Sýrie tak, jak ji známe jako místo s bohatou a opěvovanou dávnou kulturou a historií, bude zničenou, padlou společností patrně po celou následující generaci a možná ještě déle. Po něčem podobném se dá jen velmi těžko znovu vybudovat funkční stát.

Rusko bude dál blokovat mezinárodní akce. USA se možná pokusí Moskvu přesvědčit nátlakem, jednáním a možná i nějakým tím "obchodem", aby změnila názor, ale není toho mnoho, co by mohl Washington nabídnout, aby na tom Rusku záleželo stejně jako na Sýrii.

V určité chvíli začne konflikt chladnout, ať už díky částečnému vítězství nebo kvůli celkovému vyčerpání. Svět pak pošle do země nějaké mírové jednotky a možná dokonce zprostředkuje křehký mír mezi různými etnickými, náboženskými a politickými frakcemi. Možná nejlepším vzorem by byl Libanon, který vedl brutální občanskou válku trvající 15 let od roku 1975 do roku 1990 a od té doby se pomalu, velmi pomalu zotavuje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!