Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Co víme o tragédii letu MH17?

Vladimír Putin

  19:00aktualizováno  22:42
Zvrat v ukrajinském konfliktu - tak je hodnocen katastrofální pád malajsijského Boeingu 777. Civilní letadlo s 298 osobami na palubě se zřítilo na východoukrajinské území kontrolované proruskými separatisty. Vše nasvědčuje tomu, že letadlo bylo sestřeleno, všichni cestující zahynuli. Co doposud víme o tragédii letu MH17? Připomeňte si dostupné informace.

Podle záchranářů dopadly trosky a těla na plochu o rozloze deseti až 15 čtverečních kilometrů. Zdá se, že pilot se nepokoušel o nouzové přistání, protože stroj se nejspíš roztrhl už během letu. foto: Reuters

O jaké letadlo se jedná?

Boeing 777-200 ER malajsijských aerolinek letěl na lince MH17 na trase Amsterodam-Kuala Lumpur. Z Amsterodamu odlétal ve čtvrtek 17. července v 12:15, předpokládaný přílet do malajsijské metropole Kuala Lumpur byl ve 22:10 (6:10 lokálního času). 

Na palubě letadla se nacházelo 298 lidí: 283 pasažérů a 15 členů posádky. Mnozí z cestujících byli přední odborníci na infekci HIV, kteří byli na cestě na mezinárodní konferenci o epidemii AIDS v australském Melbourne.

Národnosti cestujících:

  • nizozemská 189
  • malajsijská 44 (včetně 15členné posádky)
  • australská 27
  • indonéská 12
  • britská 10
  • německá 4
  • belgická 4
  • filipínská 3
  • kanadská 1
  • novozélandská 1
  • americká 1
  • neověřená 2

České ministerstvo zahraničí v pátek potvrdilo ČTK, že na palubě letadla nebyl žádný občasn České republiky.

Zřícený letoun byl stejného typu jako boeing linky MH370, který v březnu záhadně zmizel na cestě z Kuala Lumpur do Pekingu a po němž se stále pátrá.

Podle malajsijských aerolinek nemělo letadlo, vyrobené v roce 1997, žádné technické závady, poslední bezpečnostní kontrolou úspěšně prošlo 11. července, tedy šest dní před tragédií.

VÍCE ZDE:

Co se stalo?

Boeing se ve čtvrtek odpoledne zřítil z výšky deseti kilometrů poblíž východoukrajinské obce Grabovo v Doněcké oblasti, na území ovládané proruskými separatisty. Tragédii nikdo nepřežil. Malajsijské aerolinky ztratily s letem MH17 kontakt v 14:15, 50 kilometrů od rusko-ukrajinských hranic.

Poté co ukrajinská armáda dobyla zpátky Slavjansk, je Doněcká oblast centrem ozbrojeného konfliktu mezi Kyjevem a proruskými vzbouřenci. Podle CNN se boeing linky MH17 přeletem nad oblastí odchýlil od své obvyklé trasy; údajně proto, aby se vyhnul bouři.

VÍCE ZDE:

Co způsobilo pád?

Dostupné informace nasvědčují tomu, že letadlo bylo sestřeleno raketou země-vzduch. Z jejího vypálení se vzájemně obviňují obě strany ukrajinského konfliktu. Ukrajinská vláda tvrdí, že boeing sestřelili separatisté s využitím ruské vojenské techniky. Odvolává se přitom mimo jiné na nahrávku konverzace mezi rebely a ruskou zpravodajskou službou, v níž se separatisté k likvidaci letadla přiznávají - civilní letadlo si údajně spletli s ukrajinským armádním letounem An-26. Na zneškodnění letadla měli vzbouřenci upozorňovat i na svých účtech na sociálních sítích.

Separatisté však nyní vinu na tragédii popírají a svalují ji na Kyjev. Ruský prezident Vladimir Putin připsal plnou zodpovědnost kyjevské vládě a prezidentu Porošenkovi, který „znovu zahájil vojenské aktivity na jihovýchodní Ukrajině“.

VÍCE ZDE:

Jaká zbraň byla použita?

Letadlo bylo údajně sestřeleno pomocí protiletadlového systému BUK ruské výroby. Odpalovací komplet disponuje čtyřmi vysoce účinnými raketami, jež dosahují čtyřnásobku rychlosti zvuku a jsou schopné zasáhnout cíl ve výšce až 25 kilometrů. "Samotná hlavice BUKu má hmotnost asi 70 kilogramů a funguje jako brokový náboj. Má v sobě částečky vyrobené z těžkého a tvrdého materiálu, které devastují cíl. V okamžiku nárazu do letadla zničí elektrické a hydraulické systémy, motory a zdevastuje trup. V případě přímého zásahu to může letadlo úplně rozlámat," popsal pro Českou televizi letecký publicista Martin Velek.

Protivzdušný obranný systém Buk.

Systémy BUK jsou v arzenálu jak ruské, tak ukrajinské armády. Separatisté se brání, že takto sofistikovanými zbraněmi nedisponují. Na oficiálním twitterovém účtu samozvané Doněcké lidové republiky se však už dříve objevilo oznámení, že rebelové získali tento systém v bojích s ukrajinskými vojáky.

VÍCE ZDE:

Jak zjistit, co se ve skutečnosti stalo?

Malajsijský ministr dopravy Liow Tiong Lai v pátek oznámil, že vláda na místo vyšle 62členný vyšetřovací tým, jehož součástí budou i lékaři, záchranáři a příslušníci malajsijských leteckých sil. Okolnosti tragédie chce důkladně prošetřit i mezinárodní společenství. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě oznámila, že představitelé separatistů umožní mezinárodním vyšetřovatelům přístup na místo katastrofy. Prozkoumány mají být i obě nalezené černé skříňky. Vyšetřovatelé se budou pohybovat ve válečné zóně, proto budou pro jejich práci stanoveny přísné bezpečnostní podmínky.

VÍCE ZDE:

Jaké mohou být důsledky tragédie?

Potvrdí-li se stále hlasitější spekulace, že letadlo sestřelili separatisté vyzbrojení ruskou stranou, bude to znamenat významný zvrat nejen v konfliktu na východní Ukrajině, ale i na světovém geopolitickém poli, shodují se experti. Tragédie může ještě zhoršit už beztak ledově chladné vztahy mezi Západem a Ruskou federací, zároveň však existuje naděje, že separatistické vzbouřence citelně oslabí.

VÍCE ZDE:

Bílá vlajka odkazuje na místo zbytků těl po pádu malajského letadla

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...