Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Bydlení expremiéra: Nečas si najal byt, podle odposlechů ho chtěl koupit

Česko

  5:00
PRAHA - O ten byt se Petr Nečas velmi vážně zajímal ještě jako premiér. Nakonec jej však koupila firma, která mu ho záhy pronajala. Nečasovi tím minimálně ušetřila vysvětlování, zda by si takovou investici mohl dovolit.

Petr Nečas před domem, v němž si svou současnou ženou pronajal byt. foto: Lidovky.czLidovky.cz

Rezidenční projekt Na Radosti u pražského Zličína slibuje „moderní bydlení v zeleni snadno dostupné z centra Prahy“. Stometrový byt s velkou terasou v posledním, sedmém patře už několik měsíců obývá Petr Nečas se svou současnou manželkou Janou, dříve Nagyovou. Na zvoncích však jejich jména chybí. A k dohledání nejsou ani v katastru nemovitostí. Důvod? Byt patří soukromé firmě. „Co je překvapivého na tom, že nájemní byt je vlastněn právnickou osobou? Co je na tom podezřelého?“ odráží novinářský zájem o své současné bydlení Nečas.

Podezřele se může jevit shoda okolností, na kterou narazily Lidovky.cz, když ověřovaly Nečasovy majetkové poměry.

Odposlechnuté hovory o koupě bytu
Totiž: Nečas o novém bydlení mluvil už v lednu 2013, kdy veřejně přiznal, že žije odloučen od své první manželky. Zaměstnávaly ho tehdy obavy, že jej sledují bulvární novináři. V patách měl však především policisty, kteří odposlouchávali Janu Nagyovou, která měla tenkrát dvojjedinou roli – šéfovala jeho kabinetu a současně s ním udržovala intimní vztah.

„Pan Čistý“ rád kritizoval majetkové nesrovnalosti

Byl to právě Nečas, kdo opakovaně vyčítal svému předchůdci Stanislavu Grossovi jeho pochybné realitní nákupy. „Nedovedu si představit, že by to nevysvětlil. Kdyby to neudělal, zavdává příčinu k těm nejvážnějším podezřením třeba i z korupce. Na půdě parlamentu ho budeme v této věci interpelovat a žádat o vysvětlení,“ prohlásil Nečas k původu peněz Grossova barrandovského bytu.

Když se provalilo, že bývalý ministr Libor Ambrozek si za deset milionů korun pořídil dům, aniž by si vzal půjčku, byl to opět právě Nečas, kdo se do exministra pustil. „Já jako člověk, který měl srovnatelné pozice, příjmy a možná i výdaje, tak já prostě nevěřím, že je možné našetřit takové milionové částky, byť i s použitím náhrad,“ přisadil si i tehdejší premiér Petr Nečas.

Jak server Lidovky.cz zjistil, hovory o společném bytě byly častým námětem jejich telefonických rozprav. Hned druhý lednový týden 2013 volal Nečas Nagyové a vedle pracovní agendy zabrousili i na budoucnost. Jelikož detektivové nevěnovali jejich bytové otázce pozornost, tuto část do spisu přepsali jen zkratkovitě: „Hovor o koupě bytu Na Radosti (Zličín)“. Následující dny se už zjevně na nemovitost vydala podívat Nagyová, o spolupráci požadala ředitele Úřadu vlády Lubomíra Poula.  „Žádá ho, aby udělali akci Hauser, protože se v 11 hodin jede podívat na Zličín (na byt),“ zaznamenali detektivové 17. ledna 2013.

Na jaře 2013 se však muselo něco stát. Vyhlédnutý byt kupuje za necelých 7 milionů korun společnost Spectrum Realty amerického právníka Thomase Samiia. A teprve od této firmy si Nečas byt pronajal. Otázka, proč si jej nepořídil sám, nemá odpověď. Nečas to odmítá šířeji komentovat. Lidovky.cz jej žádaly o krátkou osobní schůzku, na níž by pozadí realitní transakce objasnil. „Přestaňte mne obtěžovat svými nehoráznými dotazy! Byt mám přes realitku, platím za něj komerční a nemalý nájem,“ reagoval v textové zprávě. Proč ale v odposlechnutých hovorech domlouval koupi bytu? „Estébácké spisky nekomentuji,“ opáčil Nečas (celý sms rozhovor s Nečasem najdete ZDE).

K podezřívavosti nabádá nejen současné policejní vyšetřování, které mimo jiné zkoumá původ majetku jeho současné manželky, ale i neprůhledné nákupy nemovitostí jeho premiérských předchůdců. Pro připomenutí: například Stanislav Gross musel nejprve vysvětlovat nákup bytu na pražském Barrandově a po odchodu z politiky i překvapivé zbohatnutí a investice do nemovitostí nejen v Česku, ale i na Floridě.

Petr Nečas před domem, v němž si se svou novou ženou pronajal byt.

Nájmy bytů? To my neděláme
Řetězec pochybností u Nečasova bytu má přitom více dílků. Firma Spectrum Realty se v Česku specializuje na velké realitní projekty. „Spectrum? Je to jedna z našich firem, která zrovna žádné portfolio nemovitostí nemá,“ reagovala zaměstnankyně společnosti, když se redakce anonymně zajímala o nabídku bytů.

O moc úspěšnější nebyl ani oficiální pokus. „Obvykle nesdělujeme soukromé záležitosti našich klientů,“ reagoval jednatel Samii a bez odpovědi nechal otázku, zda předem věděl, že byt Na Radosti pronajme právě expremiérovi. Samii pouze přidal obecné prohlášení: „Všechny naše nájemní smlouvy jsou uzavřeny za obvyklých komerčních podmínek. V době jeho působení ve funkci předsedy vlády jsem neměl žádné obchodní styky ani s panem Nečasem, ani s jinými ministerstvy. Nikdy jsem nežádal pana Nečase nebo jakoukoli jemu blízkou osobu o nějaké příznivější zacházení.“

Ve veřejných zdrojích opravdu nelze najít přímou spojnici mezi Nečasem a Samiiho aktivitami. Se státní správou ovšem realitní podnikatel obchodoval. Naposledy se přihlásil k firmě, která nejprve od vydavatelství Economia koupila dům na Letné za 140 milionů korun a téměř obratem jej prodala státu za více než dvojnásobek. Tajná služba BIS dokonce tento obchod v poslední výroční zprávě označila za ukázkovou „dysfunkci státní správy při hospodaření s majetkem“.

Kritizovaný nákup domu nicméně loni neschvaloval Nečasův kabinet, ale až přechodná úřednická vláda premiéra Jiřího Rusnoka.

Alimenty, hypotéka,…
Pronájem vytouženého bytu každopádně uchránil Nečase od nepříjemných otázek. Ta první zní: mohl by si nadstandardní byt dovolit? Podle posledních mediálních zpráv platí 42 tisíc korun coby alimenty na dvě dcery, současně se zavázal, že bude platit hypotéku s měsíční splátkou 16 200 korun za byt, který pořídil své bývalé ženě. Jeho dnešní manželka Jana vlastní po Praze tři byty. Na všechny si však musela půjčit, tíží je hypotéka a ona má nyní pracovat jako účetní.

„Můj majetek a příjmy během mého působení ve veřejných funkcích jsem řádně uvedl v příslušných přiznáních. Nyní jsem soukromá osoba a mám právo na ochranu soukromí!“ uzavřel diskuzi Nečas, jenž v současnosti přednáší na vysoké škole Cevro. Vedle toho prý radí majiteli finanční skupiny SPGroup Pavlu Sehnalovi a před dvěma měsíci založil firmu Nestac Consulting, která sídlí v neoznačeném bytě činžovního domu na pražském Smíchově.

Přímá koupě bytu by Nečase postavila do nepříjemné pozice i ve vztahu k jeho někdejší manželce Radce. Rozvedli se totiž až v srpnu 2013, takže cokoliv by před rozvodem koupil, nabyli by jako společné jmění manželů. 

Byt 4+kk v 7. podlaží, který si Nečasovi pronajímají, má rozlohu bezmála 100...
Hlavní vchod do rezidence Na Radosti. Hned u dveří jsou vypsána jména všech...
Některé byty v 7. patře mají k dipozici i prostorné balkony. Konkrétně Nečasovi...
Byt Na Radosti chtěli Nečasovi původně koupit. Jeho kupní cena byla bezmála 7...

Bytové aféry politiků

Stanislav Gross

  • Už je to devět let, co se ukázalo, že má tehdejší premiér Stanislav Gross jen vrtkavé vysvětlení, jak zaplatil zálohu za byt zakoupený v roce 1999. Tvrdil, že mu 1,2 milionu korun půjčil jeho strýc František Vik. Vysvětlení však neobstálo a Gross byl nucen rezignovat.
  • V roce 2008 si pak Grossovi koupili byt za 13 milionů korun na Floridě. Kde na to vzali bylo tentokrát nasnadě: expremiér pohádkově rychle zbohatl prodejem akcií Moravia Energo, které koupil za 20 milionů a obratem prodal za sto. O transakce se poté začala zajímat protikorupční policie.

Libor Ambrozek

  • Se zneužíváním poslaneckých náhrad měl svého času zkušenosti i bývalý lidovecký ministr a poslanec Libor Ambrozek. Tři a čtvrt milionu na rekonstrukci vily v Kyjově financoval z náhrad za dojíždění na jižní Moravu, přestože bydlel v Praze.

Bohuslav Sobotka

  • Problémy měl kvůli bydlení i současný premiér, tehdy místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V roce 2009 totiž musel přiznat, že si na luxusní byt v Praze-Stodůlkách vydělal i díky zneužívání poslaneckých náhrad.

Mirek Topolánek

  • Další z řady premiérů tvrdil, že si pronájem bytu v pražské ulici V Kolkovně našel přes agenturu a není tak na jeho novém bydlení vůbec nic podezřelého. Novináři však upozornili, že byt vlastní dcera exmajitele kontroverzní společnosti Navatyp Richarda Navrátila. Ten byl vyšetřován například kvůli předražené rekonstrukci kasáren za stovky milionů korun. Stíhání ale policie po jeho smrti zastavila.

Jaroslav Palas

  • Zatím neujasněná je i investice do nemovitosti senátora Jaroslava Palase. O jeho obrovský dům v Ludvíkově pod Pradědem se už dva roky zajímá policie, ovšem obvinění dosud nepadlo. Odhadovaná cena nemovitosti je kolem 20 milionů korun. Palas spekulace o pochybném původu peněz odmítá. Sám prý měl po celé roky slušný plat a dobře je na tom finančně i jeho manželka - zubařka

Daniel Rovan

  • Poslanec ODS zařízoval koupi rodinné vilky za 6,8 milionu korun, přičemž bezmála šest milionů složil v hotovosti. Třebaže dům obýval, do oficiálního majetkového přiznání jej neuvedl a nemovitost papírově vlastnil jeho jednasedmdesátiletý tchán z Vrchlabí. Kromě toho si exposlanec Rovan držel v Praze magistrátní byt. 
Autoři: ,