Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Otce zavraždili, s trezorem se něco událo, tvrdí velvyslancova dcera

Česko

  8:43aktualizováno  15:53
PRAHA - Kolem smrti palestinského velvyslance Džamála Muhammeda Džamála se vyrojila řada konspiračních teorií. O vraždě hovoří i velvyslancova dcera Rana Džamálová. "Výbuch nastal v době, kdy otec do trezoru ukládal dokumenty," tvrdí.

Objekt budoucí palestinské ambasády, kde došlo k výbuchu. foto: MAFRA, Petr Topič

"Oficiální palestinské stanovisko je nepodložené. Sejf se běžně používal, má matka (žijící v Praze) mi to řekla. Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla Džamálova dcera Rana agentuře AP. "My jako rodina jsme přesvědčeni, že to byl zločin. Chceme zjistit, co se stalo," dodala.

"V současné době neplyne z prvotního šetření, ohledání místa činu a dalších úkonů žádná indicie, která by nasvědčovala například teroristickému útoku nebo jinému podobnému úmyslnému jednání. Zároveň jsme řekli, že to jsou naše předběžné vyjádření a že nejdůležitější fáze, tedy různá znalecká zkoumání, je ještě před námi," uvedl pro iDNES policejní prezident Martin Červíček.

Česká policie však úmyslný trestný čin vylučuje a explozi vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady. 

Džamál Muhammed Džamál

Byl přátelský, lidový až žoviální, říkají Palestinci žijící v Česku o Džamálu Muhammedu al-Džamálovi. Otec čtyř dětí. Diplomat, který se snažil se všemi vycházet co nejlépe. Konzulární úředník, který měl značnou moc nad krajany. A údajně ji nezneužíval.

Muž, který po jedenadvaceti letech strávených v českých zemích radil novým kolegům z diplomatického sboru, kde a co sehnat. Byť si k oficiálním jednáním - velvyslancem se stal loni v říjnu - raději bral tlumočníka, neboť jeho čeština nebyla excelentní. Prý nebyl technický typ.

Džamál Muhammad Džamál, palestinský velvyslanec zemřel po výbuchu v pražském bytě

Al-Džamál se narodil v roce 1957 do nehostinných podmínek palestinského uprchlického tábora v libanonské Šatíle, v osmnácti letech vstoupil do hnutí Fatah. Tedy do organizace, kterou vedl palestinský předák Jásir Arafat a která nyní de facto ovládá palestinský Západní břeh.

Celý pracovní život prožil coby diplomat. Již v roce 1979 se stal poradcem palestinského vyslance v Bulharsku, o pět let později zamířil do Prahy. Al-Džamál v Praze působil jako diplomat a po nějakou dobu misi také vedl. Z Česka odešel až v roce 2005, aby se stal generálním konzulem v egyptské Alexandrii. Odtud se letos v říjnu vrátil opět do Prahy, aby zde převzal ambasádu.

Rana Džamálová neupřesnila, co se podle ní přihodilo a kdo by za tímto činem mohl stát. Palestinské tiskové agentuře Maan Rana vypověděla, že trezor nebyl vybaven žádnými moderními zabezpečovacími prvky a že byl denně po třicet let používán.

Výbuch sejf neponičil, říká Rana Džamálová

Upozornila také na to, že před dvěma měsíci, když otec odjel do Egypta, pracovali s bezpečnostní schránkou zaměstnanci ambasády. "Když se můj otec před několika dny vrátil na velvyslanectví v Česku, byl trezor noc před výbuchem převezen českou stěhovací společností do jeho domu," uvedla.

Také doplnila, že výbuch nevyšel z vnitřku trezoru, ale z jeho spodku. Matka jí také řekla, že detonace schránku nepoškodila. V telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters Rana řekla, že výbuch nastal v době, kdy otec do trezoru ukládal dokumenty. "Trezor byl vyprázdněn a poté přestěhován do domu. Exploze nastala, když ho používal," uvedla velvyslancova dcera.

Podle mluvčího ambasády velvyslanec do vybuchlého trezoru v minulosti běžně ukládal dokumenty či peníze na výplaty a také popřel původní informaci Palestinců, že výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému. Mluvčí zároveň vyvrátil i dřívější prohlášení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel.

Pražští policisté, kteří případ vyšetřují, na ambasádě objevili několik zbraní, které neprošly českou evidencí. Jejich počet ani druh zatím neupřesnili.

"Tvrdit, že šlo o nehodu, je naivní"

Oslovení Palestinci žijící v Česku velvyslancova skonu litují. A někteří dodávají, že šlo o atentát. "Tvrdit, že šlo o nehodu, je naivní. V diplomatickém prostředí se vše kontroluje ne dvakrát, ale desetkrát!" argumentuje Palestinec, který v Praze žije již řadu let. Vzpomíná, že po půl jedenácté dopoledne odeslal Džamálovi z mobilu novoroční blahopřání. "Četl je," říká.

ČTĚTE VÍCE:

Část Palestinců má za to, že ambasadora potrestali pro ostře protiizraelské postoje. Kdo? Agenti židovského státu. "Nedávno přednášel na univerzitě, vystupoval ostře proti židovským osadníkům," vzpomínají.

Další tvrdí, že šlo o neštěstí. Vše nasvědčuje tomu, že bezprostředním svědkem exploze byl kromě diplomatovy ženy i jeden z jeho synů. Oslovení izraelští experti však odhadují, že výbuch nezavinily tajné služby jejich státu. Ale nešlo prý ani o zabezpečení sejfu. Naznačují, že diplomat možná jen neobratně manipuloval s výbušninou, která v trezoru zůstala ze starých časů.

Autoři: ,