Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Otec - zrůda: Chránil jsem ji před drogami

Svět

  12:24
VÍDEŇ - Josef Fritzl, který čtyřiadvacet let věznil ve sklepení činžovního domu v rakouském Amstettenu dceru Elisabeth, se snaží policii popsat motivy svého jednání. Otec, jenž dceru zneužíval a měl s ní sedm dětí, tvrdí, že ji držel v podzemí, aby ji uchránil před drogami.

Josef Fritzl se přiznal, že měl incest se svojí dcerou, kterou zadržoval více než dvacet let v podzemním bytě. foto: ČTK

"Ano, zavřel jsem Elisabeth ve sklepě, ale jen proto, abych ji chránil před drogami," cituje deník Krone z Fritzlovy výpovědi, která unikla do médií. Muž přiznal, že měl často pohlavní styk s vlastní dcerou, ale popíral zprvu, že by ji na měsíce připoutával ke zdi sklepa, jak 42letá žena vypověděla.

Na otázku, proč ze šesti žijících dětí dovolil spatřit denní světlo jen třem z nich, pokrčil rameny. Když jich bylo bylo ve sklepě moc, dělali mi tam strašný rámus, zní jeho zdůvodnění. Proto si tři z nich postupně položil před práh domu s písemnou žádostí o adopci od matky, která ale musela zůstat ve sklepě. Tyto "adoptované" děti se chovaly velmi nenápadně. Ve škole byly vždy hodné a spolužáci je dobře přijímali.

Sociálním pracovníkům nic divné nepřišlo
U "odloženého" a později "prarodiči" adoptovaného děvčátka našli lékaři již tehdy těžkou srdeční vadu, kterou se ale podařilo odstranit úspěšnou operací v linecké nemocnici. Teprve rok po operaci dal úřad pro mládež oficiální souhlas s adopcí. Od "nalezení" do adopce navštívily sociální pracovnice rodinu třikrát, nezjistily však nic, co by vzbuzovalo podezření. Po adopci už do rodiny nechodily, protože tou končila zodpovědnost soudu i úřadu pro mládež.Elisabeth Frantzl v jedenácti letech.

Přestože z hlediska úřadů bylo vše jakoby v pořádku, rakouská média i veřejnost se shodují na tom, že šlo o naprosté selhání státních orgánů. "Aby bylo možné napříště podobným případům zabránit, je především třeba, aby příslušné orgány uskutečnily systematickou sebekritiku," píše deník Der Standard. "Bohužel je ale zatím málo náznaků, že by k nějaké sebereflexi vůbec směřovaly," dodává s poukazem na to, že úřad pro mládež vydal informační embargo.

Kromě toho existuje nebezpečí, že křiklavost amstettenského případu přehluší všechny obdobné, jen méně výrazné. Stalo se tak už v případu Nataschi Kampuschové, kdy z důvodu nezbytného ohledu na oběť úřady o okolnostech mlčely. Rakouská i evropská média sledují případ velmi podrobně a snaží se podat i plánky "bunkru", v němž byly děti vězněny. Jednotlivé nákresy se ale od sebe podstatně liší, takže jde zřejmě o vlastní rekonstrukci médií z dostupných kusých zpráv.

Mluvčí státního zastupitelství Gerhard Sedlacek rakouskému deníku Die Presse popsal prostor takto: "Přístup do úkrytu o rozloze 50 až 60 metrů čtverečních byl skryt za jedním regálem ve sklepní místnosti používané jako sklad a dílna. Uzavřen byl masivními ocelobetonovými dveřmi ovládanými elektromotorem, který byl řízen dálkovým ovládáním s číselným kódem. Asi pětimetrovou chodbou končící úzkým průlezem se přišlo do asi 1,7 metru vysoké místnosti, kde se nalézala zastaralá kuchyňská linka a toaleta se sprchou. V úkrytu jsou ještě dvě ložnice vždy se dvěma postelemi, jejichž stěny jsou dětskou rukou ozdobeny hvězdami a výkresy. Televizor s videem a rozhlasem byly jedinými "okny", které vězněným umožnily kontakt s okolním světem."

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...