Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Otestovali jsme Asus Eee PC

Věda

  6:00
Miniaturní notebook, který by byl snadno použitelný, dokázal v krajních případech nahradit stolní počítač a při tom všem nestál mnoho peněz, až do této chvíle na trhu chyběl. Tato mezera se podařila zaplnit až Asusem Eee PC, jehož recenzi si teď můžete přečíst.

Asus Eee PC. foto: AsusTekReprofoto

Asus Eee PC patří rozhodně k nejsledovanějším zařízením letošního roku. Jedná se o přístroj, který svou velikostí osciluje mezi komunikátorem a klasickým notebookem a jehož hmotnost se vešla pod 1 kilogram. Přístroje této kategorie jsou často označovány jako UMPC (Ultra Mobile PC), neboť na nich lze i přes jejich minimální velikost zprovoznit operační systém pro klasické počítače. Proč tedy Asus Eee PC způsobil takový ohlas, když už se podobné přístroje na trhu již vyskytují? Odpovědí na tuto otázku je jeho, která činí necelých 8 tisíc, což je několikanásobně méně, než bývá u podobných sub-notebooků zvykem.

Odolný prcek
Design přístroje by asi nejlépe charakterizovalo slůvku líbivý. Asus Eee PC se totiž vyrábí v několika barevných variantách, z nichž černá varianta se tváří spíše elegantně, zatímco například bílá nebo růžová působí více stylově. Povrch notebooku je vždy vyveden v matném provedení, takže na něm nezůstávají žádné otisky prstů. Tělo je celé zhotoveno z plastu a navzdory použitému materiálu působí robustním dojmem, tudíž snese i hrubší zacházení. Velkou pochvalu si zaslouží především pevný masivní kloub.




Asus Eee PC nezaostává ani v počtu dostupných portů. Přímo nadstandardem pro takto miniaturní notebook jsou tři USB konektory, z nichž jeden je vlevo a zbylé dva vpravo. Dále se zde nachází audio výstupy pro sluchátka i mikrofon, ethernet konektor, čtečka paměťových karet a VGA výstup pro připojení externího monitoru. Čtečka si poradí s paměťovými kartami MMC a SD, podporovány jsou i vysokokapacitní formáty (HC). V levém boku ještě narazíme na konektor analogového modemu, který ovšem v této verzi modelu Eee chybí, proto je zaslepený gumovou zástrčkou. Další konektory – například ExpressCard nebo PCMCIA slot - se už do notebooku nevešly. To samé platí i o optické mechanice, kterou by zde snad ani nikdo neočekával.

Asus Eee je vybaven 7“ displejem s rozlišením 800 x 480 bodů, na němž výrobce trochu šetřil. Obrazovka by klidně snesla větší úhlopříčku i vyšší rozlišení. Toto všechno je ale při zachování velikosti notebooku naplánováno do další verze modelu Eee, kterou výrobce nedávno představil. Na klávesnici se rozhodně místem nešetřilo, neboť sahá až k okrajům. Tlačítka jsou k sobě sice dosti namačkaná, nejsou ale zase tak malá, aby se na nich psalo špatně. Na obsáhlé zápisky to však v žádném případě není.

Není divu, že kvůli nízké ceně výrobce sáhl po komponentách staršího data, než jaké se dnes v noteboocích používají. Výkonem tedy Asus trochu více zaostává, pro běh operačního systému, běžnou kancelářskou práci či sledování videa ale jeho výkon plně postačuje. Trochu sporné je použití SSD disku, který sice oproti těm klasickým není náchylný na poškození, má ale nižší odběr energie a vyšší rychlost. K jeho stinným stránkám patří 4GB kapacita, z níž více jak 2 GB zabírá operační systém. Jedinou záchranou před rychlým zaplněním disku tak bude investice do paměťové karty či USB klíčenky. Coby napájecí zdroj byl použit 5200mAh li-lon akumulátor, který notebooku při kancelářské práci a prohlížení internetových stránek zajistí výdrž něco málo přes 3 hodiny.

Operační systém - Windows XP to jistí
Asus Eee se standardně dodává s linuxovým operačním systémem Xandros, který byl speciálně vyvinut pro tento typ zařízení. Notebook je připraven i pro operační systém Windows XP, k jeho instalaci ale nebudou mít méně nároční uživatelé důvod – Xandros je velice přehledný, svižný a v základu obsahuje širokou paletu funkcí. Prostředí mi trochu připomíná menu mobilního operačního systému Windows Mobile, které je řešeno podobně.

Programy jsou setříděny celkem v 6 záložkách: Internet, Práce, Výuka, Hry, Nastavení a Oblíbené. V každé záložce lze spatřit zástupce programů s popisky. V notebooku je předinstalován například internetový prohlížeč Mozilla Firefox, e-mailový klinet, IM messenger se všemi známými protokoly, Skype, internetové rádio, kancelářský balík OpenOffice, PDF reader, správce souborů, multimediální přehrávač, hry, hlasový záznamník apod. Zkrátka je toho hodně. Spodní část obrazovky tvoří lišta známá z Windows, kde jsou vidět aktuálně spuštěné programy.

Co se týče nastavení, mnoho funkcí lze ovládat prostřednictvím klávesových zkratek za asistence modrého tlačítka Fn. Jednoduše tak například spustíte připojení wi-fi, ztlumíte jas, zregulujete hlasitost, přepnete aplikaci atd. Do správce souborů se lze dostat pomocí hlavního vypínače. Potíže mohou nastat tehdy, budete-li chtít k notebooku připojit nějaký exotický hardware. Kvůli absenci ovladačů zřejmě neuspějete.

Závěrem
Asus Eee PC sice neoslní svým výkonem, to ale není jeho cílem. U tohoto notebooku jde především o velkou mobilitu a snadné ovládání za nízkou cenu. V internetových fórech jsem se často setkal s tvrzením, že za trochu vyšší cenu lze pořídit opravdový plnohodnotný notebook. Ano, to lze, jenže bude 3x tak těžký, mnohem objemnější a budete ho muset nosit ve speciálním batohu, kdežto Asus Eee se klidně vejde i do větší postranní kapsy u kalhot.

 

Autor: