Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pád rublu hrozí dalším utužováním režimu, říká o krizi v Rusku expert

USA

  6:00
Strmý pád ruské měny provází panika, jíž se Kreml snaží čelit sebevědomou rétorikou. Za takových okolností není pád vlády zatím příliš pravděpodobný, míní v rozhovoru pro Lidovky.cz analytik Karel Svoboda. A varuje, že drama kolem rublu může vyústit v další utužování režimu.

Ruský prezident Vladimir Putin. foto: ČTK

Lidovky.cz: Dosavadní mlčení Vladimira Putina má prolomit dnešní tisková konference. Jaké prohlášení od ruského prezidenta očekáváte?
Zde můžu jen spekulovat. Domnívám se, že Putin neupustí od své dlouhodobé rétoriky a bude mluvit o útocích spekulantů, tlaku Západu a efektu sankcí. Pravděpodobně také vyzve Rusy, aby zůstali klidní a nepřestávali rublu věřit, a ujistí je, že vláda přijímá konkrétní opatření. Nevěřím ale, že by ta opatření přesně pojmenoval. Pokud by tak učinil, trh by na ně začal reagovat a do značné míry by tak ztratila efekt. V tomto ohledu asi příliš otevřený nebude, myslím, že bude spíše vyzývat ke klidu.

VÍCE ZDE:

Lidovky.cz: Sílu Putinovy rétoriky nelze podceňovat, bude však účinná i nyní?
Možností ke stabilizaci situace se nabízí relativně hodně, od těch nejostřejších jako omezení či úplné zastavení směnitelnosti rublu, až k intervenci centrální banky, která se zatím podle všeho moc nepředhání, byť ty intervence nemusí být vždy patrné. Ovšem tato faktická opatření se dají použít až ve chvíli, kdy trh funguje racionálně, a ne v panice, která nyní panuje, kdy všichni běží pro dolary a rubly nikdo nenakupuje. V takových podmínkách trh nezlomíte. Proto je nejprve nutné tu paniku zažehnat a obyvatele uklidnit.

Ruský rubl je v těžkých problémech.

Lidovky.cz: Spekuluje se o možném pádu vlády. Oprávněně?
Jak moc věří Rusové své vládě, toť otázka. Nicméně, aspoň zatím, věří svému prezidentovi. Ruské vedení potřebuje vystupovat klidně a sebevědomě. Může se pochopitelně stát, že Putin vládu vymění, ale z mého pohledu by to nebyl moc logický krok – tím by stávající paniku ještě podpořil. Jakékoli personální změny na nejvyšších postech by trhům daly ještě větší signál, že panika vládne i v samotném ruském vedení, že vláda jedná pod tlakem emocí a můžeme se od ní dočkat prakticky čehokoli. Upřímně řečeno, z takového trhu bych utíkal také. Případné výměny ve funkcích by měly nastoupit až poté, co se situace uklidní a bude možné analyzovat, co se stalo. Ale podotýkám, že tento racionální scénář se nemusí přetavit do reálného jednání.

Kurz rublu na displejích v ulicích Moskvy.

Kurz ruského rublu vůči euru a dolaru v roce 2014.

Lidovky.cz: Koho z čelných představitelů režimu ohrožuje krize nejvíce?
Zodpovědnost za stávající situaci nesou především premiér, ministr financí a šéf centrální banky, čili Dmitrij Medveděv, Anton Siluanov a Elvira Nabiullina. Tato trojice je nyní nejohroženější. Výměny mohou samozřejmě nastat i ve státních korporacích: v čele (ropného gigantu) Rosněft stojí blízký spolupracovník Vladimira Putina Igor Sečin a dlouhodobě si na tomto postu nevede zrovna nejlépe. Pokud Putinovi půjde o to, aby si zachoval post a popularitu, nebude mít problém Sečina obětovat, navzdory jejich blízkému vztahu. Nic z toho však v dohledné době nepředpokládám, ačkoli úplně vyloučit to samozřejmě nejde.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Jaký dopad může mít drama kolem rublu na soupeření za zdmi Kremlu?
Zprávy zpoza zdí Kremlu jsou, jak tomu obvykle bývá, kusé. Na druhou stranu ty osoby, které jsem jmenoval, tedy hlavně Medveděv a Nabiullina, jsou považovány za představitele liberálnějšího křídla režimu. Pokud budou tito lidé vyměněni, dá se očekávat posílení silového křídla. Bude to další krok na cestě k silovému řešení, protizápadní a mobilizační rétorika bude ještě hlasitější. Nečekám, že by Vladimir Putin došel k názoru, že jsou nutné nějaké liberální reformy a návrat ke kurzu, který sledoval v letech 2000-2003.

Podívejme se na případ dlouholetého a dnes už bývalého ministra financí Alexeje Kudrina. To, co se teď děje, kritizuje, sice opatrně, ale přesto – a už je pomalu posouván do skupiny „nepřátel režimu“ jako Andrej Illarionov (bývalý Putinův poradce, dnes otevřený kritik Kremlu, pozn. red.) či Alexej Navalnyj. Jiné spekulace ale mluví o tom, že by se právě Kudrin mohl stát premiérem. Obávám se však, že spíše než liberalizace čeká Rusko další utahování šroubů. Pod heslem obrany proti vnějšímu tlaku se režim může utužit a být ještě rigidnější, aby udržel lidi pod kontrolou a zabránil občanským nepokojům, které by ho ohrozily.

KAREL SVOBODA

Karel Svoboda

Karel Svoboda působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Věnuje se problematice postsovětského prostoru s důrazem na hospodářské vztahy mezi zeměmi. V roce 2006 se jako pozorovatel účastnil voleb na Ukrajině. V letech 2012-2013 byl v rámci stipendia Fulbrightovy nadace na studijním pobytu v USA na University of Rochester, kde také přednášel. 

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...