Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Mubarak ultimátu opozice nevyhověl a neodstoupil

Svět

  10:12aktualizováno  23:17
KÁHIRA - Od pátečního rána proudily na náměstí Tahrír tisíce lidí a požadovaly okamžité odstoupení prezidenta Mubaraka. Páteční den demonstranté nazvali "Dnem odchodu" a očekávali, že prezident podá demisi nejpozději do půlnoci, kdy mu vyprší ultimátum dané opozicí. To se však nestalo.

Odpůrci Mubarakova režimu s portréty předcházející hlavy státu Gamála Násira.

"Dnešek je poslední den, dnešek je poslední den!", skandovali protestující na náměstí Tahrír, které se stalo symbolem odporu proti třicetileté Mubarakově vládě. Na náměstí bylo několik stovek tisíc lidí, kteří poklidně vyzývali Mubaraka ke složení úřadu. O půlnoci vypršelo ultimátum, které hlavě státu dala opozice. Prezident Mubarak ovšem neodstoupil. 

"Neodejdeme odtud, dokud Mubarak nepadne. Svobodu, nebo smrt!", vylíčil náladu na Tahríru jeden z demonstrantů reportérovi televize Al-Džazíra. Lidé byli odhodláni pokračovat v protestech dlouho do noci. Zákaz nočního vycházení nikdo nerespektoval už od prvního dne, kdy byl vyhlášen.

Protestovalo se i v Praze

Egyptský prezident zatím pouze slíbil, že nebude znovu kandidovat ve volbách konce letošního roku, připomněla agentura Reuters. V neformálním rozhovoru s americkou novinářkou měl Mubarak říci, že by nejraději odešel hned, ale že nechce zemi uvrhnout do chaosu.

Vláda prý proti demonstrantům nezasáhne
Egyptský viceprezident Omar Suleiman v interview pro britskou stanici BBC řekl, že vláda vyzve demostranty, aby se z centra metropole rozešli domů, ale za žádných okolností proti nim prý nepoužije násilí. "Požádáme je, aby šli domů, ale nebudeme na ně žádným způsobem naléhat", řekl

Hrozí Egyptu osud Tuniska? Pro zvětšení grafiky kliknětě na obrázek. Hrozí Egyptu osud Tuniska?

Vojáci i protestující u 12 vchodů na Tahrír obehnaných ostnatým drátem kontrolovali všechny příchozí, aby zabránili Mubarakovým stoupencům vstup na náměstí a zamezili tak násilným střetům mezi oběma tábory.


Náměstí také poprvé navštívil ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví a několik vysokých činitelů armády. Ministra okamžitě obklopil dav a začal skandovat: "Armáda a lidi jsou jednotní."  

Klíčové události 11. dne protestů

Organizátoři demonstrací pátek nazvali 'Pátkem odchodu'. Na náměstí Tahrír se shromáždily stovky tisíc odpůrců režimu.

Egyptský prezident se odmítá okamžitě vzdát úřadu. Vysvětluje to tím, že by v Egyptě zavládl chaos a moci by se mohli chopit islamisté. Přislíbil ale, že skončí po podzimních volbách, ve kterých už nebude kandidovat.

Stoupenci prezidenta Mubaraka se snaží protesty bojkotovat, například blokováním hlavních dopravních tepen.

Představitel egyptské opozice Muhammad Baradej nevyloučil kandidaturu na funkci prezidenta v příštích volbách. V rozhovoru
pro televizi Al-Džazíra popřel původní informaci rakouského deníku DerStandard, že kandidovat nehodlá. "To není pravda," řekl Baradej v telefonickém rozhovoru Al-Džazíře ohledně tvrzení Der Standardu. "Pokud po mně bude egyptský lid chtít, abych pokračoval v (politických) změnách, egyptský lid nezklamu," prohlásil.

Egyptské úřady zadržují cizince a zahraniční novináře. Rozhovor s propuštěným fotografem LN si můžete přečíst ZDE.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.