Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Padouch, nebo hrdina? Umírající McCain zaskočil stranické kolegy i odpůrce

Svět

  6:00
WASHINGTON/PRAHA - Ačkoliv mu lékaři diagnostikovali rakovinu mozku, přijel minulý týden americký senátor John McCain na klíčové hlasování v Senátu. Na rozdíl od většiny republikánských senátorů se vyslovil proti zákonu, který měl vést ke zrušení zdravotní reformy exprezidenta Baracka Obamy.

Republikánský senátor John McCain (vpravo) přijíždí na hlasování o zdravotnické reformě bývalého prezidenta USA Baracka Obamy na Capitol ve Washingtonu. foto: Reuters

Přidal tím do sbírky význačných momentů spojených se svým životem od pětiletého věznění ve Vietnamu s trvalými zdravotními následky až po dvojnásobnou kandidaturu na prezidenta USA další pozoruhodný moment.

Na McCainův zdravotní problém se přišlo při odstraňování krevní sraženiny nad jeho levým okem. Lékaři zjistili, že na ni byl navázán mozkový nádor glioblastoma v raném stádiu. Ten patří mezi nejagresivnější a většině lidí, kterým jej lékaři zjistí, nedává šanci dožití o mnoho více než jeden rok. Bez léčení postižený člověk nepřežije déle než 3 měsíce. Navíc je čeká kruté šestitýdenní kolečko chemoterapií.

Vlivný americký senátor McCain má zhoubný nádor mozku

Poblíž místa sraženiny měl v roce 2000 arizonský senátor zhoubný kožní melanom. Na kůži měl v minulosti tři různá předrakovinná poškození kůže. Ani jedno z nich však nebylo invazivní, jak vyplývalo z lékařských záznamů, které McCain zveřejnil v roce 2008, když se postavil Baracku Obamovi v klání o prezidentský post.

Hrdina či zrádce?

Pouhý týden po pesimistické diagnóze McCain neváhal a odcestoval z domovské Arizony do Washingtonu, aby se v Senátu účastnil klíčového jednání o návrzích, kterými republikáni chtěli revidovat Obamovu zdravotnickou reformu Obamacare. Svým hlasem McCain nejdříve umožnil hlasování o odvolání Obamacare. Následně však byl tím rozhodujícím mužem, který snahy Trumpovy vlády poslal zpět na začátek.

Zrušení Obamacare opět nevyšlo. Tři republikáni zradili, zuří Trump

„Stojím tu a vypadám trochu hůře než obvykle,“ řekl při krátkém projevu senátor po aplausu ve stoje od svých kolegů s dobře viditelnou jizvou nad levým okem. Svou politickou kariéru označil za nejdůležitější práci v životě. Pustil se do kritiky Senátu a jeho „zaujatosti vlastní velikostí a soubojem mezi stranami, kvůli nimž dělá málo pro americký lid“, ačkoliv by se podle něj v tak klíčových záležitostech měli politici snažit domluvit nehledě na stranickost.

Zmíněný třetí návrh, který dostal v médiích i ve Washingtonu přezdívku hubený, měl být podle republikánů vnitrostranickým kompromisem a počátkem cesty ke vzniku společné dohody Senátu a Sněmovny reprezentantů o nové reformě.

Návrh, který v pátek ve 100členném Senátu získal 49 hlasů, rušil podmínku, aby takřka každý Američan měl pojištění. Pokud o pojistku lidé zájem nemají, musí podle Obamacare jako pokutu odvádět náhradní finanční plnění. Republikáni ve své úpravě výši této pokuty stanovili na nula dolarů.

Podle McCaina to ale zásadní problémy Obamova zákona neřeší. Mimo jiné mu vadí, že za současných podmínek poskytovatelé zdravotní péče utíkají z trhu, což by „hubený návrh“ nezměnil. „Od samého počátku jsem byl přesvědčen, že Obamacare musí být odvolána a nahrazena takovým řešením, které zvýší konkurenci, sníží náklady a zlepší péči o americký lid,“ uvedl McCain v prohlášení s tím, že v pátek posuzovaný návrh tyto cíle nesplňoval. Zakončil to tím, že hlasoval „ne“ o zákonu, který podle něj potřebuje ještě velké změny.

25.července 2017 v 12:44, příspěvek archivován: 01.srpna 2017 v 17:28

So great that John McCain is coming back to vote. Brave - American hero! Thank you John.

Ne poprvé se tak dočkal McCain komentářů, že je hrdina. Většinou však mířily ze strany demokratů. To prezident Donald Trump, pro nějž je zrušení Obamacare jednou z priorit jeho vlády, řekl, že McCain nechal americký lid na holičkách. Jak to změnilo jeho názor na to, jestli je McCain statečný hrdina, jak o několik hodin dříve senátora na svém Twitteru označil, zatím jasné není.

V republikánském táboře se McCainovo rozhodnutí setkalo s pochopitelnou nevolí a kritikou. „Velmi mnoho Američanů se cítí zrazeno politiky, kteří jim dali určitý slib,“ řekl například konzervativec a bývalý kandidát na prezidenta Ted Cruz.

Zklamáním a kritikou nešetřil ani lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell. „Nikdy neustoupil před bojem. Je to pravý americký hrdina,“ řekl přitom jen o týden dříve nejvýše postavený republikán v Senátu. Je tedy zřejmé, že McCainovo rozhodnutí ukázalo nejméně to, že je neoblomným mužem.

30 let

Svou politickou kariéru započal dnes osmdesátiletý senátor ještě v době, kdy sloužil v americkém námořnictvu. Byl spojkou v Senátu. Poprvé byl zvolen do funkce v roce 1982, kdy zasedl ve Sněmovně reprezentantů. O pět let později se stal senátorem a v křesle vydržel bez přestávky už třicet let. Za tu dobu se stal jednou z nejvýraznějších konzervativních tváří americké politiky.

John McCain v roce 1979.

Poprvé usiloval o post nejvyšší v roce 1999, kdy o republikánskou nominaci bojoval s pozdějším prezidentem Georgem Bushem mladším. O osm let později už byl úspěšnější. Postavil se Obamovi a proslavil svou kandidaturu označením sebe sama za „mavericka“ (volně přeloženo jako „rebel“ - pozn. red.) a volbou kontroverzní aljašské guvernérky Sarah Palinové za svou kandidátku na viceprezidentský post.

‚Hanojský Hilton‘

Před tím, než se plně začal věnovat politice, byl McCain pilotem. V roce 1967 byl jeho letoun při jedné z misí ve válce ve Vietnamu sestřelen. Na to doplatil i svým nejznámějším zraněním. „Když jsem se z padajícího letadla trefeného ze země raketou katapultoval, tlak vymrštil mé paže dozadu a to mi je zlomilo. Podobně dopadlo i koleno, které o něco zavadilo,“ popsal McCain v roce 1992 v interview pro časopis People.

Republikánský senátor John McCain (vpravo) přijíždí na hlasování o zdravotnické...
John McCain krátce po svém propuštění z vietnamského zajetí při setkání s...

Tehdy třicetiletému plukovníkovi se naštěstí otevřel padák, ale dopadl přímo do centra města, které měl původně bombardovat. „Obyvatelé se srotili, píchali do mě, plivali a nadávali mi,“ popsal McCain.

McCain pak musel strávit více než pět let jako válečný zajatec vietnamských komunistů. Za tu dobu podstoupil v nechvalně známém zajateckém táboře přezdívaném „Hanojský Hilton“ nesčetná mučení. „Řekl jsem jim jen své jméno, hodnost, číslo a datum narození, ale žádné vojenské informace. Proto mi odepřeli zdravotní péči,“ řekl McCain.

John McCain v zajetí ve Vietnamu.

Od té doby dodnes nemůže zvednout nad hlavu ruce, protože mu v zajetí kosti pořádně nesrostly. Řádnou péči totiž dostal pozdě a od strážců se jí nedostal. Například přidělené jídlo mu vždy snědli.

Dva roky strávil na samotce poté, co se zotavil alespoň natolik, aby mohl chodit o berlích. Když letcovi věznitelé zjistili, že se jeho otec v roce 1968 stal velitelem všech sil USA ve Vietnamu, bylo mu nabídnuto propuštění. Odmítl. Za podmínku si totiž dal, že musí být posláni domů i všichni zajatci zadržení před ním. Věděl, že jeho propuštění by jen sloužilo demoralizaci ostatních amerických zajatců. Jeho život to ale ještě zhoršilo.

Žádné noční můry

„Příčetný jsem zůstal po celou dobu jen díky třem věcem. Víře v Boha, víře v ostatní spoluvězně a víře v mou vlast,“ vysvětlil pro People McCain. Když se konečně v březnu 1973 ze zajetí dostal, obdržel nálepku nejzraněnějšího amerického pilota, který přežil severovietnamské věznění.

John McCain krátce po svém propuštění z vietnamského zajetí při setkání s...

Když se vrátil domů, podle vlastních slov na něm dlouholeté soužení nezanechalo psychické stopy. „Na rozdíl od jiných jsem dokázal hned po návratu vše hodit za hlavu. Přizpůsobit se běžnému životu mi trvalo 45 minut. Nikdy jsem neměl noční můry,“ řekl.

Taková reakce přesně vystihuje pověst, jakou si McCain vybudoval i ve své politické kariéře. Ať už si o arizonském senátorovi myslí lidé cokoliv, nemohou mu upřít, že je po všech stránkách skutečně tvrdý muž a bojovník.

Nesložil se ani poté, co se dozvěděl o své zhoubné diagnóze. „Nepřekvapí, že ten, kdo v té situaci zůstává nejklidnější a nejodhodlanější, je otec. Je to nejhouževnatější osoba, kterou znám. Nezlomil ho ani nejkrutější nepřítel,“ řekla pro americkou stanici CNN senátorova dcera Meghan.

Ne nadarmo exprezident a McCainův rival v boji o Bílý dům Obama označil senátora za „hrdinu a jednoho z nejstatečnějších bojovníků, jehož zná“.

20.července 2017 v 02:49, příspěvek archivován: 01.srpna 2017 v 17:23

John McCain is an American hero & one of the bravest fighters I've ever known. Cancer doesn't know what it's up against. Give it hell, John.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...