Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pákistánka Malalaj dostala Sacharovu cenu. Nominovaná je i na Nobelovu

Lidé

  12:16aktualizováno  12:30
ŠTRASBURK - Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získala pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová, která se kvůli svému boji za právo žen na vzdělání stala terčem útoku islamistů. Oznámil to dnes předseda Evropského parlamentu, který cenu tradičně uděluje. Slavnostní předání se uskuteční 20. listopadu ve Štrasburku. Šestnáctiletá Pákistánka je favoritkou i na letošní Nobelovu cenu za mír.

Malalaj Júsufzaiová na snímku ze září 2013 foto: Reuters

Islamisté Malalaj postřelili loni začátkem října, když se vracela ze školy v údolí Svát na severozápadě Pákistánu. K útoku se přihlásil fundamentalistický Taliban, jehož počínání dívka popisovala ve svém blogu na stránkách BBC, psaném pod pseudonymem. Kritizovala především to, že brání ženám ve vzdělávání.

"Evropský parlament rozhodl ocenit mladou dívku, která povzbudila ostatní svým vlastním příkladem... nenechat ze zastrašit nenávistným prostředím," řekl předseda EP Martin Schulz novinářům krátce předtím, než s výsledkem rozhodnutí lídrů EP předstoupil před ostatní europoslance. Rozhodnutí ocenit Malalaj bylo podle něj jednomyslné.

"S netrpělivostí čekám, že dorazí do Evropského parlamentu, abych mohl předat naši cenu této mladé ženě, která dává nám všem příklad bezprecedentní odvahy," dodal. Evropský parlament Sacharovovu cenu udílí mimořádným osobnostem, které bojují proti netoleranci, fanatismu a útlaku.

Malalaj Júsufzaiová se zotavuje z útoku Talibanu.

Laureát spolu s cenou obdrží 50 tisíc eur (zhruba 1,2 milionu korun). Kandidáty na Sacharovovu cenu mohou navrhnout buď politické skupiny, nebo nejméně 40 poslanců Evropského parlamentu.

Výbor pro zahraniční věci a Výbor pro rozvoj pak zúží výběr navrhovaných kandidátů na tři. Konference předsedů, tvořená předsedou EP a šéfy politických skupin, pak rozhodne o vítězi. Ocenění v minulosti dostali například Alexander Dubček či v roce 1990 barmská disidentka Aun Schan Su Ťij. Opoziční aktivistka v minulosti strávila mnoho let let ve vězení.

Ocenění Evropského parlamentu by si měla ve Štrasburku převzít v poledne 22. října, sdělil dnes ČTK mluvčí europarlamentu Jaume Duch.

Dalšími finalisty na letošní Sacharovovu cenu byli trojice opozičních aktivistů z Běloruska Ales Bjaljacki, Eduard Lobav a Mikalaj Statkevič a bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který je stíhaný v USA za špionáž a vyzrazení utajovaných informací a který získal dočasný azyl v Rusku.

Kdo je Malalaj?

  • Malalaj Júsufzaiová se narodila 12. července 1997 ve městě Mingora v oblasti Svát na severozápadě Pákistánu. Její rodiče jsou sunnitští muslimové, Paštunové. Jméno Malalaj dostala po afghánské národní hrdince, která v 19. století vedla Paštuny proti britským kolonizátorům.
  • Již v září 2008 vystoupila tehdy jedenáctiletá Malalaj v místním klubu a před tamními novináři kritizovala uzavření dívčích škol Talibanem v jejím rodném údolí Svát. Její zápisky o nelehkém životě místních žen a dívek pak v první polovině roku 2009 pod pseudonymem pravidelně uveřejňoval server BBC.
  • Loni 9. října se Malalaj stala terčem útoku ozbrojenců z Talibanu, kteří ji cestou ze školy v autobuse vážně postřelili do hlavy a krku. Nejprve byla převezena do pákistánské nemocnice a poté do britského Birminghamu, kde se podrobila sérii náročných operací (mimo jiné jí byla implantována titanová destička, kterou jí lékaři vyztužili prasklou lebeční kost).
Autoři: ,