Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Palestina podala v OSN žádost o uznání, Klaus podpořil veto

Svět

  16:22aktualizováno  18:51
NEW YORK - Palestina podala žádost o plné členství v OSN, tedy o uznání státnosti. Proti se ostře stavějí Izrael a USA, které předem oznámily, že budou palestinskou žádost vetovat. Jejich stanovisko podpořil v dnešním vystoupení v newyorském sídle OSN i český prezident Václav Klaus.

palestinský prezident Mahmúd Abbás předává žádost o přijetí do OSN jejímu tajemníkovi Pan Ki-Munovi. foto: ČTK

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás žádost předal okolo 17:45 středoevropského času tajemníkovi OSN  Pan Ki-munovi a vzápětí promluvil na Valném shromáždění OSN, kde se mu dostalo mohutnému potlesku.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás ve svém projevu vzkázal Izraeli, že budování osad na obsazených palestinských územích je hlavní překážkou mírového urovnání blízkovýchodního konfliktu. To v následném projevu popřel izraelský premiér Benjamin Netanjahu, podle kterého jádrem konfliktu nejsou osady, nýbrž neochota Palestinců uznat židovský stát.

Netanjahu dodal, že samostatnosti palestinského státu musí předcházet mír. "Míru lze docílit jen jednáním, Palestinci ale chtějí stát bez míru, řekl Benjamin Netanjahu a podotkl, že po odchodu Izraelců ovládl pásmo Gazy militantní islám. Abbásovi pak Netanjahu nabídl vstřícnou ruku k trvalému a spravedlivému míru.

Klaus v New Yorku: Jsem proti jednostranným krokům
Český prezident Václav Klaus dnes v newyorském sídle OSN odmítl jednostranné kroky ve sporu Izraele a Palestiny. Podpořil tak stanovisko amerického prezidenta Baracka Obamy, který uvedl, že k ukončení dlouholetého konfliktu mezi oběma státy nevedou zkratky, ale pouze vyjednávání a vůle obou stran k nalézání nových řešení.

"Je třeba, aby obě strany zaujaly inovativní přístup a překonaly některá stará, neflexibilní a rigidní schémata uvažování. Je třeba, aby obě strany vyjednávaly a hledaly vyvážené řešení, které bude trvalé. Takové řešení nemůže vzejít z jednostranných kroků, ani z těch vynucených OSN, ani z těch kroků, které udělá jen jedna strana sporu," uvedl Klaus ve svém projevu ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN.

Konečně se něco děje, libují si Palestinci

Příkladem takového řešení sporu podle něj může být rozpad Československa před 19 lety. Český prezident přitom zdůraznil, že tento rozpad se obešel bez vnějšího zprostředkování. "Naše zkušenost říká, že pokud mají být touhy nějaké země po suverenitě a svobodě nebo spory mezi zeměmi vyřešeny trvale a přijatelně pro jejich obyvatele, řešení musí vzejít v první řadě z regionu samotného a z jednání dotyčných zemí," řekl Klaus.

Klaus podpořil jadernou energii

Václav Klaus v OSN mluvil i o jaderné energii, kterou označil za stabilní, legitimní a pro některé země nepostradatelný zdroj. Je tomu tak podle něj i po jaderné havárii v japonské Fukušimě, po níž se "některé vlády rozhodly nestavět nové jaderné elektrárny, a některé se dokonce rozhodly opustit jadernou energii jako takovou".

„Když jsem po projevu odcházel, katarský předseda 66. Valného shromáždění mi řekl: Děkuji vám za projev, ale zejména vám děkuji za vaše slova o jaderné energetice, tak to jsem opravdu nečekal a byl jsem překvapen,“ řekl po projevu českým novinářům dobře naladěný Klaus.

V podobné souvislosti se pak český prezident zmínil i o současných změnách v zemích severní Afriky. Uvedl, že jim přeje, aby jejich přechod k demokracii byl úspěšný stejně jako v případě Česka po pádu komunismu.

Anketa

Jste pro uznání Palestiny jako plnohodnotného člena OSN?

Ano 2055
Ne 7387
Je mi to jedno 306

Rozhodující přitom podle Klause není odstranění několika vedoucích politiků, ale systémové změny. Pro ně je potřeba jasná představa, kudy se země má ubírat. "U některých zemí severní Afriky stále nevidím splnění těchto podmínek," podotkl Klaus.

Václav Klaus v newyorském sídle OSN.

Dodal, že změny přitom nemohou přijít ze zahraničí, ale musejí být důsledkem pohybů na domácí scéně. Zahraničí přesto může něčím přispět, a to zvýšenou snahou spolupracovat se zeměmi severní Afriky. "Neměli bychom zapomínat, že svoboda a trh se vzájemně doplňují," uvedl Klaus a doplnil, že garancí stability v severní Africe je prosperita. Země Evropské unie by se o ni podle něj mohly zasadit tím, že jejich vztahy se zeměmi severní Afriky budou založeny na volném trhu.

O co žádají Palestinci?

Mahmúd Abbás žádá přijetí Palestiny za 194. člena OSN v jejích hranicích z doby před takzvanou šestidenní válkou z roku 1967. Palestinský stát by tak zahrnoval západní břeh Jordánu, pásmo Gazy a východní část Jeruzaléma.

Stále nevyřešeny zůstávají klíčové sporné body mezi Palestinci a Izraelem: kromě židovských osad na palestinských územích k nim patří i otázka hranic, problém palestinských uprchlíků a budoucí status Jeruzaléma

Autoři: , ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.