Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Palestinci po roce a půl obnovili dialog s Izraelem

Svět

  12:34aktualizováno  19:57
RAMALLÁH/JERUZALÉM - Palestinci oznámili zahájení nepřímých mírových jednání s Izraelem, která zprostředkovávají Spojené státy. Kontakt Palestinců a Izraelců zajistí americký emisar George Mitchell, jehož čtyřměsíční kyvadlová diplomacie má podle očekávání USA vyústit v přímé izraelsko-palestinské mírové rozhovory.

Mahmúd Abbás a George Mitchell foto: Reuters

"Mohu dnes oficiálně prohlásit, že sbližovací (nepřímé) rozhovory začaly," řekl hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát po Mitchellově setkání s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Nepřímé rozhovory v sobotu schválilo vedení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), které je mezinárodně uznáváno jako jediný legitimní reprezentant Palestinců.

Mahmúd Abbás na zasedání OOP v Ramalláhu

Spojené státy i Izrael rozhodnutí OOP uvítaly. Izraelský premiér Benjamin Netanjahupodle agentury AP řekl, že nepřímé rozhovory musejí vést co možná nejdříve k přímým jednáním. Klíčové sporné otázky nemohou být vyřešeny, jestliže obě strany nesedí ve stejné místnosti, řekl Netanjahu na zasedání kabinetu.

Izraelsko-palestinská jednání byla přerušena před 18 měsíci, především v důsledku vypuknutí izraelské vojenské ofenzivy v pásmu Gazy v prosinci 2008.

Hamas: hranice před 1967 nebo nic

Palestinské radikální hnutí Hamas v sobotu nepřímé mírové rozhovory ostře odmítlo jako "dýku v zádech" palestinského lidu. Jeden z jeho předních zástupců ale v neděli uvedl, že hnutí opakovaně ujistilo Američany, že nebude bránit mírové dohodě založené na rozložení hranic před rokem 1967.

Klíčové otázky, v nichž mezi Izraelem a Palestinci přetrvávají zásadní neshody, jsou stanovení hranic budoucího palestinského státu, status Jeruzaléma, budoucnost židovských osad na západním břehu Jordán a návrat palestinských uprchlíků. Zásadní roli hraje také spor ohledně izraelské kolonizační politiky.

Palestinci podmiňují mírová jednání zastavením veškeré izraelské výstavby na západním břehu Jordánu a ve východní části Jeruzaléma, kterou chtějí jako své budoucí hlavní město. Izrael, který tato území zabral v roce 1967, ale v poslední době naopak přitvrdil svoji kolonizační politiku. Obrovskou nevoli na americké i palestinské straně vyvolalo zejména březnové rozhodnutí vybudovat ve východním Jeruzalémě dalších 1600 bytů.

Autor: