Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Panama Papers: Rodina diktátora Asada obcházela sankce s pomocí britské banky

USA

  6:00
DAMAŠEK/PANAMÁ/LONDÝN - Kromě afér řady dalších státníků nabízí aféra Panama Papers pozoruhodný pohled také do nitra bohatství rodiny syrského diktátora Bašára Asada. Uniklé dokumenty zachycují nejen to, jak Asadova rodina s pomocí panamské firmy Mossack Fonseca spravovala své jmění, ale rovněž to, že jí v obcházení nepohodlných mezinárodních sankcí asistovala vlivná britská banka HSBC, napsal The Guardian.

Vládce Sýrie, autoritářský prezident Bašár Asad. foto: Reuters

Mezi více než jedenácti miliony tajných záznamů zveřejněných v rámci dosud největšího informačního úniku v historii se objevují i dokumenty, v nichž hraje prim Syřan Rami Machlúf - bratranec Bašára Asada a jedna z nejvýraznějších figur syrské diktatury.

Aféra Panama: čí majetek obnažila?

Prominent korupce a důstojník s krví na rukách

Rami Machlúf je muž, který v syrské vládě předválečné Sýrie nezastával žádnou oficiální funkci, přesto se v roce 2011 stal terčem bouřlivých protestních demonstrací jako jeden ze symbolů zkorumpovanosti autoritářského režimu. Machlúfovo prominentní postavení a moc pramenily jak z rodinných vazeb na Bašára Asada, tak z jeho byznysového impéria, jež před válkou dominovalo téměř dvou třetinám syrské ekonomiky - či lépe řečeno obojího, neboť jedno šlo ruku v ruce v druhým.

Když bouřící se Syřané napadli pobočky Machlúfovy komunikační společnosti Syriatel a skandovali přitom, že je prezidentův bratranec zneužívá a okrádá, nebyli první, kdo tato obvinění z korupce nahlas formuloval. Před osmi lety, v roce 2008, uvalily na Ramiho Machlúfa sankce Spojené státy. Učinily tak na základě obvinění, že „napomáhal veřejné korupci představitelů syrského režimu a profitoval z ní“ - mimo jiné měl zneužívat svých konexí k tomu, aby vítězil nad svými obchodními konkurenty, a to i prostřednictvím zastrašování a šikany.

K tématu:

Háfiz Machlúf, někdejší špička syrské armády, svého bratra dokonce předběhl - na černé listině USA se kvůli svému angažmá v libanonské krizi stihl ocitnout už v roce 2007. O čtyři roky později nechvalně proslul také kvůli brutálnímu zákroku proti prodemokratické demonstraci v Damašku, kterou 15. března 2011 potlačily bezpečnostní jednotky. Syrští vojáci tehdy stříleli do demonstrantů na základě pokynů z ústředí tajných služeb, v jehož čele Háfiz Machlúf stál.

Jak obejít sankce

O několik týdnů později, 9. května 2011, uvalila na bratry Machlúfovy vlastní sankce Evropská unie. Za deset dnů, 19. května, se ke stejnému kroku rozhodlo i Švýcarsko. V červenci stejného roku byla platnost sankcí EU rozšířena i na teritorium Britských Panenských ostrovů (BVI), pověstného daňového ráje a hojně skloňované stálice nynější aféry Panama Papers.

Kauza Panama Papers: základní fakta o společnosti Mossack Fonseca

Přesto právě ona dokládá, že s šikovnými přáteli a vlivnými kontakty nejsou sankce nepřekonatelnou překážkou. Panamské dokumenty popisují vazby Ramiho a Háfize Machlúfových na právní firmu Mossack Fonseca, předního světového koně na poli offshorových transakcí.

Navíc dokazují rovněž to, že kontroverzní panamská společnost budovala bohatství rodiny Machlúfových skryté odvodné kanály navzdory tomu, že měla povinnost patřičně reagovat na sankce EU z roku 2011. Vůči sankční listině Washingtonu sice legálně povinována nebyla, přesto deklaruje politiku nespolupráce s těmi, jejíž jména na ní figurují.

Na koho míří Panama Papers?
Na koho míří Panama Papers?

V případě impéria Machlúfových však neplatilo ani jedno. Mossack Fonseca špičkám diktátorského režimu asistovala i navzdory varování, jež vzešlo z jejího vlastního kontrolního týmu. „Domnívám se, že pokud se osoba nachází na sankční listině, jedná se o závažný (stop) signál a měli bychom učinit vše, co je v našich silách, abychom se od ní distancovali,“ stojí v panamských dokumentech.

Pilní britští lobbisté

A nejen to, upozorňuje The Guardian, který kauzu podrobně monitoruje. Významnou roli v tehdejší podpoře Ramiho Machlúfa sehrál podle Panama Papers pilný lobbing vlivné britské banky HSBC. Bohatství rodiny Machlúfových se před vypuknutím války mělo pohybovat v hodnotách kolem 5 miliard dolarů (na 119 miliard korun) a bylo navázáno právě na daňový ráj BVI, kupříkladu na na ostrovech registrovanou firmou Drex Technologies, jejíž prostřednictvím Machlúf spravoval svůj podíl v Syriatelu.

Toto jmění pomáhala HSBC chránit až do září 2011, kdy Mossack Fonseca s Machlúfovými konečně přeťala pouta, uvádějí dokumenty z Panamy.

Email z ženevské kanceláře Mossack Fonseca z února 2011 vybízí k pokračování spolupráce s Ramim Machlúfem. Uvádí, že „kontrolní oddělení banky HSBC nejen v Ženevě, ale rovněž v jejím ústředí v Londýně o panu Machlúfovi ví a nemají proti němu námistky. Pan (X) z HSBC mi rovněž sdělil, že USA a Sýrie (přehodnocují stanovisko a) zvažují možnost budoucí spolupráce.“

Obdobný impuls ve stejné době vzešel i od tehdejšího člena vedení Mossack Fonseca Chrise Zollingera (dnes již ve společnosti nepracuje - pozn. red.): „Co se mne týče - jestli není klient překážkou pro ústředí HSBC v Anglii, myslím, že ho můžeme akceptovat i my.“

Varování klienta

Přitom už v říjnu 2010 se na Mossack Fonseca obrátili finanční vyšetřovatelé z BVI, kteří se dožadovali detailnějších informací o firmě Drex Technologies. Ženevská kancelář amerického ministerstva financí následně upozornila HSBC: „Vezměte, prosím, v potaz, že vaše společnost Drex Technologies bude prověřena Finanční vyšetřovací agenturou.“

Ústředí Mossack Fonseca email konsternoval: „V budoucnu mějte, prosím, na paměti, že pokud po klientech požadujete, aby nám poskytli informace/dokumentaci, neinformujte je, že jsou vyšetřováni Finanční vyšetřovací agenturou. Jedná se o ‚varování klienta‘.“ Tedy čin, který legislativa Britských Panenských ostrovů definuje jako trestný, připomíná The Guardian.

Aféra Panama Papers:

HSBC reagovala kontaktováním svého klienta a jeho varováním. Krátce po osudném 15. březnu 2011 zaslala certifikáty společnosti Drex, na nichž byl jako oprávněná osoba, ředitel a akcionář uveden Rami Machlúf, pobočce britského ministerstva zahraničí. Na žádost HSBC byla dokumentace odeslána do Británie k podpisu a orazítkování britskými úřady.

Za částku 30 liber udělí pobočka ministerstva v Milton Keynes oficiální pečeť jakémukoli dokumentu, který je podle ní schválený britským veřejným činitelem, neexistují však náznaky, že by tehdejší ministr zahraničí William Hague byl s obsahem záznamů obeznámen. Inkriminovaná dokumentace byla podepsána a zapečetěna nejprve úřadem zastupujícího guvernéra BVI, poté „zaměstnancem kanceláře guvernéra“ a konečně úředníkem jednajícím ve jménu britského ministerstva vnitra, uvádí The Guardian.

Spolupracujeme v boji se zločinem, brání se firmy

Panamské dokumenty dokládají, že Mossack Fonseca rezignovala na spolupráci s Machlúfovými společnostmi k 6. září 2011. V té době již měla od HSBC informaci, že švýcarské úřady zmrazily Machlúfovy účty a že „s oprávněným majitelem společnosti nebyla (HSBC) v uplynulých 3 měsících v kontaktu“.

„Obvinění jsou historická, v jistých případech stará i 20 let, tedy v době před našimi zásadními, plně veřejnými reformami zavedenými v posledních několika letech. Úzce spolupracujeme s úřady v boji s finančním zločinem a uplatňování sankcí,“ brání se HSBC.

Vyjádření k celé záležitosti poskytla rovněž firma Mossack Fonseca. „Jakmile jsou tyto situace identifikovány, poskytování našich služeb běžně ukončujeme. Nikdy jsme vědomě nepovolili užití našich společností osobami, které mají jakýkoli vztah k Severní Koreji, Zimbabwe, Sýrii či dalším zemím (...), jež mohou být považovány za hrozbu národní bezpečnosti jiného státu nebo byly sankcionovány.“

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...