Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Papež odmítl evangelíky, muslimy naopak vyzdvihl

Svět

  20:59
BERLÍN - Papež Benedikt XVI. odmítl rychlé sbližování katolické a evangelické církve. Při společné bohoslužbě v Erfurtu, bývalém působišti reformátora Martina Luthera, otevřeně prohlásil, že naděje vkládané reformními katolíky a protestanty do urychlení tohoto procesu jeho návštěvou v Německu byly nedorozuměním.

Papež Benedict XVI během vítací ceremonie v Berlíně. Vedle něj stojí prezident Wulff. foto: Reuters

Před odletem do Erfurtu se papež dopoledne v Berlíně sešel s představiteli německých muslimských organizací. Muslimy označil za charakteristický znak Německa a zároveň je vyzval k dodržování německých zákonů. Na závěr dne odsloužil bohoslužbu před 90.000 věřícími v Etzelsbachu.

ČTĚTE TAKÉ:

 "Během příprav papežské návštěvy se všemožně hovořilo o ekumenickém daru, který se od této návštěvy očekává. K tomu bych rád řekl, že to je politické nedorozumění víry a ekumenie," prohlásil čtyřiaosmdesátiletý Benedikt XVI. při společné odpolední bohoslužbě v augustiniánském klášteře v Erfurtu, kde Luther působil ještě jako katolický mnich. Ekumenické hnutí se snaží znovu sjednotit všechny křesťany pod jednou církví, jaká existovala do Lutherova vystoupení v roce 1517.

Silně konzervativní papež odmítl sbližování obou náboženských směrů v podobě kompromisu mezi naukami. "Uměle vytvořená víra je bezcenná. Víra není něco, co je možné vymyslet nebo vyjednat. Je to základ, podle něhož žijeme, ne rozvažování o přednostech a záporech," zdůraznil rodák z Bavorska občanským jménem Joseph Ratzinger, podle něhož je jednota obou vyznání možná jen "hlubokým vcítěním se a vžitím do víry".

Předák německé evangelické církve Nikolaus Schneider alespoň za pozitivní signál označil papežovo výslovné uznání osobnosti Luthera. Ten je podle Schneidera spojujícím prvkem obou křesťanských proudů, k nimž se v Německu hlásí přes 24 milionů lidí. Německá média však výsledek dnešního setkání katolické a evangelické delegace považují za zklamání. Frankfurter Allgemeine Zeitung ho na svém webu shrnul slovy: "Méně než málo." Benedikt XVI. svou první oficiální návštěvu Německa věnuje setkávání i se zástupci nekřesťanských náboženství. Ve čtvrtek se sešel s reprezentanty německé židovské obce a dnes dopoledne s tamními muslimy.

FOTOGALERIE

Němci papeže vítají s pompou, ulice euforii necítí, podívejte se

Papež kráčí po rudém koberci. Doprovodil ho prezident s manželkou.

"Přítomnost velkého množství muslimských rodin se od 70. let minulého století stala stále více charakteristickým znakem této země," prohlásil podle mluvčího Německé biskupské konference na schůzce na vatikánské nunciatuře. Papež podle něj ocenil, že v životě muslimů hraje důležitou roli víra, současně ale zdůraznil potřebu dodržovat německou ústavu jako "základ lidského soužití".

Benedikt XVI. tak volil smířlivější tón, než při své poslední návštěvě Německa v roce 2006, kdy v bavorském Řezně ostře kritizoval radikální islám. "Kdo chce vést k víře v Boha, musí dobře mluvit a správně argumentovat, a ne se uchylovat k násilí a hrozbám," prohlásil tehdy.

Citoval přitom byzantského císaře 14. století Manuela II. Paleologa, který řekl: "Ukažte mi, co Mohamed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem." Jeho slova vyvolala bouře v muslimském světě a po četných protestech muslimských států se papež za své vyjádření omluvil. Ve dvaaosmdesátimilionovém Německu žijí zhruba čtyři miliony muslimů.

Značná část má problémy se začleněním do německé společnosti, protože neovládá němčinu a nemá dokončené ani základní vzdělání. Prezident Christian Wulff loni rozproudil vášnivé debaty svým výrokem, že islám už v současnosti patří k Německu stejně jako křesťanství a židovství, což mnoho Němců i tamních politiků odmítlo.

Papež v Německu

Papež v Německu stráví ještě dva dny. V sobotu dopoledne bude celebrovat mši před katedrálou v Erfurtu a poté se přesune na katolický jih do Freiburgu. Tam v neděli jeho čtyřdenní cesta vyvrcholí.

Autoři: ,