Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Paroubek je pro prolomení těžebních limitů. Získám tím voliče, tvrdí Bursík

Česko

  13:52aktualizováno  17:28
PRAHA - Předseda ČSSD Jiří Paroubek je osobně pro prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách, pomohlo by podle něho snížit nezaměstnanost v Ústeckém kraji. V sociální demokracii se o tom teprve povede diskuse, řekl. Paroubek, který vede sněmovní kandidátku ČSSD na Ústecku, se vyslovil pro krajské referendum o těžebních limitech.
Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto)

Těžba hnědého uhlí (ilustrační foto) foto: ČTK

Prolomení limitů by mělo podle Paroubka na snižování nezaměstnanosti v kraji zásadní dopad, kladně by podle něho také ovlivnilo energetickou bezpečnost České republiky. V ČSSD se bude podle Paroubka teprve debatovat, strana může mít jiný názor. Nesmí se ale podle něho rozhodovat od zeleného stolu. "Musí se rozhodnout obyvatelé Ústeckého kraje," řekl.

Uzákonění krajského referenda prosazuje ČSSD. Ve sněmovně uspěla, předlohu ale vetoval Senát. Paroubek vyzval strany, které se k limitům vyjadřují, aby v dolní komoře návrh podpořily. "Vyzýváme ODS, aby nevolila obstrukci," uvedl šéf ČSSD.

Případné krajské referendum by podle něho mohlo být zhruba za rok. "Pokud bude výsledek referenda opačný, než je můj soukromý názor, budu jej plně respektovat," dodal.

Proti prolomení limitů je hlavně Strana zelených, jejíž poslanec a bývalý předseda Martin Bursík se na Ústecku s Paroubkem ve sněmovních volbách utká. "Paroubkovy výroky o prolomení limitů těžby uhlí potvrzují správnost mého rozhodnutí kandidovat v Ústeckém kraji. Jeho program bourat města a vesnice, odlesnit část Krušných hor, devastovat krajinu, pálit dalších 40 let uhlí a vystavit obyvatelstvo Ústeckého kraje vyššímu znečistění jistě osloví ekologicky vnímavé voliče ČSSD," řekl Bursík na Paroubkovu adresu.

S prolomením limitů nesouhlasí ani místopředseda ODS David Vodrážka, podle kterého není možné podřizovat se "uhlobaronům". "Současná efektivita spalování hnědého uhlí vede k tomu, že velkou část vlastního nerostného bohatství doslova vypouštíme bez užitku komínem," podotkl Vodrážka.

Paroubek podle něho patrně myslí jen na peníze z uhlí, ne na obyvatele Ústecka.

Podobnou novelu stáhla ze sněmovny vláda Jana Fischera, Bursík se kvůli tomu dostal s premiérem do ostrého konfliktu. V dolní komoře leží obdobná poslanecká novela. Sněmovna by ji měla projednat na mimořádné středeční schůzi, kterou iniciovala ODS. Zelení mají podle tisku na oplátku pomoci občanským demokratům blokovat levicové návrhy, které by údajně zvýšily rozpočtový schodek. Řada poslanců ODS však návrh na změnu horního zákona nepodpoří.

Zastupitelé Horního Jiřetína, pod který spadají i Černice, odmítají pokračování těžby za limity. Řídí se výsledkem referenda z roku 2005, v němž většina obyvatel obce hlasovala proti prolomení limitů, a tedy za zachování svých domovů.

Co na Paroubkův nápad říkají komunální politici

Krajský místopředseda ODS Vladislav Raška řekl, že jejich strana je v současnosti proti prolomení limitů. Pokud by prý bylo nutné, bude muset rozhodnutí padnout na místní úrovni. Dodal, že před tím ale bude muset být také vyřešena otázka, co z prolomení limitů bude mít Ústecký kraj a jak bude po těžbě revitalizovaná poničená krajina. Předseda ODS Mirek Topolánek před několika dny v Ústí nad Labem řekl, že limity možná nebude třeba nikdy prolomit.

Oldřich Bubeníček, krajský předseda KSČM, tvrdí, že konkrétní usnesení o limitech jejich strana nemá. Osobně se domnívá, že v případě nutnosti prolomení limitů by krajské referendum bylo dobrým krokem.

Za hloupý označil Paroubkův argument snižování nezaměstnanosti místostarosta Horního Jiřetína na Mostecku Vladimír Buřt (SZ). Existence Horního Jiřetína a sousedních Černic je v případě prolomení limitů těžby uhlí ohrožena. "K hloupým argumentům zastánců prolomení limitů patří nutnost uhlí pro energetickou soběstačnost státu, zdaleka nejhloupějším argumentem je ale hrozba nezaměstnanosti. Určitě by nebylo systémové prodlužovat o pár let agónii povrchového lomu při zachování pár pracovních míst. Stačí se podívat, jak se zaměstnanost vyvíjela po privatizaci dolů. Těžaři propustili 12.000 z celkem 16.000 horníků, nyní tedy v dolech pracuje jen 25 procent původního stavu," doplnil Buřt.

Autoři: ,

Prodej rodinného domu v obci Malá Čermná
Prodej rodinného domu v obci Malá Čermná

Čermná nad Orlicí - Malá Čermná, okres Rychnov nad Kněžnou
3 930 000 Kč