Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pátrání na zničené Samoi: šest Čechů se z oblasti stále neozvalo

Svět

  11:04aktualizováno  16:50
APIA - Na Samoi, kde vlna tsunami zabila 149 lidí, byli i čeští turisté, uvedl generální konzul ČR v Sydney Vít Kolář. Zatím se nepotvrdilo, že byli mezi oběťmi. Ovšem nelze to vyloučit. Se šesti lidmi se nedaří navázat kontakt.

Americkou Samou a Samou ve středu 30. září zasáhla vlna tsunami a zemětřesení. foto: ČTK

Generální konzul ČR v Sydney Vít Kolář v rozhovoru pro Českou televizi uvedl, že nemůže vyloučit, že mezi oběťmi nejsou Češi.

"V téhle chvíli nemohu vyloučit, že mezi oběťmi nejsou Češi," řekl ČT konzul v Sydney Vít Kolář. "Evidujeme celkem 13 českých občanů, kteří se nacházejí v oblasti postižené tsunami. Nemáme informace..., že by nějací přišli o život nebo že by byli zraněni," dodal.

Serveru Lidovky.cz to potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Milan Řepka s tím, že osud českých turistů zůstává nadále nejistý. "Snažíme se (s nimi) navázat kontakt. Zatím nemáme žádnou informaci, která by svědčila o tom, že by mezi postiženými byli i čeští občané," uvedl mluvčí.

Jedné Češce musel zastupitelský úřad vystavit náhradní cestovní doklad, protože ji vlna připravila o osobní věci. Zatím se nedaří navázat kontakt se šesti lidmi. Kolář to přičítá spíš tomu, že nefungují mobily, případně tomu, že už odjeli, anebo v té oblasti vůbec nebyli.

Mapka vyznačující epicentrum zemětřesení u souostroví Samoa

Na Samoi je nyní potvrzeno 110 obětí, převážně starších lidí a dětí. Dalších nejméně 30 lidí zahynulo na Americké Samoi a devět na ostrově Tonga. Počet mrtvých bude patrně ještě stoupat.

"Možná to potrvá týden, dva týdny nebo dokonce tři týdny, než dokončíme pátrání po mnoha pohřešovaných lidech," řekl samojský policejní velitel Lilo Maiava.

Vlnu tsunami zvedlo zemětřesení o síle osm stupňů Richterovy škály s ohniskem v blízkosti souostroví Samoa. Jako "naprostou zkázu" popsal ve středu navštívené oblasti na jihovýchodním pobřeží hlavního ostrova Upolu samojský premiér Tuilaepa Sailele. ¨

"V některých vesnicích nezůstal stát ani jeden dům. To všechno způsobila deset minut trvající silná tsunami." Voda smetla i jeho vesnici, stejně jako mnoho dalších na Samoi, Americké Samoi a Tonze.

"Připadalo mi to jako příšera - černá voda valící se na mě. Nebyla to vlna, která se láme, ale prostě plná síla valící se vody," líčí Luana Tavaleová, státní úřednice na Americké Samoi.

Expert: Varovné systémy nefungují
Podle australského experta Kevina McCueho to odhalilo slabiny systému včasného varování, který byl v oblasti vytvořen po ničivé vlně tsunami z roku 2004. Systém tvoří monitorovací bóje v oceánu napojené na varovné sirény na pobřeží.

"Varovné systémy před tsunami jsou neúčinné u zemí, jako je Indonésie nebo Papua-Nová Guinea, protože čas je příliš krátký," vysvětlil McCue, který je prezidentem australské společnosti pro výzkum zemětřesení. "Mnohem lepší je lidi naučit, aby utíkali na vyvýšené místo okamžitě poté, co ucítí otřesy trvající déle než 30 vteřin," dodal McCue.

České neziskovky vypsaly sbírku na Samou

Sbírku na pomoc lidem z postiženého území vypsaly české pobočky UNICEF a Adra, organizuje ji také Charita ČR, která rovněž do Indonésie vyslala dva pracovníky. Dvojice vyslaných bude začleněna do mezinárodního týmu složeného ze zaměstnanců indonéské charity Karina a pracovníků zahraničních charit.

Úkolem týmu bude zmapovat rozsah škod a navrhnout konkrétní způsob pomoci těm, již byli zemětřesením postiženi, sdělila Charita ČR. Adra sbírku, kterou vypsala na pomoc Filipínám, rozšiřuje také na zmírnění škod po zemětřesení a cunami.

Dárcovská konta, na která lidé mohou posílat peníze.
► 88444422/0800
► 11771177/0300, variabilní symbol 800 (konto UNICEF)
► 40284028/0300, variabilní symbol 396 (konto ADRA)

Dárcovské SMS v hodnotě 30 korun.
► ve tvaru DMS ASIE na číslo 8777 

Autoři: ,