Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Peake a spol. chtějí založit stranu. Kolik mají poslanců, zatím tají

Česko

  16:58aktualizováno  17:42
PRAHA - Vicepremiérka Karolína Peake a lidé, kteří spolu s ní opustili Věci veřejné, v nejbližší době požádají o registraci nového politického subjektu. Peake to řekla po schůzce s těmi exčleny VV, kteří stojí na její straně.

Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu. foto: ČTK

Ani po tomto jednání ale nechtěla zveřejnit, kolik poslanců zvolených za Věci veřejné stojí na její straně s tím, že finální číslo nejprve oznámí premiérovi Petru Nečasovi. Peake dala najevo, že má zájem, aby z poslanců okolo ní vznikl nový poslanecký klub. K tomu je potřeba deset poslanců, existuje však precedent, kdy klub mělo i šest poslanců Strany zelených. K uskupení se podle dosavadních informací hlásí šest dalších poslanců.

ČTĚTE TAKÉ:

Není zatím jasné, jak se nová strana či politické hnutí bude jmenovat, Peake nechtěla ani potvrdit, že by se postavila do čela tohoto uskupení. "O registraci požádáme v řádu dnů. Bude to strana nebo politické hnutí," uvedla vicepremiérka. Dnes prý jednala s řadou lidí, kteří ji podporují, nejen s poslanci. Aktivně prý ale nepřetahuje členy či organizace VV na svou stranu, i když s ní prý "názorově souzní" celá řada stranických klubů.

Nová strana či hnutí by se podle Peake v názvu neměla odkazovat na Věci veřejné. "Nemáme zatím žádný název, je to ve fázi brainstormingu," podotkla.

Zatím sedm

Ze strany Věci veřejné odchází vedle poslanců VV, kteří se už k Peake přihlásili, také Jiří Rusnok. Dopoledne se k platformě přidal dosavadní předseda krajské rady ve Zlínském kraji VV a poslanec Martin Vacek. Vyhověl tak usnesení mimořádné krajské rady VV.

S odchodem z VV podle dostupných informací váhá poslanec Radim Vysloužil. V poslední době podporoval setrvání VV ve vládě a přikláněl se k politice, kterou prosazovala Peake. Zatím ale nepotvrdil, že ji bude následovat. Dalším poslancem, jehož setrváním si VV nejsou jisté, je starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Premiér Petr Nečas (ODS) chce mít po rozštěpení VV v počtech poslanců podporujících koalici jasno do pondělí. Pokud nebude mít jistotu bezpečné většiny, hodlá jednat o rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb.

Aktuální stav poslanců VV

  • ODCHÁZÍ
    Lenka Andrýsová 
    Dagmar Navrátilová
    Karolína Peake
    Viktor Paggio
    Jana Suchá
    Martin Vacek
    Jiří Rusnok
  • ZŮSTÁVAJÍ
    Michal Babák
    Jana Drastichová
    Vít Bárta (nezařazený)
    Josef Dobeš (nezařazený)
    Radek John
    David Kádner
    Kateřina Klasnová
    Josef Novotný
    Miroslav Petráň
    Petr Skokan
    Jiří Štětina
  • ROZHODUJÍ SE
    Otto Chaloupka
    Milan Šťovíček
    Radim Vysloužil

K tomu, aby vládní koalice disponovala i bez VV ve sněmovně těsnou většinou, potřebuje Peake získat osm svých dosavadních kolegů, pokud by se kabinet nechtěl opírat o hlasy Pavla Béma a Michala Doktora. Nečas ale požaduje bezpečnou většinu, což je o několik hlasů více.

Kolik by to mělo být, neupřesnil on, ani Peake. Se svými "fanoušky" se Peake sešla odpoledne po schůzce s premiérem. Večer se potom sejdou poslanci věrní VV. Přihlásil se k nim Miroslav Petráň. Do klubu VV se chce také vrátit exministr Dobeš, který počátkem dubna oznámil, že se stranou končí, proto nezaplatil členské příspěvky.

Nečas ve středu oznámil, že chce svou vládu ve sněmovně opřít o "bezpečnou většinu" a čas na její hledání si nechává do pondělka, jinak dá přednost předčasným volbám.

Autoři: ,