Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pečují o oběti Boko Haram. Uprchlíků jsou statisíce, líčí Lékaři bez hranic

Svět

  7:00
Tisíce mrtvých a statisíce zoufalých lidí bez domova. To je výsledek bezohledného násilí, jež na Nigerijcích páchá sekta Boko Haram. „Jen v Maiduguri je 400 tisíc uprchlíků,“ popsala pro Lidovky.cz Florence Uzureau z nigerijské mise Lékařů bez hranic.

Radikálové z islamistické sekty Boko Haram. foto: YoutubeReprofoto

Po lednovém teroru sekty Boko Haram připomíná nigerijská Baga vypálenou poušť. O zkáze desetitisícového města svědčí satelitní snímky pořízené nezávislou společností Digital Globe, které ve čtvrtek zveřejnila Amnesty International (VÍCE ZDE).

Domy lehlé popelem, vypálená vegetace. Zkázu, kterou za sebou zanechalo řádění...

Islámští fundamentalisté válčí s nigerijskou vládou už téměř šest let, od roku 2009, kdy v reakci na zásah vládní garnitury vyhlásili ozbrojené povstání. Bojištěm je především severovýchod Nigérie, kde Boko Haram před 12 lety vznikla, oběťmi v prvé řadě civilisté - pod vedením stávající hlavy hnutí, Abú Bakra Šekaua, se organizace radikálů neustále zlepšuje a počet mrtvých prudce narůstá. Podle nedávných odhadů už přesáhl 13 tisíc.

Krveprolití, které Boko Haram rozpoutala na začátku ledna v oblasti města Baga, je přesto zcela bezprecedentní. Za pouhé čtyři dny zahynulo zřejmě přes 2000 lidí, tisíce dalších přišly o domov. O tamní situaci hovořil server Lidovky.cz s Florence Uzureau, zástupkyní vedoucí nigerijské mise Lékařů bez hranic.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: 2000 mrtvých, tvrdí zatím nepotvrzené zprávy. Máte z místa spolehlivější informace?
Bohužel ne. V oblasti Bagy, na niž nedávný útok Boko Haram cílil, momentálně nepůsobíme, museli jsme odtud odejít na jaře 2013, kdy město decimovala tehdejší ofenziva sekty. Od loňského srpna sídlíme v hlavním městě státu Borno Maiduguri, kde pomáháme ve dvou největších uprchlických táborech a chystáme se zasahovat i ve třetím. Táborů je celkem deset, pojímají však sotva desetinu utečenců, kterých je obrovské množství.

Lidovky.cz: Kdo poskytuje útočiště zbývající většině?
Stará se o ně tamní komunita, ale je to hodně obtížné: jen do oblasti Maiduguri uteklo před terorem Boko Haram přibližně 500 tisíc lidí, v samotném městě se nachází asi 400 tisíc uprchlíků. Maiduguri takový nápor přestává zvládat, nedostává se základních potravin ani přístřešků, začíná chybět voda, objevují se stále větší problémy s hygienou... Místní dělají, co můžou, snažíme se i my, ale nestačí to. A to mluvíme jen o Maiduguri - to, abychom zasahovali přímo na místech útoků, prostě není možné, nedostaneme se tam, je to velice nebezpečné. Proto vám bohužel nemůžu přesněji popsat to, co se tam odehrálo. Máme příliš málo informací, ačkoli ty úplně poslední naznačují, že situace se trochu zlepšila. Jenže nejsou spolehlivé, takže zatím vyčkáváme a snažíme se obětem útoku pomáhat tam, kde to teď jde.

Lidovky.cz: Mluví s vámi o tom, co zažili?
Soustředíme se na poskytování lékařské pomoci, psychologickou podporu nejsme ve stavajících podmínkách schopní poskytovat. Spolupracujeme s nigerijským ministerstvem zdravotnictví a lokálními nemocnicemi, kam posíláme pacienty v kritickém stavu a těžce zraněné. My řešíme především komplikace typu podvýživa nebo akutní i vleklé nemoci, například malárii. V táborech navíc převažují děti a ženy, hodně z nich je těhotných, takže se soustředíme i na péči o ně, asistujeme při porodech.

Nigerijci prchají před Boko Haram:

Lidovky.cz: Říkáte, že převažují ženy a děti. Co se stalo s muži?
Nevím, nechci o tom spekulovat. Nicméně je pravda, že o profilech běženců se udržuje přehled jen velmi obtížně a je možné, že mezi těmi, kteří nejsou v „našich“ táborech a starají se o ně místní, je mužů víc. Navíc, jak už jsem říkala, spolehlivé zprávy z okolí Bagy nemáme.

Lidovky.cz: A v Maiduguri jste v bezpečí? Sekta útočí i na něj, navíc se explicitně vymezuje proti západní civilizaci...
To ano, ve městě se odehrávají bombové útoky, 10. ledna zemřelo kvůli sebevražednému atentátu na tržiště 20 lidí... Naši pracovníci se nebezpečným místům, jako jsou třeba právě tržnice, snaží vyhýbat, pohybovat se jen v rámci táborů nebo relativně bezpečných cest. Nehledě na to, že pracujeme jako zdravotníci, jsme naprosto neutrální a s politikou nemáme nic společného. Zatím to pomáhá, nikdo nám teď nevyhrožuje.

Lidovky.cz: S politikou mají pramálo společného i nigerijští vesničané. Přesto je Boko Haram masakruje po stovkách...
Co na to říct? Zkrátka se snažíme být opatrní. Nic jiného nám nezbývá.

Lékaři bez hranic v Nigérii

„Už nejméně 4 roky se celková situace na severovýchodě Nigérie zhoršuje. Radikalizace a změna strategie Boko Haram v této oblasti (obsazování vesnic a měst, únosy, nastolení « chalífátu ») vyvolávají obavy z dalšího vysidlování obyvatelstva a s tím spojených problémů – nedostatečného přístupu ke zdravotní péči, hygienických a epidemiologických rizik. V tuto chvíli odhadujeme počet vysídlených lidí v Nigérii na 800 000 až 1,5 milionu – a většina z nich se nachází právě na severovýchodě země.

V roce 2014 došlo jen v Maiduguri, hlavním městě státu Borno, ke čtyřem bombovým útokům, které zavinily smrt mnoha lidí a spoustu dalších zranily. Boko Haram na město dvakrát zaútočila. Všechny přístupy do města kromě jednoho jsou zavřené a omezení pro vstup a výstup, vztahující se i na lidi, nepříjemně ovlivňuje obchod a lokální ekonomiku. Obavy z dalších útoků je bohužel namístě a prezidentské volby v únoru 2015 mohou znovu vyvolat napětí a násilí.

Lékaři bez hranic pracují v Nigérii od roku 2004. V květnu 2013 jsme poprvé zasahovali v Bornu, ale museli jsme své aktivity z bezpečnostních důvodů velmi rychle zastavit. Od srpna 2014 znovu pracujeme v Maiduguri – nabídka zdravotní péče je tu velmi omezená, na severu státu Borno pracují jen 2 lékaři. Lidé jsou vystaveni obrovskému tlaku a jsou mimořádně zranitelní.“

Isabelle Mouniaman-Nara, vedoucí programů MSF v Nigérii

Baga po útoku ozbrojenců ze sekty Boko Haram (archivní snímek z 21. dubna 2013).

Lékaři bez hranic jsou nezávislá mezinárodní humanitární organizace, která ve více než 65 zemích světa poskytuje akutní zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami.

Lékaře bez hranic lze podpořit ve veřejné sbírce, č. ú.: 111 333/2700

Další informace na www.lekari-bez-hranic.cz

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!