Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PEŇÁS: Chomského zaslepenost svobodou

Názory

  6:50
V ohlasech na „chomskiadu“, jak kolega Petr Zídek nazval v tištěných Lidových novinách vlnu textů, jež vyvolaly výroky amerického akademika během jeho pobytu v České republice, několikrát zaznělo, že za a) šlo o projev našeho provincionalismu a za b) našeho passéismu, tedy toho, že vedeme spory, které si už jiní dávno jinde odbyli.

Noam Chomsky. foto: Richard Cortés, Česká pozice

To se ovšem dá říci o každém větším, globálním tématu, nejen o letitých představách pana Chomského. Česká republika opravdu není za našich časů pupkem světa, což má ale i své výhody. Navíc je přirozené, že o věcech se debatuje tehdy, když je k tomu nějaký podnět, někdo téma otevře a tudíž to jiným nedá – a vysloví se.

Tak se to stalo i u nás. Berme to jako projev svobody, která nebyla v této zemi v minulém století zdaleka samozřejmou věcí. Jenže na to se zapomíná, což je ovšem přirozené, když svobodu si uvědomují nejsilněji ti, kteří zažili, co to znamená žít bez ní. A svobodu navíc potřebuje jen ten, který ji potřebuje. Což je tautologie, kterou formuloval jeden český spisovatel v knize, na niž jsem během causy Chomsky vícekrát myslel.

ČTĚTE VÍCE

Ta kniha se jmenuje Příběh inženýra lidských duší a napsal ji samozřejmě Josef Škvorecký. Jejím centrálním námětem je právě svoboda, respektive nemožnost (či základní obtížnost) zkušenost nesvobody zprostředkovat do prostředí, v němž je tak samozřejmá, že přestává být vnímána jako hodnota. Zestárlý profesor Smiřický se na svých seminářích v severomerickém kampusu neustále setkává s nemožností, jak těm mladým, nevinným – a také naivním - lidem ze svobodné společnosti vůbec vysvětlit obsah onoho pojmu. Oni tomu nerozumí, nechápou, o co tomu reakcionáři jde, dokonale se s ním míjejí. Nevážit si vlastní svobody, ba tou svou – v jejich případě – americkou pohrdat, je jakási daň za její reálnou samozřejmost. Je to zaslepenost, ale nějakým způsobem samozřejmá.

Myslím, že Josef Škvorecký by souhlasil, že se hluboce týká jeho kolegy Noama Chomského a jeho obdivovatelů. Už i těch českých.