Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

PEŠEK: Jak dlouho budou všichni Charlie?

Názory

  14:14
Vlna solidarity, které se zdvihla po barbarském a chladnokrevném vystřílení francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, je obdivuhodná. A není důvod pochybovat o tom, že i opravdová. Mnozí totiž správně cítí, že nejde pouze o útok na svobodu slova, ale i na západní hodnoty a ideje humanismu jako takové.

„Je suis Charlie.“ foto: Reuters

Kvitováno budiž též, že prakticky neslyšitelné jsou nehorázné a defétistické hlasy, že si to provokatéři z onoho rouhačského týdeníku vlastně tak trochu způsobili sami. Neboli, že fanatické islamisty neradno dráždit.

Bohužel ne vždy tomu tak bylo. Mnohá média a nakladatelé se zdráhali ukazovat karikatury proroka Mohameda – ať už počátkem roku 2006, kdy po přetištění jejich první várky dánským listem Jyllands-Posten vypukla vlna násilností, či v letech následujících. Ano, karikatury byly provokující a dost možná i nevkusné. Ale i tehdy se dalo mluvit o solidaritě. A podobné to bylo u „jednoznačných odsouzení“ islamistických výpadů, která přicházela od francouzských politiků a tamních muslimských duchovních. Často tam totiž bylo i nějaké „ale“.

ČTĚTE TAKÉ:

Tehdejší francouzký prezident Jacques Chirac například mluvil v roce 2006, když týdeník Charlie Hebdo karikatury přetiskl a ještě si několika svými přisadil, o „zjevné provokaci“ a potřebě nezraňovat náboženské city jiných. A francouzské muslimské autority podaly na časopis žalobu kvůli „rasismu“ (kterou soud později zamítl). A když týdeník v roce 2012 přinesl další, opět o něco drsnější dávku karikatur, mluvil dosavadní ministr zahraničí Laurent Fabius nejen o svobodě slova, ale i o tom, „jestli je opravdu rozumné a chytré přilévat oleje do ohně“ (americké ambasády se tehdy staly terčem útoků kvůli taktéž provokativnímu filmu o muslimech).

„Já jseem Charlie“. Nápis připíchnutý na hrudi.
Nápis ze svíček v San Franciscu.
Pera, tužky, svíčky...
I před francouzským konzulátem v Seattlu se sešel dav lidí.

Jistě, po bitvě je každým generálem. A je těžké rozlišit, co je ještě otázka vkusu a co už zbabělost. A kde končí svoboda slova a kde začíná prvoplánová propagace či snaha někomu ublížit. Pokud je ale svoboda – včetně svobody slova – nedělitelná, tak by při její obhajově nemělo zaznívat žádné „ale“. A nejen teď, při té obdivuhodné vlně solidarity nesoucí se pod sloganem Je suis Charlie. Ale třeba i za půl roku, až to nebude solidarita masová.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...