Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PEŠEK: Začátek konce separatistů?

Vladimír Putin

  11:41
Kdo může za sestřelení malajsijského boeingu? Byli to opravdu proruští separatisté, na něž indicie ukazují? Jasná odpověď v tuto chvíli neexistuje. Objevují se už ale dohady, co může po této tragédii následovat. Neboli, zda smrt téměř tří set nevinných lidí z paluby letadla alespoň nepřispěje k ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. Podobně tomu bylo po ostřelování tržiště plného lidí v Sarajevu během balkánských válek první poloviny 90. let.

Proruští separatisté v místě havárie foto: Reuters

Ďábel se, jak známo, skrývá v detailech. A těmi jsou někdy i slova. Pokud tedy ruský prezident Vladimir Putin viní z odpovědnosti za tragédii ukrajinskou vládu - ovšem jen kvůli tomu, že se to stalo nad jejím územím - připouští vlastně, že sestřelení může být opravdu dílem proruských rebelů, kteří z Moskvy dostávají podporu i zbraně. A dá se lehko představit, že vzbouřenci cíl považovali za ukrajinský vládní letoun a pokušení bylo příliš silné. Nemluvě o tom, že ukrajinská letadla sestřelovali už dřív a i v ten inkriminovaný den se chlubili dalším zásahem. A k tomu pak nelze nepřipojit zprávy o tom, jak spěšně obšancovali místo nehody a přinejmenším jednu černou skříňku zabavili a poslali do Moskvy. Ale nepředbíhejme... Dokud se skutečná vina neprokáže, nelze vylučovat žádnou variantu - tedy ani tu, že šlo o omyl či dokonce záměr ukrajinských vládních sil, které to chtěly později hodit na separatisty či vyburcovat svět, aby se pustil do řešení ukrajinské krize. Jakkoliv to zní krkolomě a nepříliš pravděpodobně.

Hledání viníka je samozřejmě důležité, ale nikoliv pouze to. Zajímavé bude totiž sledovat, k čemu tragédie povede. Pokud se jednoznačně neprokáže vina ukrajinských vládních sil a prokázané pachatelství či alespoň silné podezření ulpí na proruských separatistech, může to znamenat začátek konce jejich rebelie. Tento názor například zastává historik specializující se na Rusko Mark Galeotti, odkaz na jehož článek koluje už několik hodin po sociálních sítích (článek najdete zde). Západ by k činu vyburcoval nejen samotný rozsah tragédie, ale i to, že na palubě sestřeleného letadla byli také jeho občané (např. Australané, Britové a hlavně Nizozemci). A naopak Moskva by začala od separatistů, kteří už i na mezinárodním poli začínají páchat více škody než užitku, přinejmenším na nějakou dobu dávat ruce pryč. Neboli, zastavila by jim vojenskou i další pomoc.

Pachatelé čtvrtečního zákeřného útoku na malajsijské civilní letadlo by samozřejmě měli čelit spravedlnosti. Jelikož ale nežijeme v ideálním světě, nedá se vyloučit, že se tak nemusí nikdy stát. Alespoň nějakou útěchou by tak mohlo být, pokud by ty tři stovky nevinných životů alespoň přispěly k obnovení klidu na východě Ukrajiny, byť by to asi nebylo hned. Podobně jako to ostřelování sarajevského tržiště. Jakkoliv se později ukázalo, že to tehdy s pachateli nebylo tak jednoznačné, jak to zprvu vypadalo.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...