Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pěstovat marihuanu je dál trestné, varuje policie

Česko

  15:29
PRAHA - Rozhodnutí Nejvyššího soudu, který vynesl verdikt, že nelze pouhé pěstování konopí považovat za výrobu drogy, neznamená podle policie zásadní průlom v boji proti drogám.

Kuřák marihuany foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Rozhodnutí se podle důstojníka Národní protidrogové centrály (NPC) Břetislava
Brejchy ale vztahuje pouze k jednomu konkrétnímu případu, pěstování konopí s vyšším obsahem účinné látky THC zakazuje zákon o návykových látkách.

Loni protidrogová centrála zabavila 108 kilogramů marihuany připravené k užívání a sklidila 2200 čerstvých rostlin. O rok dříve to bylo 103 kilogramů sušené drogy a 1700 rostlin. Celkem bylo v roce 2006 za držení drog pro jiného stíháno 1908 lidí, 240 pak za držení drogy pro sebe. Stíhaných v souvislosti s drogami rok od roku přibývá. 

"Pro nás je směrodatné znění zákona, které stále zakazuje pěstovat konopí obsahující více než 0,3 procenta THC," uvedl Brejcha. Pokud tedy někdo takový druh konopí pěstuje, může ho podle něj policie stíhat. "To, jak je věc nyní prezentována, může spoustu mladých lidí dostat do problémů se zákonem," komentoval policista informace některých médií.

Na drobné pěstitele konopí se ale policisté obvykle nezaměřují, vyšetřování těchto
osob však často iniciují anonymní udání. Tyto kauzy podle odborníka na závislosti Michala Miovského končí vesměs relativně nízkými tresty. "Praxe v České republice, tak jak je uplatňována, je z odborného pohledu v porovnání s jinými zeměmi Evropské unie relativně dobrá," upřesnil.

Ani Miovský nepovažuje zveřejněný rozsudek za průlomový. Souhlasí s Brejchou i v tom, že se týká pouze jednoho konkrétního případu "Pokud by to nebylo automaticky považováno za výrobu, přesto by to bylo zřejmě kvalifikováno jako pokus o ni. Sazba je v tomto případě stejná," uvedl Miovský.

Navíc řadě pěstitelů není těžké prokázat záměr dále konopí zpracovávat. Soudy zohledňují, zda u něj policisté odhalili zařízení na zpracování, sušinu či potřeby pro konzumaci drogy, třeba dýmky.

"Člověku, který konopí pěstuje, protože ho chce užívat, to není zas tak obtížné dokázat," dodal Ondřej Petroš z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. Za určité změny v zákoně se však odborníci přimlouvají. Podle Miovského problém způsobuje zejména posuzování velkého a malého množství drogy. Zatímco v prvém případě je přechovávání považováno jako trestný čin, ve druhém pouze jako přestupek.

Pokud si chce samopěstitel uchovávat zásobu drogy do další sklizně, množství sušené rostliny, kterou má doma, se pohybuje až ve stovkách gramů. Podle Miovského se tak vystavuje většímu trestu než ten, kdo si drogu postupně nakupuje v malých dávkách do dealerů. Podpora černého trhu však přitom přináší společnosti větší škodu, míní expert.

Lékaři upozorňují na to, že častá konzumace marihuany přináší zdravotní rizika. U lidí, kteří k tomu mají genetické předpoklady, může odstartovat vznik schizofrenie. U každodenních a intenzivních uživatelů hrozí ztráta motivace.

V počtu kuřáků marihuany se Česká republika drží na evropské špičce. Mladí Češi ji konzumují spíše rekreačně, podíl každodenních uživatelů není tak vysoký jako například ve Francii či Španělsku. Podle zprávy agentury EU pro drogy ji okusilo téměř 20 procent Čechů a Češek ve věku od 15 do 34 let.

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...