Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Kdy má Trump recht. Je požadavek suverenity nad hranicí šovinismem?

Názory

  11:49
Praha - Vztah k Donaldu Trumpovi je učebnicí neduhů táborového fandění. Je snadné se vůči němu vymezovat, stačí slyšet, jak slovně napadá lidi. Trump si navíc sám proti sobě dodává munici – už tím, jak často mění postoje. Ale to vše neznamená, že v lecčems nemívá pravdu.

Donald Trump foto: ČTK

Problém nastává, když všechna jeho slova, postoje či argumenty dostávají automaticky znaménko minus jen proto, že to říká Trump. Ukázal to jeho projev k ilegální migraci i návštěva Mexika.

Nelegální migranti budou muset projít ,ideologickou certifikací‘, slibuje Trump

Trump lidi čílí skoro vším. Třeba i touto větou z projevu: „Naše poselství světu bude následující: nemůžete získat právní status či se stát občanem USA, pokud do země vstoupíte nelegálně.“ Pro liberální levici je to extrakt šovinismu. O. k., dejme tomu, že je, že toto je fakt špatně. Potom by ale opak měl být dobře. Zkusme to: „Právní status či občanství USA můžete získat jen tehdy, pokud do země vstoupíte nelegálně.“ Je to samozřejmě vyhrocený a demagogický příklad. Ale problémy nastávají i v těch mnohem méně vyhrocených.

V Mexiku měli Donald Trump a prezident Enrique Peňa Nieto společnou tiskovku. Když Trump řekl, že „každý stát musí mít právo postavit na své hranici zeď či bariéru“, bylo zle. Jenže zkuste to obrátit, aby bylo dobře: „Žádný stát nemá právo postavit na své hranici zeď či bariéru.“ Přitom bariéra na hranici USA s Mexikem (pro někoho plot, pro jiného ocelová zeď) dávno stojí. Už před dvaceti lety jsem ji viděl na vlastní oči.

Ať kritizujete Trumpa jakkoliv, ať kroutíte hlavou nad jeho nápadem, že tu zeď zaplatí sami Mexičané, v tom základním má pravdu: suverenitu hranic je třeba hájit. Kdo říká, že ne, že tento přístup je už jen historická veteš, nemůže se divit, když voliči zamíří za lídry, jako je Trump.