Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: S citem inženýra

Názory

  6:00
PRAHA - Dovídáme-li se, že největší památková investice letos míří do obnovy areálu v Kuksu, je to dobrá zpráva. Napovídá, že se prosazuje pohled na památky v jejich širokém (krajinném) kontextu. Jistě, záchrana každé památky je plus, ale občas to působí jako byrokratický počin, aby se dala doložit starost o památku i záchranu jednotlivé stavby, i když se ocitne v bizarním prostředí.

Barokní hospital Kuks foto: ČTK

Klasickým případem je Ringhofferova vila v areálu bývalé Tatrovky (dříve Ringhofferovky) v Praze na Smíchově. Z továrny je nákupní centrum. A vila? Stojí. Je zachráněná, opečovaná a pronajímaná na kanceláře, ale též obklíčená silničními nájezdy na magistrálu.

Nebo: už čtyřicet let se chlubíme záchranou chrámu v Mostě. Byl spasen před těžbou uhlí. Byl unikátním a drahým způsobem přesunut téměř o kilometr. Ocitl se tak v Guinnessově knize rekordů (přeprava vůbec nejtěžšího předmětu po kolejích). Je určitě skvělé uchovat unikátní památku pozdní gotiky. Ale chrám teď stojí u dopravního koridoru jaksi bezprizorně.

Sloupek LN - čtěte každý den

Kuks je protipólem této verze. Dokládá nejen špičkovou barokní architekturu, ale i uvažování svého tvůrce, jenž celý areál - lázně, zámek, špitál, parky, sochy - zakomponoval do krajiny po obou březích Labe.

Řekne-li se dnes inženýrství, nese to pejorativní nádech. Inženýrskou krajinu ztělesňuje Mostecko. Ale Kuks zůstává svědectvím inženýrského citu pro krajinu i pro zakomponování staveb do ní. Jeho obnova není jen záchranou jedné cenné stavby, ale i rehabilitací inženýrského citu v barokní době. Je to krajina do značné míry umělá, přizpůsobená vizím člověka - tak jako třeba renesanční inženýrská krajina na Třeboňsku (Krčínův systém rybníků a stok). Ale je inspirací i pro dnešní krajinné inženýry.