Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Vítěz, který se stáhl. Rusko se v Sýrii poučilo z Afghánistánu i z Obamy

Afghánistán

  11:21
Zkusme se na válku v Sýrii podívat jako počítač – bez antipatií a emocí, jen jako chladný hodnotitel situace na bojišti. Pak dospějeme k závěru, že z mocností, které se snaží o řešení, nejvíce uspěla parta A. Zatímco parta B se přes čtyři roky váhavě snažila pomoci demokracii, správné věci a boji proti diktátorovi, ale až do loňska ničeho nedosáhla (pak začala bombardovat pozice Islámského státu), parta A si nebrala servítky, před půl rokem v chaotické situaci zasáhla ve prospěch diktátora, přispěla k příměří a vzápětí se stáhla.

Příbuzní vítají ruské piloty po návratu ze Sýrie (ilustrační snímek). foto: ČTK

Problém spočívá v tom, že partou A je agresivní i opovrhované Putinovo Rusko, kdežto partou B náš kultivovaný Západ v čele s Obamovými USA. Pak se úspěch partě A přiznává hůře. Nicméně v mezích možností to úspěch je. Rusko se lépe než Západ poučilo z chyb. Předvedlo, jak lze účinně podpořit spojence, ale nezaplést se s ním tak, že by Rusové uvízli na syrském bojišti. To nebude druhý Afghánistán.

Hodně lidí právem namítá, že Rusko zasáhlo na špatné straně konfliktu – posílilo problém (setrvání Asada), ne jeho řešení. Říká to i vyjednavač syrské opozice Muhammad Allúš: „Přechodné období může začít jedině s pádem či smrtí Baššára Asada.“ Pro něj je to logický postoj. Ale kdyby ho chtěl podpořit nějakým opravdu silným argumentem, měl by zodpovědět tuto otázku: Přechodná období po pádu diktátorů známe z Iráku, Egypta i Libye. Přes všechny řeči o svobodě a míru vedla k dalším občanským konfliktům či krveprolitím. Existuje jeden jediný věrohodný doklad pro přesvědčení, že právě v Sýrii by to dopadlo jinak?

Aby nevznikl dojem, že se tu snažíme o svatořečení Putina či Asada, ono to v Sýrii zřejmě mohlo dopadnout jinak, ale to by nějaké rázné řešení muselo přijít hned v roce 2011, nikoliv až v roce 2016. Nepočítačově, s emocemi, zato velmi názorně líčí zklamání z Obamovy Ameriky a její politiky Guy Bechor v izraelském listu Jedi’ot achronot: „Američané byli s rebely proti Asadovi, pak s Asadem proti rebelům, s rebely proti Kurdům, s Kurdy proti rebelům. Jsou právě teď s Kurdy a rebely, nebo proti Kurdům a rebelům? Jsou s Erdoganem, či proti němu? Jsou s Rusy, či proti nim? O co se opírá jejich politika? O přeludy.“

Tak vnímá Obamův přístup k Sýrii největší spojenec Ameriky v oblasti. Ještě se divíte, že Rusko působí jako racionální vítěz, který se navíc dokáže včas stáhnout?

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč