Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ohrožená petřinská vila má načas ochranu. Ministerstvo zahájilo řízení o kulturní památce

Česko

  7:34
PRAHA - Je to nejrychlejší řešení, které může zabránit demolici vily na pražských Petřinách. Zatím jen dočasně. Ministerstvo kultury totiž zahájilo správní řízení o prohlášení nemovitosti za kulturní památku. Současný majitel ji plánuje zbourat a místo ní postavit několikapatrový bytový dům.

Funkcionalistická vila Na Petřinách 7 má jít k zemi. Radniční odbor výstavby na Praze 6 už vydal povolení k demolici objektu. foto: Yan Renelt, MAFRA

Stačily přesně dva dny na to, aby se rezort kultury vypořádal s návrhem na prohlášení vily v ulici Na Petřinách 7 za kulturní památku. „Ministerstvo podnět shledalo důvodným a na jeho základě zahajuje řízení o prohlášení za kulturní památku,“ stojí v úředním dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

O plánované demolici domu postaveného už v roce 1939 jsme před časem informovali ZDE. Podnikatel a bývalý člen představenstva developerské společnosti Geosan Jiří Šalda připravil projekt na moderní bytový dům o třinácti bytových jednotkách a podzemním patrem. To ale předpokládá, že starý dům zbourá. Místní obyvatelé proti jeho záměru začali sepisovat petici. S demolicí domu nesouhlasí. Kromě toho, že se podle jejich názoru jedná o architektonicky zajímavou stavbu, je prý navíc zcela zbytečná. Stavař po protestech nabídl, že si ochránci mohou vilu koupit, za 85 milionů.

Kvalitní architektura

A ministerstvo kultury dalo petentům částečně za pravdu. V dopise o zahájení řízení, které adresovalo jak podnikateli Šaldovi, tak Národnímu památkovému ústavu i zastupitelstvu Prahy 6, totiž argumentuje, proč si s řízením tak pospíšilo.

„Jde o kvalitní doklad vilové architektury ve stylu pozdního funkcionalismu. Konkrétně o stylovou variaci, která na území hlavního města Prahy není příliš zastoupena - prozrazuje pravděpodobnou inspiraci holandskou architekturou,“ vysvětluje Petra Ulbrichtová, vedoucí oddělení ochrany kulturních památek.

Co říká zákon o státní památkové péči

Prohlašování kulturních památek

  • (2) Ministerstvo kultury vyrozumí písemně vlastníka o podání návrhu na prohlášení jeho věci nebo stavby za kulturní památku nebo o tom, že hodlá jeho věc nebo stavbu prohlásit za kulturní památku z vlastního podnětu, a umožní mu k návrhu nebo podnětu se vyjádřit.
  • (3) Vlastník je povinen od doručení vyrozumění podle odstavce 2 až do rozhodnutí ministerstva kultury chránit svoji věc nebo stavbu před poškozením, zničením nebo odcizením a oznámit ministerstvu kultury každou zamýšlenou i uskutečněnou změnu jejího vlastnictví, správy nebo užívání.

Než ministerstvo o památkové ochraně rozhodne, vztahuje se na vilu dočasně ochrana „před zničením, poškozením nebo odcizením“. Jakýkoli zamýšlený záměr s nemovitostí musí majitel oznámit právě ministerstvu kultury.

„Po dobu či v průběhu řízení by měl vlastník v zásadě počkat, jak řízení dopadne. V ideálním případě by objekt neměl během řízení ničit, upravovat nebo demolovat,“ potvrdila už před časem pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková (více čtěte ZDE).

Informaci o zahájeném řízení ze strany ministerstva už obdržela také šestá městská část. „V současné chvíli nám tak nezbývá než vyčkat na jeho výsledek. Formálně vzato řízení (o demolici a územní řízení; pozn. red.) ještě přerušeno nebylo. Patřičné kroky budou nicméně učiněny v nejbližších dnech,“ reagoval na dotaz mluvčí radnice Martin Churavý.

Rodinný dům postavil architekt Pavel Simonov. Tento ruský emigrant navrhl...

Pomyslný míč je nyní na straně pražského magistrátu, který musí ministerstvu kultury zaslat vlastní stanovisko a také se vyjádřit k současnému stavu nemovitosti. „To pošleme do 14 dnů,“ doplnil ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický.

Vila na prodej?

Chystaná demolice vily se před časem dostala i na jednání zastupitelstva Prahy 6. Na něm vystoupil sám podnikatel Šalda, který ve své emotivní interpelaci občanů řekl, že když někdo s bouráním vily nesouhlasí, tak ať si ji koupí. A v následné výměně názorů se zastupitelem Vladimírem Šraierem (Strana zelených) a organizátorem petice Vladimírem Urbánkem nabídl cenu, za kterou by ji údajně prodal: 85 milionů korun (více čtěte ZDE).

Rodinný dům postavil architekt Pavel Simonov. Tento ruský emigrant navrhl...
Vila má dřevěné venkovní žaluzie.

„Abych parafrázoval, koupil jsem staré ojeté auto neznámé značky, ze kterého se jako mávnutím kouzelného proutku stane žádaný veterán. Do jaké míry se tedy jednalo o řečnické zvolání je nasnadě,“ vysvětlil to tehdy investor pro server Lidovky.cz. Loni dům kupoval za 23 milionů korun.

Funkcionalistická vila na pražských Petřinách

  • postavena byla v roce 1939 na návrh ruského emigranta Pavla Simonova
  • historik architektury Zdeněk Lukeš ji dokonce zařadil do svého průvodce Praha moderní
  • „Stavba významná nepochybně je. Jde o krásný příklad meziválečné funkcionalistické architektury. Není jasné, pro koho se stavěla, ale měla být už dávno památkově chráněná,“ uvedl Lukeš na dotaz serveru Lidovky.cz a demolici označil za hloupost.
  • Petiční výbor má k dispozici také dva posudky, které vilu označují za významný kousek funkcionalismu.
  • Richard Biegel, ředitel Ústavu pro dějiny umění Filosofické fakulty Univerzity Karlovy na domě například oceňuje zejména povrchy z neomítaných cihel. „Ve vilové architektuře tohoto období funkcionalismu jsou však cihlové obklady velmi vzácné a to dává domu Na Petřinách značný uměleckohistorický význam,“ píše Biegel v posudku. „Dům tak jednoznačně splňuje nároky kladené na kulturní památku a měl by získat památkový institut.“
  • Podle posudku historika architektury Jakuba Potůčka z Výzkumného centra průmyslového dědictví z ČVUT jsou funkcionalistické stavby a jejich hodnota často opomíjeny. K demolici této vily podle jeho slov není důvod. „Dům se nachází ve stavu dobré fyzické kondice, je intaktně zachován, alespoň co se jeho vnější podoby týče, a především představuje vysoce hodnotné dílo na pomezí vrcholného a pozdního funkcionalismu,“ píše v posudku.
Vila s plochou střechou je z červených lícovek a soklem z hrubě otesaného...
Autor:

Byt k pronájmu 2+kk
Byt k pronájmu 2+kk

Riegrova, Česká Třebová, okres Ústí nad Orlicí
9 400 Kč/měsíc