Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Petrohrad chce propagaci homosexuality pokutovat

Svět

  10:41
MOSKVA - Pokuta od 1000 do 3000 rublů (asi 620 až 1860 Kč) má hrozit ve druhém největším ruském městě Petrohradu gayům, lesbám, bisexuálům a transsexuálům, pokud svou sexuální orientaci projeví na veřejnosti.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Reuters

V případě funkcionářů se pokuta bude moci vyšplhat k 5000 rublům (asi 3100 Kč) a s desetinásobným trestem by měly počítat právnické osoby propagující odlišnou sexuální orientaci.

Postihy obsahuje návrh místního zákona, který petrohradští zákonodárci schválili v prvním čtení téměř jednomyslně: jen jediný poslanec si troufl hlasovat proti a jeden se zdržel. Předloha, stíhající "veřejnou propagaci homosexuality, lesbictví, bisexuality, transsexuality a pedofilie mezi nezletilci", má podstoupit ještě dvě další hlasování. Podle názorů z rozpravy nelze vyloučit, že se pokuty ještě znásobí.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nezasahujeme do sféry občanských práv a svobod, nesnažíme se zakázat pohlavní orientaci. Hovoříme jen o propagandě, protože vlna popularity sexuálních úchylek negativně působí na naše děti," prohlásil podle serveru fontantka.ru. autor předlohy Vitalij Milonov z vládní strany Jednotné Rusko. Dodal, že návrh podporují i všechny hlavní církve.

Aktivisté homosexuální komunity hovoří o návratu do středověku či do sovětských časů, kdy za svou orientaci mohli skončit ve vězení, a doufají, že jde jen o předvolební šum, který má zlepšit vyhlídky Jednotného Ruska v prosincovém hlasování o nové sněmovně.

Rusko vede světové statistiky v počtu sebevražd dětí

Milonovovi kolegové by šli ještě dále. "Děti zprzněné pedofily vyskakují z oken, páchají sebevraždy. Za takovou propagandu by se mělo trestat nejméně 20 lety vězení. Pokuty jsou jen dětské žvatlaní a pohlazení po hlavě," tvrdí poslanec sněmu Gennadij Ozerov. Jeho kolegyně Jelena Babičová taky považuje "kopějkové" sankce za nedostatečný protilék na hrozbu vymření národa. Ale ruské zákonodárství umožňuje místním sněmům trestat prohřešky jen ve správním řízení pokutami, tvrdší tresty by vyžadovaly změnu federálních zákonů.

Názory zákonodárců nezvrátil ani striptýz dvou dívek, které se vysvlékly do půl pasu, aby nápisy na hrudi "Nejsem pedofil, mám ráda svou ženu" a "Jsem šťastná. Je to propaganda?" protestovaly proti směšování homosexuality s pedofilií. Právě pronásledování odlišné sexuální orientace prý vede k tomu, že Rusko vede světové statistiky v počtu sebevražd dětí a mladistvých.

Podobné místní zákony proti propagaci homosexuality už přijala Archangelská a Rjazaňská oblast. Homosexualita přestala být v Rusku trestným činem až v roce 1993, ze seznamu nemocí ministerstva zdravotnictví byla vyškrtnuta o šest let později, ale hluboké předsudky v ruské společnosti přetrvávají. Vlivná pravoslavná církev a její radikální stoupenci hledí na homosexualitu jako na úchylku, pokusy o pochody homosexuálů úřady nepovolují.

Letos policie proti homosexuálům tvrdě zakročila jak při květnovém pokusu o pochod v Moskvě, tak při červnové demonstraci v Petrohradě. Nepomohl ani verdikt Evropského soudu pro lidská práva, který loni Rusko za zákazy pochodů potrestal pokutou.

Autoři: ,