Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Kauza Nagyová: Picka detektivové zkoušeli ze znalosti ministerských pravomocí

Česko

  8:26aktualizováno  11:04
PRAHA - Dvouhodinová výpověď ministra obrany Vlastimila Picka ke kauze Nagyová nepřinesla nic nového. Podle informací serveru Lidovky.cz detektivům pouze objasňoval své pravomoci a vnitřní mechanismy ve vládě.

Ministr Picek před novináři po výslechu ke kauze Nagyová foto: ČTK

Zpravodaj serveru Lidovky.cz, který byl na místě před policejní služebnou, řekl, že Vlastimil Picek přišel na místo s jedním členem ochranky. Cestou kolem novinářů se odmítl vyjadřovat. Neřekl ani slovo a vešel do budovy. S novináři promluvil až po výslechu.

S novináři promluvil až po dvouhodinovém výslechu. "Přišel jsem podat svědeckou výpověď v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Co se týká obsahové náplně, o tom bohužel hovořit nemůžu, protože jsem podepsal řádné poučení," řekl. Podle jeho slov s celou událostí nemá nic společného. Vyjádřil se i o obžalovaném Kovandovi: "Míra zavinění pana Kovandy bude předmětem soudního procesu. Ten musí říct, jestli pochybil, nebo nepochybil," řekl Picek po výslechu.

Ministrova návštěva na policii byla spíše zdvořilostní. "V té době samozřejmě nebyl ministrem, takže o tom sledování nic nevěděl. Padly dotazy typu: co je v roli ministra, co je v roli premiéra, a tak dále," popsal Pickův výslech serveru Lidovky.cz advokát obviněného zpravodajce Milana Kovandy Jiří Matzner. "Nic zásadního jeho výslech nepřinesl," dodal.

O poznání zajímavější výpověď lze očekávat v úterý odpoledne. To na policejní služebnu dorazí Alexandr Vondra (ODS), který byl v době, kdy podle detektivů mělo docházet ke zneužití rozvědky, ministrem obrany.

Kauza Nagyová

Neoprávněného sledování se podle obžaloby měla s pomocí Vojenského zpravodajství dopustit právě tehdejší šéfka premiérova kabinetu Jana Nagyová. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele jsou kvůli sledování obviněni i Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • Rozhodnutím Nejvyššího soudu byli 16. července všichni tři stíhaní exposlanci ODS Tluchoř, Fuksa a Šnajdr propuštěni z vazby. VÍCE ZDE.
  • V pátek 19. července byli z vazby propuštěni i Nagyová, Páleník a Boček, protože pominuly důvody koluzní vazby. VÍCE ZDE.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!