Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Picek už armádu nepovede, skončí mu kontrakt

Česko

  17:25
PRAHA - Byl u toho, když v Afghánistánu v květnu 2007 zemřel první český voják. K jeho éře se vážou i mnohé z kritizovaných armádních zakázek. Třeba nákup dopravních letounů CASA. Teď náčelník generálního štábu Vlastimil Picek potvrdil, že míří do civilu. "V příštím roce odejdu," řekl včera LN.

V říjnu roku 2012 mu totiž končí kontrakt, který s armádou podepsal. Coby šestapadesátiletý voják by mohl díky staršímu zákonu rovnou zamířit do důchodu. "Z okna určitě koukat nebudu. S ohledem na svůj věk bych rád pracoval," plánuje.

Vondra prý náhradu najde:

"Zkušené generály, kteří do Pickovy funkce dospěli, určitě máme," tvrdí ministr Vondra.

Zatím se o konkrétních možnostech či případných nabídkách bavit nechce. O jeho odchodu se spekulovalo už v loňském roce, kdy na ministerstvo obrany přišlo nové vedení v čele s Alexandrem Vondrou (ODS).

Čerstvý šéf resortu však tehdy náčelníka odejít nenechal. Podle Vondrových vlastních slov jej potřeboval k sestavení Bílé knihy, výhledu armády pro další roky. "Spolupráci s Vlastimilem Pickem hodnotím dobře," reaguje Vondra dnes.

Kromě oficiálních pochval však teď bude muset Vondra najít nového muže, vhodného pro vedení vojska. Sestaví nominaci, z níž pak při slavnostní ceremonii náčelníka generálního štábu jmenuje prezident republiky.

Pět let v čele českých vojáků

  • Narodil se v roce 1956 v Turnově, do československé armády nastoupil v roce 1975 hned po ukončení střední vojenské školy. Ještě za minulého režimu studoval vojenské zpravodajství.
  • Do pozice náčelníka generálního štábu české armády byl jmenován v roce 2007 z funkce šéfa Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Tehdy to prý nebylo na přání Václave Klause, ale podle oficiální verze patřil Picek mezi nejkvalitnější české generály.
  • Po nástupu do čela vojska kritizoval přebujelý velitelský aparát, počet generálů snížil o dvacet.
  • Vlastimil Picek coby profesionální voják nikdy veřejně nekomentoval rozhodnutí ministrů obrany. Nicméně v roce 2008 se v médiích objevil dopis, v němž nesouhlasil s nákupem dopravních letounů CASA za tři a půl miliardy. Martin Barták, tehdejší náměstek ministryně obrany Vlasty Parkanové, později existenci i věrohodnost dokumentu popřel.

"Nového náčelníka navrhnu vládě po konzultaci s prezidentem," předpovídá Vondra. A výběru se nebojí. "Zkušené generály, kteří do této funkce dospěli, určitě máme," tvrdí ministr.

K dispozici má poměrně široký generálský sbor. V tuto chvíli se mezi vojáky mluví především o někom ze čtyř současných Pickových zástupců ve velení armády.

Podle nepsaného pravidla má možnost jednoho kandidáta navrhnout i sám Vlastimil Picek. Ten ale zatím mlží. "V hlavě mám svého favorita, ale o jméno se s vámi nepodělím," odpověděl včera na dotaz LN.

Parkanová, Barták, či Vondra? Neřeknu
Podobně málomluvný je dosluhující velitel armády i ve chvíli, kdy si má vzpomenout, za "panování" kterého ministra se mu pracovalo nejlépe. V úřadě zažil celkem tři – Vlastu Parkanovou, Martina Bartáka a Alexandra Vondru. "Byly dobré i těžké chvilky," zní jediný Pickův komentář.

Podle výpočtu odsloužených let může Picek příští rok coby šestapadesátiletý voják odejít rovnou do důchodu.

Odcházející náčelník generálního štábu je s nízkým věkem v porovnání s armádami okolních států raritou. Do takové funkce se tam obvykle dostávají mnohem starší vojáci.

Podobný systém by měli nastartovat i Češi. "Do budoucna k tomu bude muset dojít. Na tuhle funkci by měli nastupovat lidé, pro které je to poslední štace ve vojenské kariéře před odchodem do důchodu," navrhuje Picek.

Rozhovor s Vlastimilem Pickem o armádních zakázkách či o budoucnosti vojska najdete v pondělním vydání Lidových novin.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!