Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pijte denně alkohol, znělo ve sněmovně. PR akce to nebyla, brání se řečníci

Česko

  18:00
PRAHA - Denně pijte až čtyři deci vína. Alkohol, nikoli ten tvrdý, je potřebný, člověk má díky němu zdravá játra. Tvrzení, která zazněla v Poslanecké sněmovně, vyvolala debatu o tom, zdali se nejednalo o PR akci. Hlavním řečníkům totiž brzy vyjde nové vydání knihy s názvem Ať žije alkohol.

Kardiolog Milan Šamánek foto: MAFRA

Milan Šamánek

  • je lékař, pediatr, který se specializuje na kardiologii. V roce 2010 mu prezident republiky udělil státní vyznamenání Medaili Za zásluhy I. stupně. Dlouhodobě propaguje každodenní konzumaci vína, která může mít podle jeho názoru pro tělo pozitivní účinky.

Václav Budínský

  • je spisovatel, humorista a lobbista, autor řady populárních publikací, kde se mimo jiné věnuje gastronomii, erotice či společensky přijatelným drogám. Stejně jako Šamánek i Budínský propaguje zdravou konzumaci alkoholu. Jeho manželkou je exministryně spravedlnosti Helena Válková.

Účastníci semináře Alkohol a zdraví, který se konal minulý týden v Poslanecké sněmovně (VÍCE čtěte ZDE), se dozvěděli poněkud překvapivé závěry. „Když pijete alkohol, máte játra více chráněná, než když nepijete,“ zaznělo z úst hlavního řečníka, kardiologa Milana Šamánka. Ten také posluchačům doporučil denní dávku vína: u žen tři deci, u mužů o jednu více. Při zodpovědném pití je tato konzumace prý zdraví prospěšná. 

S neobvyklým tvrzením přišel i další z řečníků, spisovatel, humorista a lobbista Václav Budínský. Podle něj na silnicích nezabíjí alkohol, nýbrž lidé pod jeho vlivem.

Přední místo v Evropě

Právě Budínský se s žádostí o organizaci semináře obrátil na předsedu Výboru pro zdravotnictví Rostislava Vyzulu, pod jehož záštitou se akce konala. „Nebyla to moje aktivní činnost, že bych někoho vyhledával. Byl jsem osloven panem (Václavem) Budínským, který mě představil profesoru (Milanu) Šamánkovi,“ vysvětlil na dotaz serveru Lidovky.cz Vyzula.

Seminářem prý chtěl rozpoutat debatu o alkoholu, který je v české společnosti velkým problémem. „Každým rokem jsme ve spotřebě čistého alkoholu na předním místě v Evropě. Před tímto problémem celá společnost strká hlavu do písku. Je důležité se o tom bavit,“ vysvětlil. A přestože sám Budínský není lékař, podle Vyzuly se problematice alkoholu věnuje dlouhodobě. „Opakovaně vydal na toto téma knihu. Spíše se na to dívá z filozofického hlediska,“ dodal.

Karel Nešpor

  • "Akci pravděpodobně zorganizoval alkoholový průmysl. Předpokládám, že v tom mají prsty výrobci alkoholu. A ti si tam samozřejmě pozvali ty, kteří hovoří v jejich prospěch," myslí si odborník na léčbu návykových nemocí Karel Nešpor. 
  • Podle jeho názoru srdce ochraňující účinek alkoholu nebyl jasně prokázán. "Řada studií mezi abstinenty zařazovala i osoby, které přestaly pít ze zdravotních důvodů. Hlavně je ale důležité zmínit, že alkohol je návyková látka," dodal Nešpor.

Pro informaci: Václav Budínský, který na semináři vystoupil s kratším koreferátem, je autorem knihy Ať žije alkohol. V té propaguje pozitivní roli alkoholu v životě člověka a osvětovým způsobem chce sdělit, že při zodpovědném pití může působit jako lék. 

A právě sedmé vydání této knihy se už v dubnu objeví na pultech knihkupců. „Vláda s alkoholem stále bojuje. Já jsem napsal knihu Ať žije alkohol, kde jsem víceméně vytvořil nový přístup k alkoholu. Ten spočívá ve výchově a osvětě. Naším cílem je snížit počet závislých a ukázat alkohol v objektivním světle,“ vysvětlil Budínský pro server Lidovky.cz.

Že by ale seminář ve sněmovně sloužil jako propagace jeho knihy, ve které bude mít shodou okolností přílohu také kardiolog Šamánek, popřel. Odmítl i to, že by za ním stála alkoholová lobby. „To je absurdní. Moje názory jsou konzistentní už mnoho let. Že jsou naše myšlenky totožné s někým, kdo má nějaké zájmy, tomu zabránit nemůžeme,“ dodal.

Semináře v Poslanecké sněmovně

Organizace seminářů v Poslanecké sněmovně je v kompetenci předsedů jednotlivých výborů. Na jejich úvaze je, koho a na jaké téma si k debatě pozvou. „Na půdě Poslanecké sněmovny se nemohou konat žádné jiné akce než ty, které pořádají jednotliví poslanci, poslanecké kluby nebo sněmovní výbory,“ napsal Roman Žamboch z tiskového oddělení Poslanecké sněmovny. 

„Je tedy na nich jako pořadatelích, aby zvážili, jak ta či ona konference či seminář přispějí k objasnění některých zásadních nebo zajímavých souvislostí a zkušeností z praktického života při tvorbě nové legislativy,“ dodal Žamboch s tím, že na půdě Poslanecké sněmovny se PR akce nekonají. 

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...