Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Piráti: I amatér může odposlouchávat strážníky a záchranáře. Praha to bude řešit

Česko

  19:05aktualizováno  19:55
PRAHA - Radiový systém, který v Praze využívají strážníci, záchranáři či dopravní podnik, není dostatečně zabezpečen a může jej odposlouchávat i laik. Tvrdí to pražský zastupitel Ondřej Profant (Piráti), kterému k odposlouchávání systému údajně stačila běžně dostupná anténa za zhruba 300 korun.
Policie - ilustrační foto.

Policie - ilustrační foto. foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Hlavní město podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) o problému ví a chybu chce do dvou let vyřešit. Připravuje zakázku, která má zajistit mimo jiné šifrování systému. Kvůli licencím ale podle ní nebude moct vypsat otevřenou soutěž.

„Investice bude dražší, ale důležitá. Bohužel kvůli licencím může městský systém upravovat pouze jedna firma, která na to má od výrobce povolení pro naši zemi,“ sdělila Krnáčová. Dosavadní systém podle ní vznikal bez toho, aby se myslelo na bezpečnost. „Skutečně provoz neběží šifrovaně. Nicméně, současné vedení města má koncepci zabezpečení radiové sítě a v řádu dvou let celou chybu napraví a sít zabezpečí,“ dodala primátorka.

Praha dala za vybudování radiového systému Tetra, který využívá rovněž technická správa komunikací, podle Pirátů 680 milionů korun. Profant označil situaci za obrovské bezpečnostní riziko. „Pravděpodobně hrozí, že se někdo nabourá do dopravního značení a navede řidiče v pražských tunelech do protisměru a v případě teroristického útoku by mohli teroristé odposlouchávat pokyny, které dostává městská policie od policie státní,“ uvedl Profant.

Podle mluvčího Hofmana si už pražský magistrát zadal u poradenské firmy KPMG studii, která má radiový systém analyzovat a navrhnout koncepci rozvoje.

I když Piráti v souvislosti s nezabezpečeným systémem mluvili i o záchranářích, záchranná služba hlavního města Prahy podle svého mluvčího Matěje Hříbala nepoužívá analogový, ale digitální systém s kryptovanými pagery. Zpráva tak přijde na pager posádce přímo do sanitky.

„Pomocí vysílačky jen hlásí dispečinku, že vyjíždí, žádná data či osobní údaje, která by někdo mohl odposlouchávat a zneužít, se touto formou nesdělují,“ řekl v úterý večer mluvčí záchranné služby v hlavním městě Matěj Hříbal. Další informace dostávají záchranáři do počítače, který je v sanitce. Digitální komunikační systém Matra, který záchranná služba používá spolu se státní policií a hasiči, je podle něj velmi dobře zabezpečený.

Autor: