Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vodrážka si nechal projev napsat. Trapnou pasáž do něj přidal sám

Česko

  8:00
PRAHA - Píše se říjen 2007. Zvolna se rozjíždí veřejná debata o radaru. V Černínském paláci přednáší na konferenci Mirek Topolánek a sál plný diplomatů a akademiků se zaujetím poslouchá. Premiér mluví o vůli k obraně. Když skončí, ozve se potlesk a hned s ním šumí otázky. "Fakt státnický projev. Kdo mu to psal? To nemůže mít ze své hlavy."

David Vodrážka na kongresu ODS. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Později se ukazuje, že autorem oceňovaného projevu je Martin Schmarcz, šéf Topolánkova tiskového odboru. Nevýrazný a v médiích nepříliš oblíbený mluvčí se v psaní projevů nachází.

Martin Schmarcz s Mirkem Topolánkem při kampani před volbami do evropského parlamentu

V předem připravených vystoupeních mluví Topolánek zajímavěji a kultivovaněji než v autentických rozhovorech. Schmarcz ho dobře zná, jsou přátelé. A tak umí ve veřejných vystoupeních vypíchnout předsedovy přednosti a potlačit nedostatky.

Pověst Schmarcze jako schopného autora projevů se v ODS rychle šíří a klientů přibývá. Když v dubnu startují občanští demokraté ve Slovanském domě v Praze ostrou část volební kampaně, připravuje Schmarcz vystoupení všem řečníkům včetně lídra Petra Nečase. Jediným, kdo si projev sepisuje sám, je Miroslava Němcová.

Na kongresu o uplynulém víkendu ve Vysočanech má Schmarcz hned tři zakázky. Je autorem Topolánkova dopisu na rozloučenou. Když spolupracovníci Davida Vodrážky realisticky usoudí, že na literární schopnosti svého svěřence se spoléhat nedá, zajdou právě za zavedeným autorem. Jenže Vodrážka se nakonec u řečnického pultíku rozhodne být tvořivý. S pasáží, při níž se většina delegátů v sále směje, nemá Schmarcz nic společného. Třetím klientem je nový místopředseda Pavel Drobil. Ten prý ale vlastní text se Schmarczem pouze konzultuje a dolaďuje detaily. Autorem obsahu i přirovnání ODS k nemocné lvici je sám politik.

"Je to vždy projev řečníka, ne můj. Oni mi říkají, jaké tam chtějí mít myšlenky, metafory, vtipy. Vždy je potřeba přizpůsobit proslov konkrétní osobnosti," říká Schmarcz. Sám se necítí jako autor, ale spíš jako editor výtvorů druhých. "Jsem ten, kdo pomáhá autorovi lépe formulovat jeho myšlenky." Schmarcz pracoval dříve jako komentátor a editor MF DNES a LN. Působil i v ČT. Po Topolánkově odchodu se mohlo zdát, že v rámci ODS skončí i on. Před tři čtvrtě rokem se ale v sídle ODS potkal s Drobilem. "Pokud mi na projevu hodně záleží, s Martinem Schmarczem coby profesionálem ho konzultuji. Ale pouze konzultuji, rozhodně mi projevy nepíše a nepsal ani tento. Ani bych neuměl číst cizí projev bez svých slov," říká Drobil. "Dodám svoji představu, on se na to podívá a bavíme se jen o kostře, struktuře a drobných nuancích textu."

Čeští politici se spíš stydí, že jim projevy sepisují profesionálové. Ve světě však je běžné mít svého autora projevů. Pokud má slavné jméno, politici se jím i chlubí. Britské premiérce Margaret Thatcherové sepisoval vystoupení, která jsou považována za strhující, novinář John O’Sullivan. Jejímu nástupci bývalý redaktor Daily Mirror Alastair Campbell. Bývalý americký prezident George W. Bush byl sice terčem posměchu za svá přeřeknutí. Řadu projevů, jež pro něj sepsal Matthew Scully z National Review, ale dokázali pochválit i jeho ideoví odpůrci.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...