Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: Známý neznámý Jacques Levy

Kultura

  7:00
Když se vloni díky albu Tempest opět zvedla dylanovská horečka, leckdo si povšiml, že se král amerických písničkářů po období volných bluesových asociací vrací ke klasickému vypravěčství. V této souvislosti se sluší vzpomenout, že 30. září uplynulo už devět let od smrti člověka, jenž je jako spoluautor podepsán pod nejlepšími narativními kousky z pera Boba Dylana.

Bob Dylan: Desire foto: Reprofoto

Hurricane, Isis, Romance In Durango, Joey, Black Diamond Bay... Ty písně (shromážděné na zbojnickém albu Desire z roku 1976) nemůže obejít nikdo, kdo chce proniknout pod povrch dylanovského mýtu. Víme, že je s mistrem složil Jacques Levy. Ale víme vlastně, kdo to byl?

Tajuplná touha

Newyorčan s francouzským jménem se nepovažoval ani tak za textaře, jako spíš za divadelního režiséra. Po získání doktorátu na Michigan State Univerzity vykonával práci klinického psychologa. Už v polovině šedesátých let však režíroval hru Sama Sheparda Red Cross.

Později proslul tím, že propašoval na Broadway protesty proti Vietnamu (America Hurrah) i erotickou revui (Oh! Calcutta!). K Dylanovi se dostal přes ex-frontmana skupiny Byrds Rogera McGuinna, s nímž připravoval psychedelickou verzi Peera Gynta. Projekt krachnul, zbyla z něj jen balada Chestnut Mare.

Levyho pomníkem tedy zůstává tajuplná deska Desire (Touha) s odkazy na příběhy Josepha Conrada, mafii a magický realismus mýtů z Divokého západu. Je to dost, nebo málo? Nejspíš obojí.

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: Kam se poděl The J. Geils Band?

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...