Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

PISKÁČEK: Dobře jim tak

Názory

  8:25
Denisa R., matka malého dítěte, toho času na mateřské dovolené, má devět dluhů, celkově za 213 922 korun. Ladislav T. dluží 211 260 korun, měsíčně by měl splácet 9720 korun, jeho invalidní důchod však činí jen 11 815 korun. To jsou dva příklady lidí, kteří na sebe včera vyhlásili bankrot.

Oba před ním oběhli klasické kolečko – Česká spořitelna, GE Money Bank, Home Credit, Provident Financial, Essox, Cofidis, Smart Capital… Všichni jim ochotně půjčovali další desetitisíce, jen úroky postupně rostly.

"Závazky jsem nebyla schopna plnit, a proto jsem se obrátila na firmu Asterie, která mi slibovala oddlužení (...), dluhy se nesnižovaly a úroky rostly," píše mladá matka v návrhu na oddlužení.

Více o zadluženosti Čechů

Učebnicový příklad, který vykazuje znaky lichvy dokonce i podle nynějšího jalového antilichvářského zákona. Česko na rozdíl od vyspělých ekonomik (německé, španělské, francouzské...) lichvu v praxi netrestá. Vzhledem ke stále rostoucímu počtu lidí majících problémy se splácením je postih lichvy velmi aktuální.

Pokud k němu nedojde a budeme si nadále myslet, že všechno vyřeší trh, zbývají ještě dvě možnosti. Zvýšit finanční gramotnost lidí je rovněž velmi efektivní způsob boje proti lichvě. Jeho nevýhodou je pouze to, že zabere několik generací. Nebo nadále fanděme podvodníkům využívajícím těžké situace ostatních a říkejme si, nadělali dluhy a zkrachovali. Dobře jim tak.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...