Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pitr nechce zpátky do Česka. Šance na vydání je 50 procent, odhadl Pospíšil

Česko

  10:50aktualizováno  15:37
PRAHA - Případné vydání zadrženého podnikatele Tomáše Pitra ze Švýcarska do Česka by mohlo trvat až rok. Telefonicky to řekl mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli. Podle něj Pitr se svým okamžitým vydáním do vlasti nesouhlasil a odmítl ho.

Tomáš Pitr u soudu na archivním snímku z roku 2006. foto: Lidové noviny

Pitrův právní zástupce dnes České televizi řekl, že nejsou splněny podmínky pro vydání jeho klienta.

Česká republika má asi 50procentní šanci na vydání zadrženého podnikatele Pitra, odhadl ministr Pospíšil. Počítá s tím, že jednání bude trvat měsíce. Ministerstvo spravedlnosti dnes požádá Švýcarsko o to, aby prodloužilo České republice lhůtu na vypracování extradiční žádosti.

Podle Galliho zadržela švýcarská policie kontroverzního českého podnikatele 27. července v brzkých ranních hodinách v rekreačním středisku Sv. Mořic. Šéf českého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta ve středu televizi Nova řekl, že to bylo v pondělí ve 23:00 v hotelu Kempinski. "Bylo to už úterý," upřesnil švýcarský mluvčí s odvoláním na zprávu švýcarské policie.

Pitr byl v roce 2006 v ČR pravomocně odsouzen za daňové delikty k pětiletému vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v zahraničí.

Pitr je nyní v "provizorní vydávací vazbě". Místo jeho pobytu nechtěl Galli "z bezpečnostních důvodů" sdělit. Neuvedl ani podrobnosti o jeho zadržení či o tom, pod jakým jménem Pitr ve Švýcarsku pobýval.

Dále čtěte:

Švýcarská strana už vyzvala české úřady, aby podaly oficiální žádost o Pitrovo vydání. České ministerstvo spravedlnosti na to má 18 dní. Podle Galliho je možné tuto lhůtu prodloužit u složitých případů na 40 dní. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil uvedl, že Česko o prodloužení požádá.

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti pak podklady prozkoumá.

"Je obtížné v tomto konkrétním případě mluvit obecně. Je nutné přezkoumat, zda čin byl trestný i ve Švýcarsku," řekl Galli.

Jak dlouho by případné vydání do ČR mohlo trvat, bude podle Galliho záležet "na postižené osobě". Zadržený totiž může podat proti svému zajištění ve vydávací vazbě stížnost, může se pak obrátit i na soud. "Pokud člověk odporuje a využije všechny právní prostředky, může to trvat až rok," upřesnil mluvčí. Dodal ale, že zadržený se stále může rozhodnout pro okamžité vydání. "Jsou případy, kdy mají lidé už útěku dost a řeknou si, že se raději vydají. Je to ale jen hypotetická možnost," řekl Galli.

Anketa

Co nejvíc přispělo k dopadení uprchlého Pitra?

Dlouhodobá práce české policie 1159
Nový ministr vnitra John 280
Ochota švýcarské policie 289
Pitrova neopatrnost 3962
Náhoda 457
Nevím 284

I když zadržení bývají ve Švýcarsku do svého vydání ve vazbě, Pitr by do rozhodnutí nutně za zdmi věznice zůstat nemusel. Ve švýcarském horském středisku před časem na podobný verdikt čekal slavný režisér Roman Polanski. Jednalo se o jeho případné vydání k soudu do USA. "Polanski byl první a jediný případ. Nebyl ale na svobodě. Byl v domácím vězení. Musel nosit náramek a musel odevzdat své doklady," upozornil mluvčí.

Polanski přitom v domácím vězení strávil sedm měsíců poté, co byl nejprve dva měsíce ve vazbě.

Vizitka Tomáše Pitra

Jméno a příjmení: Tomáš Pitr
Datum narození: 25. února 1971
Vzdělání: nedokončená strojní průmyslovka
Začátky podnikatelské činnosti: podnikat začal jako dvacetiletý, na začátku 90. let zbohatnul díky obchodům s rumem, poté měl velkoobchod s potravinami.
Pozdější podnikatelská činnost: V polovině 90. let koupil část někdejšího podniku Balírny, z nějž se vyvinula pozdější Marila (firmu prodal v roce 2007). V minulosti byly v Pitrově skupině i konzervárny Seliko (od roku 2000 v likvidaci). Jeho skupina podle tisku zřejmě stále kontroluje Moravský lihovar Kojetín či elektrárnu Energy v Ústí nad Labem, Pitr se však nikdy k vlastnictví firem (podobně jako v případě Setuzy) nehlásil oficiálně.

V roce 2000 Pitr se společníky po pádu IPB ovládl za nejasných okolností společnost Setuza. Firmu poté ovládla společnost Český olej, jež v roce 2005 získala od státního Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu i rozhodující zbytek akcií. Skupina podnikatelů kolem Pitra Setuzu kontrolovala do září 2006. Firma později čelila potížím, v prosinci 2008 výrobní činnosti předala firmám STZ a Oleofin patřícím společnosti Via Chem Group.

Trestní stíhání: V červnu 2006 byl Pitr pravomocně odsouzen za daňové delikty z roku 1994 k pětiletému trestu vězení. Do věznice nenastoupil a od června 2007 se skrývá v zahraničí, je na něj vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač.

Ústavní soud před časem definitivně odmítl obnovení jeho procesu. Koncem roku 2008 vyšlo najevo, že Pitr nejspíše pobývá ve Švýcarsku (podle médií občas zajížděl i do ČR). Podle dnešních informací české policie jej v pondělí zadržela švýcarská policie.

Pitr také již deset let čelí stíhání v souvislosti s firmou Setuza. Loni v červenci se kauzou okolo podezřelých obchodů s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny z roku 2000 začal zabývat pražský městský soud.

Rodina: svobodný, má jedno dítě.
Ostatní: Pitr patří či patřil údajně k nejbohatším obchodníkům v Česku, přes společnost Setuza a další firmy údajně ovládal velkou část tuzemského potravinářství.

Autor: