Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Pitr úřaduje i za mřížemi, přesunul své firmy na Seychely

Česko

  7:00aktualizováno  11:48
PRAHA - Podle zjištění LN ovlivňuje podnikatel řízení svých firem i ze švýcarského vězení. V Karibiku už není "bezpečno".

Tomáš Pitr foto: ČTK

Ani zpoza mříží švýcarské vazební věznice nepřestává podnikatel Tomáš Pitr kontrolovat svůj majetek.

Spíše naopak: v době, kdy jej na konci července dopadli detektivové ve Svatém Mořici, se mu podle zjištění LN za pomoci společníků povedlo převést centrum jeho podnikání na Seychelské ostrovy.

Pitr se totiž obával, že na karibském ostrovním státu Svatý Vincenc a Grenadiny, odkud přes české společnosti dosud řídil své podnikání, přestalo být pro jeho finance bezpečno. "Je pravda, že Karibik přestal být na podnikání úplně bezpečný, měl tam několik problémů s tamními úřady," potvrdil LN bez bližších podrobností jeden z jeho blízkých spolupracovníků.

To ostatně potvrzují i vysoce postavení úředníci ministerstva financí. "V poslední době převládá trend, že daňové ráje v Karibiku začínají spolupracovat. Minimálně poskytují informace, kdo tam má jaký majetek a jaké tam provádí transakce. Takže se klidně může stát, že pod vlivem takovýchto informací se radši registroval někde jinde, kde to ještě považuje za bezpečné," uvažuje úředník ministerstva financí. V souvislosti s Pitrovou kauzou si však nepřál být jmenován.

Tomáš Pitr pod švýcarským dohledem

Tomáš PitrStát usiluje o vydání Pitra zpátky do Česka. Není ale vůbec jasné, zda se to podaří. Podnikatel je nyní ve švýcarské vazební věznici. Z té by se rád dostal na svobodu. Podal si již druhou stížnost, o které zatím Švýcaři nerozhodli.

Byznys přes daňové ráje
Na Seychelách byla zaregistrována firma ASAJA Corporation, přes kterou podle lidí Pitrovi blízkých uprchlý podnikatel ovládá většinu svých společností v Česku. Sám Pitr nikdy nefiguroval v obchodním rejstříku jako přímý majitel "svých" firem. V jejich orgánech sedí bývalí elitní policisté Luděk Žákovec a Pavel Šrytr, které tam Pitr dosadil po svém útěku z Česka před třemi lety.

Jak vyplývá z obchodního rejstříku, firmy spojené s Pitrem a jeho spolupracovníky ovládla před několika týdny společnost GFIC-Acelos Invest se sídlem v pražských Dejvicích. Hlavní podíl v této firmě má však právě "seychelská" ASAJA Corporation, zbylých dvacet procent je napsáno na Marcelu Stejskalovou - o té se nepodařilo získat více informací.

Pitr, který patřil k nejbližším spolupracovníkům Františka Mrázka, měl do českého vězení nastoupit v létě 2007. Utekl však ze země. V cele měl strávit pět let za daňové podvody. Letos v lednu mu soud uložil kvůli podezřelým obchodům s akciemi Setuzy dalších šest let.
Kauzou daňových podvodů se bude soud ještě zabývat. Na základě stížnosti pro porušení zákona podané bývalou ministryní spravedlnosti Danielou Kovářovou Nejvyšší soud v červnu rozhodl o obnově procesu.

Jde například o společnosti Palmer & Johnson Reality, realitní firmu P. J. Omega či společnost Justice & More. Všechny tři donedávna vlastnily společnosti z Karibiku a jejich jednatelem je nebo donedávna byl Luděk Žákovec. Dnes už firmy ovládá firma sídlící v Praze GFIC -Acelos Invest, ve které má většinový podíl právě seychelská firma.

Detektivové mlčí
Detektivové z ÚOOZ nechtějí nic oficiálně komentovat. "Co víme nebo nevíme, nebudeme rozhodně pouštět ven. Co jsme chtěli, jsme řekli, když byl pan Pitr zadržen," řekl k tomu mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Pitr je od července ve švýcarské vazbě. Česko už oficiálně požádalo o jeho vydání. Výsledek řízení, které může trvat až rok, je ovšem nejistý. Sám ministr Pospíšil odhaduje šance na jeho vydání jako poloviční. Vydání Pitra může zkomplikovat švýcarské právo, které některé daňové delikty nepovažuje za trestné činy. Sám podnikatel se svým vydáním do Česka nesouhlasí. Argumentuje tím, že Češi stojí o důvěrné informace, z jejichž držení je podezříván.
Pitr by se také rád dostal ze švýcarské vazby. Podal již druhou stížnost, o které právě rozhoduje švýcarská justice.