Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Plán na olympiádu ztroskotává

Česko

  10:31
PRAHA - Premiér Mirek Topolánek poprvé veřejně promluvil o olympiádě - nelichotivě. Pokud názor do pěti týdnů nezmění, sen o olympiádě v roce 2016 nejspíš končí.

Mirek Topolánek s Pavlem Bémem. foto: Pavel WellnerLidové noviny

Organizátoři letních olympijských her v Praze mají před sebou první vážnou překážku. Premiér Mirek Topolánek řekl minulý čtvrtek před poslanci ve sněmovně, že není ochoten „v tuto chvíli dát garance pro pořádání olympiády“. Bez nich je metropole v konkurenčním boji s ostatními uchazečskými městy prakticky bez šancí uspět.


Vládní záruky musí Praha získat do 15. ledna 2008, aby se mohla stát kandidátským městem. Pokud je nezíská, organizátoři odešlou dotazník mezinárodnímu olympijskému výboru bez nich. „Ale nemá smysl si nalhávat, že v takovém případě bude pozice Prahy mezi dalšími uchazečskými městy silná,“ připouští Karel Tejkal, mluvčí společnosti Praha olympijská, která přípravy her organizuje. Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek to vnímá ostřeji. Podle něho by sen o olympiádě v roce 2016 ztroskotal.

Tejkal ale věří, že situaci může zvrátit nová ekonomická studie renomované poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers. Její nové odhady nákladů her jsou prý podstatně nižší než ty, se kterými tatáž společnost přišla před třemi lety. Tehdy odhadla, že olympiáda bude stát 136 miliard korun. Dalších 490 miliard korun si vyžádá nutná dopravní a jiná infrastruktura. Premiér novou studii už podle Tejkala obdržel, novinářům ji ukáží pozítří.

Jenže většině měst se olympiáda proti původním odhadům prodražila. V Londýně, kde se mají hry konat v roce 2012, je nárůst nákladů tak vysoký, že na něj nestačí ani v přepočtu stomiliardová rozpočtová rezerva. Předseda organizačního výboru John Armitt nyní argumentuje právě tím, že rozpočet her organizátoři koncipovali co nejšetrněji, takže se do něj nemůže vejít.

Ministr financí: Obrovská akce je obrovské riziko

O vysokých nákladech v souvislosti s pražskou olympiádou hovoří také ministr financí Miroslav Kalousek. „Takto obrovská akce znamená obrovské riziko pro veřejné finance. Jen investice do infrastruktury a sportovišť by překročily plánované investice na třicet let dopředu.“ řekl Hospodářským novinám Kalousek. Podle Tejkala však stát do dopravní a jiné infrastruktury musí investovat tak jako tak, pokud chce být vyspělou moderní zemí. Peníze si však vyžádá i samotná kandidatura Prahy. Studie bez ohledu na výsledek přijde na půl miliardy korun. Pražští radní už společnosti Praha olympijská poskytli 45 milionů korun. Jen uchazečský poplatek stojí tři miliony korun. A právní služby mají stát o milion víc.