Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Plány na hodinu H neexistovaly, říká organizátor Havlova pohřbu

Česko

  12:00
PRAHA - Když vojáci přinesli před týdnem při páteční ceremonii rakev s ostatky prezidenta Václava Havla na III. hradní nádvoří, vojenská hudba rázem přestala hrát. A 75 údery, přesně podle věku zemřelého, se z katedrály rozezněl zvon Zikmund.

Jindřich Forejt přivádí do svatovítské katedrály Dagmar Havlovou foto: Reuters

„Jeho údery, ta rezonance zvuku, který byl jakoby všude, mi utkvěly v paměti,“ vzpomíná na svůj nejsilnější moment rozloučení s prvním českým prezidentem Jindřich Forejt, ředitel hradního protokolu, v exkluzivním rozhovoru pro LN.

Právě Forejt měl z titulu své funkce na starosti hlavní část organizace Havlova státního pohřbu. Po boku světových státníků se objevuje takřka stejně často jako prezident Václav Klaus či premiér Petr Nečas. Protokolárně řídil například návštěvu amerického prezidenta Baracka Obamy nebo papeže Benedikta XVI.

Jindřich Forejt o pohřbu Václava Havla

Podle ředitele hradního protokolu se na organizaci smuteční ceremonie při rozloučení s Václavem Havlem podílely desítky lidí. Šlo například o zaměstnance Správy Pražského hradu, vojáky Hradní stráže, tým z ministerstva zahraničních věcí a útvaru ochrany nebo o armádu - do smutečního průvodu bylo zapojeno 600 vojáků.

Inspiraci pro loučení s Havlem vrchní protokolář čerpal i ze zkušeností, které vydal hradní archiv. „Před šesti lety jsem v archivu náhodně narazil na výčet kondolencí zaslaných Kanceláři prezidenta po smrti T. G. Masaryka. Bylo zajímavé pročítat telegramy a dopisy od hlav států, čelných představitelů země i řadových občanů. Složka obsahovala i detaily týkající se organizace pohřbu. Začal jsem si dělat poznámky a zajímat se o rozloučení s dalšími prezidenty,“ vzpomíná Forejt.

V nastalé situaci Havlova úmrtí přesto musel začít v podstatě od nuly. „Žádné oficiální plány či studie, co se musí udělat, do 18. prosince neexistovaly. K dispozici jsem měl jen přehled úplně prvních kroků, co se děje, když nastane hodina H. Nic víc,“ popisuje prvotní chvíle s přípravou piety šéf protokolu.

Místo dní jen minuty

Informace o organizačních záležitostech se primárně přenášely mezi kancelářemi prezidenta Klause a Václava Havla a vdovou Dagmar Havlovou. Teprve s postupem času vznikl jakýsi operační štáb, který zodpovídal za plány trasy průvodu, dispozice katafalku ve Vladislavském sále nebo logistický rozpis k jednotlivým akcím. Na rozvrhnutí detailů bylo minimum času.

ČTĚTE TAKÉ:

„To, co se běžně řeší v řádu dní, se nyní rozhodovalo během minut,“ přiblížil hektičnost příprav pohřbu Forejt. Někteří se hlásili aktivně sami, třeba ředitelé filharmonie, jejíž členové se hudebně loučili s Havlem.

Přestože se kolem organizace i stylu rozloučení s Václavem Havlem objevovaly kromě pochvalných komentářů i některé rozporuplnější reakce, Forejt je přesvědčen, že vše proběhlo, jak mělo. „Z reakcí plyne, že každý si během oněch šesti dní našel tu část smutečních oslav, která mu umožnila důstojně se s prezidentem Havlem rozloučit. A tak to mělo být...,“ soudí ředitel hradního protokolu.

Česko a svět se rozloučily s Václavem Havlem

Americká delegace na pohřbu Václava Havla: Manželé Clintonovi a Madeleine Albrightová.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!