Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Plány na malou revoluci. V další vládě by Merkelová dala polovinu křesel ženám

Svět

  17:00
BERLÍN/PRAHA - Šéfka německých křesťanských demokratů chystá po volbách malou revoluci: pokud opět povede příští vládu, chce polovinu křesel obsadit ženami. Do voleb do německého Spolkového sněmu sice zbývá ještě deset dní. Avšak kancléřka Angela Merkelová, jejíž Křesťanskodemokratickou unii (CDU) považují všechny průzkumy za pravděpodobného vítěze, prý již plánuje složení své příští vlády.

Pro mnohé je Merkelové lhářka a podvodnice, pro jiné politik světového formátu. foto: Reuters

A v ní by měli mít dle představ kancléřky muži a ženy rovné zastoupení.

V současném patnáctičlenném německém kabinetu je šest ministryň. Spolu s Merkelovou tak mají ženy 43procentní zastoupení. Zásluhu na tomto relativně vysokém podílu mají zejména ministryně zastupující ve vládě německé sociální demokraty (SPD).

Naopak pokud jde o deset členy kabinetu za CDU, jednoznačně dominují muži. Vedle Merkelové vyslali křesťanští demokraté do vlády pouze dvě ženy: ministryni obrany (Ursula von der Leyenová) a pro vědu a výzkum (Johanna Wanková).

Kancléřka Angela Merkelová (CDU) a její vyzyvatelem Martin Schulz (SPD).
Německá kancléřka Angela Merkelová a Martin Schulz.

Zatím sice není jasné, jaká ko alice po volbách Německu povládne, ale Merkelová podle všeho chce, aby aspoň ve vládním týmu její CDU panovala mezi muži a ženami parita.

Odhaduje se, že ze zhruba 400 tisíc členů CDU tvoří ženy jejich dobrou čtvrtinu. A volají již delší dobu po tom, aby se tento stav daleko silněji promítl i ve vládě či na jiných veřejných pozicích.

Kdo by mohl vládní tým rozšířit?

V posledních dnech již například konzervativní deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) spekuloval, kdo by mohl vládní tým rozšířit.

Mezi ty, kdo jsou zmiňováni v souvislosti s budoucím působením v kabinetu nejčastěji, patří 44letá stranická místopředsedkyně Julia Klöcknerová.

Politička, která je nyní šéfkou strany v Porýní-Falci, je již delší dobu považována za významnou personální rezervu. Dokonce se o ní hovoří jako o jedné z možných nástupkyň Angely Merkelové v čele strany.

Jak moc je v rámci CDU populární, dokládá skutečnost, že v právě probíhající volební kampani patří k političkám, o jejichž účast na volebních mítincích je mezi kandidáty největší zájem.

List FAZ ji popisuje jako ženu, jež se chová velmi bezprostředně a nemá problém dát se jen tak jednoduše s někým do řeči. Zřejmě to souvisí s tím, že je z minulosti zvyklá vystupovat před lidmi, neboť v letech 1995 a 1996 byla celoněmeckou „vinařskou královnou“ čili miss, jejímž úkolem bylo propagovat vinařství.

Témata jako kriminalita migrantů nesmí být v Německu tabu, tvrdí Merkelová

Klöcknerová je populární navzdory tomu, že v rámci CDU stále ještě na mnoha úrovních přetrvávají silné patriarchální struktury. Z jejich pohledu jediným kritériem pro posuzování úspěchu nebo neúspěchu je volební vítězství, ona sama ale dvakrát neuspěla ve snaze vyhrát v Porýní-Falci a vrátit tradičně konzervativní spolkovou zemi do rukou CDU.

Naposledy se tak stalo v březnu 2016, kdy kvůli uprchlické krizi ztratila původní bezpečný náskok a skončila znovu pouze na druhém místě.

Další potenciální budoucí ministryní by mohla být regionální politička, jíž se naopak podařilo ve volbách uspět. 55letá Annegret Krampová-Karrenbauerová letos na jaře obhájila v Sársku prvenství před sociálními demokraty (SPD) a postkomunistickou Levicí.

V době, kdy celostátní lídr SPD Martin Schulz trhal rekordy v popularitě, zasadila Krampová-Karrenbauerová jeho straně citelnou ránu. Schulzova kampaň následně vyšla z rytmu.

Na rozdíl od Klöcknerové patří Krampová-Karrenbauerová spíš k levému křídlu strany. Podporuje Merkelovou nejenom v její migrační politice, ale sdílí i její pohled na nutnost modernizovat stranu a otevřít ji novým voličům.

Členkou příští německé vlády by se po 24. září mohla stát i 51letá Anette Widmannová-Mautzová, která je nyní náměstkyní ministra zdravotnictví.

‚Islám nepatří k Německu, ale k Merkelové.‘ AfD míří do Bundestagu, ale nikdo s nimi nechce spolupracovat

O jejím možném „povýšení“ se spekuluje již delší dobu. Je totiž šéfkou ženské organizace křesťanských demokratů, jež se stala v posledních letech relativně stabilní oporou pro Merkelovou. Widmannová-Mautzová sehrála významnou roli při jednáních o poslední koaliční smlouvě se sociálními demokraty v roce 2013.

Poslední novou tváří, jež by mohla být v příští německé vládě, je 39letá Dorothee Bärová. Je členkou bavorské Křesťanskosociální unie (CSU), jež tvoří tradičně s CDU jeden volební blok.

Bärová je nyní náměstkyní spolkového ministra dopravy, kde má na starosti budování digitální infrastruktury.

Pro CSU a jejího šéfa, bavorského premiéra Horsta Seehofera, by tato politička splňovala hned několik kritérií najednou: jako matka tří dětí dokáže skloubit politiku s rodinným životem, zároveň patří k jejím tématům digitalizace, která je i v současné volební kampani jedním z nejčastěji skloňovaných pojmů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!