Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Plovárny vyhánějí trenýrkáře a prosazují půjčovny plavek

Česko

  14:45
BRNO - Móda koupacích bermud či trenýrek narazila. Provozovatelé plaveckých stadionů po celé republice neradi vidí, když návštěvníci nosí místo klasických plavek méně typický úbor.

Léto, počasí foto: AFP

Potíž je údajně v tom, že uvolněná tkanina či jiné nečistoty "v trenýrkách obsažené" znečišťují bazén a ucpávají vodní filtry. Například vedení českobudějovické plovárny apeluje na návštěvníky, aby se vrátili ke klasickým plavkám. "Je to přece v zájmu samotných plavců, aby voda byla co nejčistší," říká ředitel Jiří Kecek.

Papírový kapesník, tkanina...
Lidé, kteří se koupou v bermudách, podle něj velmi často zapomenou v oděvu třeba kus papírového kapesníku či jiný předmět, případně se může uvolňovat tkanina. "Jde také o čistotu kolem bazénů a v šatnách," míní Kecek. Návštěvníci, kteří vylézají z bazénu s nasáklými bermudami, podle něj roznášejí litry vody po okolí. "Každému říkám, že bermudy jsou klasickým plážovým oblečením, nikoliv plavkami," dodal. Domnívá se, že by mohli návštěvníka v bermudách i vykázat, protože zákaz nošení "trenýrek", které nejsou vyrobeny z klasické plavkoviny, mají i v návštěvním řádu. Zatím se to ale spíše snaží řešit prevencí v podobě výstražných značek a domluvou.

Také akvapark ve Frýdku-Místku vymezuje plavecký úbor v návštěvním řádu - musí být v délce nad kolena a nesmí mít kapsy a jakékoli kovové doplňky. Méně striktní jsou v Novém Jičíně. "My máme v krytém bazénu ještě kachličky, takže nemusíme být tak opatrní jako tam, kde už jsou nerezové vany. Ty totiž mohou cvoky a zipy poškodit," podotkla Šárka Mattiviová z tamního koupacího areálu.

Největší komplikace s neukázněnými návštěvníky jsou hlavně v létě v nekrytých bazénech, kdy někteří skáčou do vody v těch šortkách, v nichž přišli. "Na střihu pánských plavek nebazírujeme, ale trváme na tom, aby plavky byly plavky," shrnul správce brněnského plaveckého areálu Kraví hora Evžen Hrubeš. Pokud tam "trenýrkářům" nestačí upozornění, mohou je plavčíci vykázat.

Půjčovna plavek
Kdo na koupeli trvá, musí si plavky koupit ve specializované prodejně. Mezi výjimky patří akvapark v Hranicích, kde je vstup v šortkách do bazénu rovněž zakázán, ale kde si muži mohou vhodné plavky zapůjčit. "Poplatek je minimální, činí dvacet korun," potvrdila včera zaměstnankyně plovárny.

"Trenýrky představují pro čistotu bazénu vážnou potíž," říká provozní plaveckého stadionu Slavie Praha Karel Poláček. "My také plánujeme, že v nejbližší době trenýrky zakážeme," doplnil.

I když materiál, z kterého jsou takzvané koupací trenýrky ušity, bývá často různý, na první pohled lze jen těžko rozeznat, zda návštěvník neskáče do vody třeba v bavlněném oblečení. Navíc nejrůznější cvoky a zdrhovadla na bermudách poškozují povrch tobogánů.

Hygienické vyhlášky plavky nezmiňují
Podle hygieniků žádná hygienická vyhláška neupravuje, z jakého materiálu mají být plavky ušity ani jakého mají být střihu. "Hygienické předpisy stanovují požadavky na kvalitu vody v koupalištích a bazénech, nikoliv ale chování návštěvníků koupališť," říká mluvčí Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích František Kotrba. Výjimku podle něj tvoří jen bazény pro kojence a batolata.

Spor mezi provozovateli plováren a takzvanými trenýrkáři není v Evropě zdaleka ojedinělý. Úřady se s ním potýkají i v Rakousku. Tam například také řeší, co s oděvem, který si berou ženy kvůli tomu, že jim nošení klasických plavek nedovoluje náboženství.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!