Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Po deseti letech se otevírá slavné Rijksmuseum. Nová podoba ohromí

Kultura

  16:00
AMSTERODAM - Amsterodamské Rijksmuseum otevírá po desetileté kompletní rekonstrukci opět své brány veřejnosti. Vedle slavné Rembrandtovy Noční hlídky čeká na návštěvníky dalších osm tisíc uměleckých děl od starých mistrů až po moderní umění a design. To vše ve zcela novém uspořádání. Slavnostního otevření v sobotu 13. dubna se účastní i královna Beatrix.

Rijksmuseum - galerie 17. století foto: Rijksmuseum - Iwan Baan

“Muzeum má zcela nový koncept. Kolekce jsou uspořádány chronologicky – od středověku až po Mondriaana,” vysvětluje ředitel muzea Wim Pijbes.  “Chceme dát návštěvníkům pocítit historii pohledem na umělecká díla vytvořená v určitém čase.  Raději než separování obrazů od váz, nábytku a koberců jsme se rozhodli vyprávět historii od středověku až po současnost,“ dodává.

Od svého vzniku v roce 1885 je Rijksmuseum největší klenotnicí umění z doby „zlaté éry“ holandské historie. Obrovská stavba, ve které architekt Pierre Cuypers kombinoval prvky gotiky a renesance, byla kompletně rekonstruována, protože její technický stav, ale i celková struktura výstavních prostor již nevyhovovaly současným potřebám.

Zážitek i bez vstupného

Muzeum ohromí návštěvníka již při vstupu - dva původní vnitřní dvory byly propojeny v jedno atrium se skleněnou střechou. Vznikl tak velký, vzdušný a prosvětlený prostor s restaurací, kavárnou a muzejním obchodem, do kterého má veřejnost přístup, aniž by platila vstupné. Mělo by to být oblíbené místo setkávání podobně jako třeba Turbine Hall v Tate Modern v Londýně.

Projekt rekonstrukce se realizoval podle návrhu španělské architektonické kanceláře Cruz y Ortiz a s interiéry radil francouzský designér Jean-Michel Wilmotte, který pracoval mimo jiné pro Louvre. Muzeum má i nový pavilon asijského umění a zrenovovanou knihovnu, která je jednou z nejkrásnějších prostor budovy a která je otevřena pro veřejnost vůbec poprvé. Nejsou v ní počítače, návštěvníci dostanou iPady, protože instalace počítačů by podle pracovníků muzea „vizuálně kontaminovala“ toto ojedinělé místo.

Milionová sbírka

Rijksmuseum je největší muzeum v Nizozemí a  patří k nejvýznamnějším institucím svého druhu na světě. Jeho expozici tvoří osm tisíc uměleckých děl zahrnujících osm století, ale celá jeho sbírka čítá milion exemplářů.  Budova navržená holandským architektem Pierrem Cuypersem v roce 1885 a  rekonstruovaná podle španělského architektonického studia Cruz y Ortiz je nově otevřena veřejnosti od 13. dubna 2013. Rekonstrukce trvala 10 let a stála 375 milionů EUR. Vstupné do muzea činí 15 EUR, mládež do 18 let má vstup zdarma. Muzeum bude otevřeno 365 dní v roce. Více informací na: www.rijksmuseum.nl

Očekává se, že muzeum přiláká ročně 1,7 až 2 miliony návštěvníků, což může zařadit Rijksmuseum do dvacítky nejnavštěvovanějších muzeí světa. Rijksmuseum rozhodně patří do první ligy světových muzeí i kvalitou své sbírky. Už jen sama kolekce starých mistrů je neocenitelná. Je málo zemí na světě, které se mohou pochlubit, že daly světu svoji „malířskou školu“. Ve „zlatých časech“ v 16.-17. století se tady tvořila díla, která dnes patří ke klenotům světového umění.

Od Rembrandta k Mondriaanovi

Srdcem muzea je čestná síň - kolonáda lemovaná obrazy Rembrandta, Vermeera, Steena a jiných velikánů holandské malby. Největším magnetem je samozřejmě slavná Rembrandtova Noční hlídka. Ta jediná se také vrátila na své původní místo, jinak je celá expozice postavená podle nového konceptu.

Britský umělec Richard Wright dostal za úkol navrhnout stropy v místnostech po obou stranách sálu, kde je Noční hlídka. Po zhlédnutí monumentálního Rembrandtova díla mohou nyní ohromení návštěvníci zdvihnout oči k obloze plné hvězd - Wright jich na strop namaloval tisíce. Inspiroval se stropem v jedné kapli muzea a pracoval na tomto úkolu se svými pěti pomocníky po několik měsíců.

Rembrandt van Rijn: Noční hlídka

Nové je také oddělení v nejvyšším patře, kde se představuje umění dvacátého století. Jako třeba fotografie Mana Raye, židle od Rietvelda nebo obrazy Karla Appela. Součástí expozice jsou dokonce i holandské bojové letadlo z první světové války a první ozvučený reklamní film pro Philips vytvořený Jorisem Ivensem. Magnetem v tomto oddělení je obraz Poslední večeře od Marlene Dumas, jedné z nejslavnějších současných malířek, které muzeum získalo darem. Dalším slavným exponátem muzea jsou minišaty od Yves Saint Laurenta, při jejichž tvorbě se francouzský módní mág inspiroval obrazy Mondriaana.

Muzeum chce využít i svoji zahradu pro dočasné výstavy. V červnu chce přijít s opravdovým hitem: výstavou soch Henry Moora. Bude to poprvé, kdy jeho monumentální dílo bude vystaveno v městském prostředí.

Muzea jsou dnes „in“

Ředitel Rijksmusea Wim Pijbes je velmi optimistický, co se budoucnosti muzea týče. „V celosvětovém měřítku návštěvnost muzeí roste, říká Pijbes. Muzea jsou prostě „in“. Jak to? Podle Pijbese roste generace lidí, kteří mají čas, peníze a chuť trávit svůj čas kulturně. Dnešní muzea ale také nabízejí mnohem víc. Návštěvník se ponoří do kompletního světa - s filmy, audovizuálními top produkcemi, skvělými restauracemi a kavárnami. Lidé nepřicházejí jenom, aby si prohlédli obrazy, přicházejí pro zážitek, pro zkušenost. Muzea jsou dneska „place to be“.

Tyhle moderní katedrály ale také něco stojí. Jenom rekonstrukce Rijksmusea přišla na 375 milionů EUR a provoz také není zadarmo. „Rijksmuseum ale nemá  o dobré sponzory nouzi, protože je to kvalitní značka,“ říká Pijbes. Tak dobrá, že si může vyměňovat zápůjčky s institucemi, jako jsou Národní galerie v Berlíně, Londýně a Washingtonu nebo Prado v Madridu. Tak dobrá, že si může vybírat i ten nejlepší personál. Tak mediálně atraktivní, že jenom na tvz „press preview“  před otevřením přišlo 800 novinářů z celého světa.

Autor: