Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Po desetiletích z Číny přímo na Tchaj-wan

Svět

  10:28
PEKING - Poprvé po více než půlstoletí začaly mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou létat pravidelné letecké spoje. Historicky první letadlo odstartovalo dnes brzy ráno místního času (po půlnoci SELČ) z jihočínského Kuang-čou, první linka z Tchaj-wanu zamíří do Šanghaje. Pravidelné přímé lety z ostrova do Číny a naopak nefungovaly téměř 60 let, od konce čínské občanské války v roce 1949.

Pasažéři a posádka prvního letadla, které zamířilo po desítkách let z pevninské Číny na ostrov Tchaj wan. foto: ČTK

Na obnovení leteckého spojení se Čína s Tchaj-wanem dohodla v polovině června. Nové linky, které by měly ostrov otevřít čínským turistům, budou zpočátku létat pouze od pátku do neděle. Každý týden to bude celkem 18 letů z pěti čínských měst.

Přímé letecké spojení se až dosud omezovalo jen na občasné charterové lety. Jiné spoje mezi ostrovem a pevninou musely podle bezpečnostních nařízení Pekingu létat s mezipřistáním v Hongkongu nebo Macau. Nynější dohoda také zjednodušuje celní a vízové procedury pro osoby i pro zboží.

"Otevření Tchaj-wanu čínským turistům je důležitou součástí politiky současné vlády," uvedl ve čtvrtek ve svém prohlášení tchajwanský premiér Liou Čchao-šuan. Uvolnění v cestovním ruchu znamená významný posun v napjatých vztazích mezi oběma stranami. Ke klíčové dohodě přispělo i březnové vítězství umírněného kandidáta Kuomintangu Ma Jing-ťioua v prezidentských volbách na Tchaj-wanu.

Tchaj-wan se v roce 1949 po vítězství komunistů v kontinentální Číně stal útočištěm nacionalistů z Čankajškova Kuomintangu. Čínská lidová republika (ČLR) na pevnině i Čínská republika na Tchaj-wanu se pokládají za legitimní představitele čínského národa.

Peking ovšem považuje Tchaj-wan za "dosud neosvobozenou" provincii ČLR, odmítá jakékoli kroky ostrova směřující k nezávislosti a prohlašuje, že ho přivede zpět pod svou vládu, a to i s pomocí síly, pokud to bude nezbytné.

Autor: