Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Po Okamurovi podal stížnost k soudu i Dlouhý

Česko

  9:13aktualizováno  14:06
BRNO - Ekonom Vladimír Dlouhý podal k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) stížnost proti postupu ministerstva vnitra, které jej neregistrovalo k volbě prezidenta. Doručil ji osobně ráno. Dlouhý odhaduje, že z 59.000 podpisů pod jeho prezidentskou nominací by jich mělo platit asi 53.000.

Ekonom Vladimír Dlouhý foto: ČTK

Dlouhý se brání proti pátečnímu vyřazení z prezidentské volby. Zpochybňuje způsob výpočtu neplatných podpisů a další nesrovnalosti v ministerské kontrole petičních listů. Vnitro rozhodlo, že po odpočtu neplatných podpisů klesl počet signatářů Dlouhého kandidatury pod předepsanou hranici 50.000.

Dlouhého tým v uplynulých dnech prověřil některé podpisy, které vnitro neuznalo. Úředníci podle něj vyřadili i některé signatáře, kteří chybovali například jen při uvedení adresy trvalého bydliště, ale jinak se jejich existenci podařilo prokázat.

Podle Dlouhého by taková chyba neměla být důvodem pro vyškrtnutí podpisu.

"Většinou šlo totiž o nepřesnost, která nemá takovou váhu, aby řádnému občanovi ubírala jeho právo vyjádřené podpisem," řekl dnes novinářům v Brně Dlouhý.

ČTĚTE TAKÉ:

Dále Dlouhého právníci zpochybnili výpočetní metodu ministerstva, které sčítalo chybovost dvou kontrolních vzorků. Podle řady odborníků měli úředníci oba údaje zprůměrovat. "Jsem toho názoru, že v této věci ministerstvo jednoznačně pochybilo, když sečetlo, a nikoliv zprůměrovalo chybovost obou kontrolních vzorků," řekl ekonom.

Dlouhý připustil, že od pátku jeho tým stihl nahlédnout jen asi do desetiny archů a provést namátkovou kontrolu.

"Zkontrolovali jsme 62 záznamů, na víc jsme neměli čas a možnost. Z toho jsme našli 12, kde ti lidé existují, a v jednom nebo dvou případech jsme našli i další věci," uvedl Dlouhý. Z těchto zjištění pak odhadl celkový počet platných podpisů na 53.000, přičemž místo sčítání chybových vzorků uplatnil jejich průměrnou hodnotu.

Dlouhý nebude trvat na tom, aby NSS zkontroloval všechny podpisy. Nemá prý žádné konkrétní požadavky na to, jakým způsobem by měl soud celou záležitost řešit. "Nebudu se vůbec plést NSS do práce, mám v tento soud maximální důvěru," uvedl Dlouhý.

Neuspěl ani Okamura s Bobošíkovou

Podobně jako Dlouhý dopadli při registraci i Jana Bobošíková a Tomio Okamura. Podpisy ministerstvo vyřazovalo například kvůli tomu, že šlo o duplicitní údaje, případně signatáře nenalezlo v evidenci obyvatel. Škrtalo také ty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti nebo neměli české občanství.

Řada neplatných jmen patřila zemřelým voličům.

Podá stížnost i Jana Bobošíková?

Ve čtyři hodiny odpoledne se uskuteční tisková konference Suverenity - Bloku Jany Bobošíkové, na které budou oznámeny kroky

vyřazené prezidentské kandidátky v souvislosti s pátečním "Rozhodnutím o odmítnutí kandidátní listiny" vydaném Ministerstvem vnitra pro přímou volbu prezidenta ČR.

Už v pondělí podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu Jiří Kesner, jenž shromáždil jen 54 podpisů. V úterý Kesner přidal druhou stížnost a soud postupně obdržel také podněty od Okamury, advokátky Kláry Samkové, bývalého disidenta Petra Cibulky a právníka Karla Světničky.

Sedmičlenný volební senát musí rozhodnout o všech stížnostech do 13. prosince. Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá. První kolo přímé volby prezidenta se má podle plánu konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...