Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Po skandálu s financováním strany Dzurinda jako volební lídr skončil

Svět

  18:22aktualizováno  19:12
BRATISLAVA - Bývalý premiér a předseda nejsilnější opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany (SDKU-DS) Mikuláš Dzurinda nebude kvůli spornému financování své strany kandidovat.Politik to dnes oznámil na tiskové konferenci. O novém volebním lídrovi strany má rozhodnout její následující sněm.

Předseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. foto: ČTK

Dzurinda své rozhodnutí nekandidovat zdůvodnil především snahou dosáhnout toho, "aby ve volební kampani šlo o lidi, o programy a o skládání účtů Robertem Ficem a jeho vládou". Premiér chce podle Dzurindy kritikou SDKU-DS odpoutat pozornost od skutečných problémů země.

Nejsilnější opoziční strana čelí v současné době kritice kvůli způsobu, jakým se v předcházejícím volebním období vyrovnala s dluhem ve výši asi 22 milionů slovenských korun (asi 19 milionů korun českých). Podle Fica se sporným financováním a příspěvky od fiktivních dárců zapojila do "praní špinavých peněz". Dluh převzala soukromá společnost. Dzurinda před časem připustil, že strana nedokáže některé nejasnosti vysvětlit.

Průzkumy favorizují Fica
Parlamentní volby se na Slovensku uskuteční 12. června. Průzkumy veřejného mínění jasně favorizují současný vládní Směr-sociální demokracii (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Neparlamentní strana Svoboda a Solidarita (SaS) chce během voleb uspořádat referendum, ve kterém žádá například snížení počtu poslanců, omezení poslanecké imunity a zrušení takzvaných koncesionářských poplatků.

Podle posledního průzkumu agentury Focus by se do 150členného parlamentu dostali zástupci osmi politických stran. Volby by jednoznačně vyhrál Směr-sociální demokracie (41,4 procenta hlasů), na druhém místě by se značným odstupem skončila opoziční Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (15,2 procenta hlasů).

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu by překonaly také koaliční Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) a Slovenská národní strana (SNS), opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Strana maďarské koalice (SMK) a dále dosud neparlamentní strany Most-Híd a SaS.

Fico stojí v čele vlády od volebního vítězství v červnu 2006. Vládní koalici vedle Směru-SD tvoří LS-HZDS bývalého autokratického premiéra Vladimíra Mečiara a pravicově populistická SNS kontroverzního Jana Sloty.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...